::||:: Cry O' A Beloved Nation ::||::


Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
32,085
Likes
8,628
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
32,085 8,628 280


CRY O' A BELOVED NATION


There is blood on the land!​
Dripping and drenching the sand!​
Rivers of blood, in our neighborhoods​
Gushing and crushing, Rushing and brushing!​
Streaming pain, and redeeming gain!​
As our children tremble, our Women crumble,​
And our men stumble!​
Cry O' A Beloved Nation!


From the North it flows, everywhere it goes!​
Like wind it blows, blow by blow, it never slow!​
A desecration of a nation​
A damnation of God's creation!​
A conjugation of corruption and abomination!​
As we fall down and weep,​
Asking God for our souls to keep!​
Cry O' A Beloved Nation!


Our dignity assaulted, our humanity defaulted!​
As the land open, blood falls in the deep​
Gushing and crushing, rushing and brushing​
Streaming pain, redeeming gain!​
Still, we don't bow, not even now!​
We hold our heads higher, our dignity even higher!​
We look in their faces, we refuse to bow!​
Blood in all places, no, NOT even Now!​
Cry O' A Beloved Nation!


Our corrupt ruling elite, we denounce them!​
In every street, we recognize their shame!​
To their face we tell them;​
We have made our choice, Hear our voice​
By blood you've defiled our land
With tears we will claim it back​
We reject your propositions​
We despise your positions​
The mentality of the brutality of your rule​
The Reality and the inferiority of your morality!​
In all actuality, we reject them!
In their totality!​
We will not bow, not even now!​
Cry O' A Beloved Nation

[FONT=&amp]By. M. M. Mwanakijiji (The Voice of the Village) [/FONT]
 
THE BIG SHOW

THE BIG SHOW

JF-Expert Member
Joined
Feb 28, 2012
Messages
13,992
Likes
2,021
Points
280
THE BIG SHOW

THE BIG SHOW

JF-Expert Member
Joined Feb 28, 2012
13,992 2,021 280
CCM IMESHINDWA MOJA KWA MOJA KULIONGOZA TAIFA HILI,.
Na alaaniwe kila mwenye kuitumain...
MAISHA BORA KWA KILA MTANZANIA NI KUMWAGWA KWA DAMU ZAO NA MATAMKO YA KIPUMBAVU YA SERIKALI?
ETI TUNATOA AHADI YA 100M,,,!CHUKIZO SANA
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
32,085
Likes
8,628
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
32,085 8,628 280
CCM IMESHINDWA MOJA KWA MOJA KULIONGOZA TAIFA HILI,.
Na alaaniwe kila mwenye kuitumain...
MAISHA BORA KWA KILA MTANZANIA NI KUMWAGWA KWA DAMU ZAO NA MATAMKO YA KIPUMBAVU YA SERIKALI?
ETI TUNATOA AHADI YA 100M,,,!CHUKIZO SANA[/QUOT]
Mara zote ni damu ndio inakuwa kichocheo cha mabadiliko... Tanzania sasa inatakaswa kwa damu ya Mashahidi wa Tanzania Mpya
 
Kibanga Ampiga Mkoloni

Kibanga Ampiga Mkoloni

JF-Expert Member
Joined
Aug 9, 2007
Messages
16,679
Likes
3,241
Points
280
Kibanga Ampiga Mkoloni

Kibanga Ampiga Mkoloni

JF-Expert Member
Joined Aug 9, 2007
16,679 3,241 280
CCM IMESHINDWA MOJA KWA MOJA KULIONGOZA TAIFA HILI,.
Na alaaniwe kila mwenye kuitumain...
MAISHA BORA KWA KILA MTANZANIA NI KUMWAGWA KWA DAMU ZAO NA MATAMKO YA KIPUMBAVU YA SERIKALI?
ETI TUNATOA AHADI YA 100M,,,!CHUKIZO SANA[/QUOT]
Mara zote ni damu ndio inakuwa kichocheo cha mabadiliko... Tanzania sasa inatakaswa kwa damu ya Mashahidi wa Tanzania Mpya
Lakini Mbona Nyerere/Tanu akumwaga Damu na alipewa UHURU UN kwa KUOMBA?
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
32,085
Likes
8,628
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
32,085 8,628 280
juve2012

juve2012

JF-Expert Member
Joined
Oct 17, 2012
Messages
3,337
Likes
253
Points
160
Age
38
juve2012

juve2012

JF-Expert Member
Joined Oct 17, 2012
3,337 253 160
I and i this old i know,i and i this old i say,i and i reconsider,i and i see upfully that,lumumba house is falling down,and the blood of the victims of it's actions is drowning it into the deepest part of the earth,thy curse is terrible and makes even sheol tremble,and thy shall eat thou belly to it's emptiness!but for ye brethren tanzanian,ye sing redemption song,oh yeah,for your redemption droweth near!
 
H

Honolulu

JF-Expert Member
Joined
Jan 20, 2012
Messages
5,650
Likes
35
Points
145
H

Honolulu

JF-Expert Member
Joined Jan 20, 2012
5,650 35 145
Kikwete ndiye kinara na mratibu mkuu wa shughuli hii! Mwenye masikio ya kusia na asikie!
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
32,085
Likes
8,628
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
32,085 8,628 280
I and i this old i know,i and i this old i say,i and i reconsider,i and i see upfully that,lumumba house is falling down,and the blood of the victims of it's actions is drowning it into the deepest part of the earth,thy curse is terrible and makes even sheol tremble,and thy shall eat thou belly to it's emptiness!but for ye brethren tanzanian,ye sing redemption song,oh yeah,for your redemption droweth near!

Nice one!
 

Forum statistics

Threads 1,272,653
Members 490,095
Posts 30,456,201