BREAKING NEWS: A huge bang in Manchester Arena

BAK

JF-Expert Member
Feb 11, 2007
98,574
2,000
Police are responding to a "serious incident" in Manchester amid reports of an "explosion" following a pop concert.
Witnesses reported hearing a "huge bang" following an Ariana Grande gig at Manchester Arena.
Network Rail said train lines out of Manchester Victoria station, which is close to the concert venue, were blocked.
Greater Manchester Police tweeted to urge people to stay away.

SOURCE: BBC NEWS
 

Mourinho

JF-Expert Member
Jul 24, 2012
4,624
1,250
The DailyMail is reporting that several people have been killed after two explosions inside Manchester Arena
 
  • Thanks
Reactions: BAK

Duduwasha

JF-Expert Member
Nov 3, 2010
5,713
2,000
Nimetizama watu wamepaniki kwa hiyo video ya mtu aliyoipost tweeter

This is against humanity magaidi hawafai wafichuliwe na asionewe mtu maana chuki zitazidi
 

bagamoyo

JF-Expert Member
Jan 14, 2010
8,771
2,000
Manchester City, North West England
10:45pm / 22:45 hrs Manchester Arena with a capacity to take 21,000 people, just after the concert have wrap up the curtains an explosion happened at a ticket office just outside the stadium. And it is confirmed, was definitely an explosion and the crowd is told to avoid the area close to the Arena so the rescue operation can take place to tend to the injured revellers. An American Pop star Ariana Grande was performing there. The Manchester Arena is the second biggest indoor arena in the EU.
 

BAK

JF-Expert Member
Feb 11, 2007
98,574
2,000
Hawa jamaa ni watu wa ajabu sana kwenda kutarget binadamu wasio na hatia yoyote ile ili kuchukua uhai wao.

Nimetizama watu wamepaniki kwa hiyo video ya mtu aliyoipost tweeter

This is against humanity magaidi hawafai wafichuliwe na asionewe mtu maana chuki zitazidi
 

kedrick

JF-Expert Member
Apr 25, 2015
4,581
2,000





Pole kwa familia za wafiwa najua wengi walikuwa vijana wamenda kumcheki Ariana Grande.

Na pole kwa Ariana Grande kwa tour yke kupata mikosi wa watu 19/20 kufa na wengine kupata kilema cha maisha inaweza kum athiri kisaikolojia sana
 
  • Thanks
Reactions: BAK

Bowie

JF-Expert Member
Sep 17, 2016
3,943
2,000
Kazi ya Mossad ili kuharibu ziara ya Rais Donald Trump wa Marekani mashariki ya Kati na haswa baada ya serikali ya Marekani kuamua kuiuzia Saudh Arabia silaha ya mabilioni.
 

dudus

JF-Expert Member
Feb 28, 2011
11,819
2,000
Dini ya khakhi kazini ... Na siku zao zinakaribia dunia itaona kila rangi maana sadaka za damu kwa miungu zinatafutwa kwa nguvu zote.
 
Top Bottom