Employment

lutamyo

JF-Expert Member
Apr 13, 2011
641
250
Hi guys,
May u be pleased to assist me in getting a job, am a graduate in llb, am honest, creative, hardworker, team player, disciplined, determined, responsible and commited.
Thnx in advance, i humbly submit
 

lutamyo

JF-Expert Member
Apr 13, 2011
641
250
I would wish to, i have even applied and i have postponed several times due to financial crisis.
 

lutamyo

JF-Expert Member
Apr 13, 2011
641
250
Nduka original
i wonder if there is any means of securing a tution fee
 

Ben Mugashe

Verified Member
Oct 9, 2008
998
1,000
Hi guys,
May u be pleased to assist me in getting a job, am a graduate in llb, am honest, creative, hardworker, team player, disciplined, determined, responsible and commited.
Thnx in advance, i humbly submit

You are not honest....maana hata jina lako si la kweli
 

SOCIOLOGISTTZ

JF-Expert Member
Jun 16, 2013
2,609
2,000
Try to visits various website like zoomtz, may be you will get an opportunity. But all in all try to volunteer in a NGOs (local or International) you will be able to get experience as well as exposure. That will be a good for you to start with,
Wishing you goodluck
 

lutamyo

JF-Expert Member
Apr 13, 2011
641
250
Socilogistz
Thanx for ur advice but i do visit all those sites and i have applied several posts it seems my time hasnt come yet, am now volunteering to one of the senior Council in Dodoma.
 

bornagain

JF-Expert Member
Jan 25, 2012
3,386
2,000
Hi guys,
May u be pleased to assist me in getting a job, am a graduate in llb, am honest, creative, hardworker, team player, disciplined, determined, responsible and commited.
Thnx in advance, i humbly submit
Ingekuwa watu wanapata kazi kirahisi hivo Tanzania isingekuwa na jobless ndugu yangu, wewe unachotakiwa ni kuaply na kuaply bila kuchoka achana na habari za kuja kujitangaza mitandaoni
 

lutamyo

JF-Expert Member
Apr 13, 2011
641
250
Ingekuwa watu wanapata
kazi kirahisi hivo Tanzania isingekuwa na jobless ndugu yangu, wewe
unachotakiwa ni kuaply na kuaply bila kuchoka achana na habari za kuja
kujitangaza mitandaoni

Asante sana ndugu, yamkini huo nao ni msaada wa ushuri nilio omba. japo naamini njia za kufanikiwa kwa mtu haziko limited. thanx anyway
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom