Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Area 51: Has The FBI Really Revealed The Truth This Time?

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by Given Edward, Jun 13, 2011.

  1. Given Edward

    Given Edward Verified User

    #1
    Jun 13, 2011
    Joined: Jan 11, 2011
    Messages: 852
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    [h=3]"Hottel memo" Alien hoax reappears online after 60 years[/h]
    It seems like some people will believe almost anything as they continue to pursue the so-called "truth" behind Area 51.
    And that’s why the infamous "Hottel memo" hoax fooled so many people hook, line and sinker.
    The Hottel memo - supposedly released for the first time this week - was said to contain previously classified information regarding an alien crash in the late 1940s and a subsequent cover-up by the FBI.
    Appearing on multiple news sites as well as the Federal Bureau of Investigation’s "vault," the news reappeared on the Internet this week and spread like wildfire. [​IMG]
    The memo describes an Air Force investigator who described finding an alien craft crashed in the New Mexican desert with alien bodies in it.
    Written by FBI agent Guy Hottel, the report is based on what Air Force investigator told Guy Hottell of the FBI.
    After reading a story published in a Kansas City legal newspaper called the Wyandotte Echo, the investigator simply repeated it to Hottel verbatim.
    The story started with the account of Rudy Fick, a local used car dealer who got the story from two men, I.J. Van Horn and Jack Murphy, who said they heard the story from a man named "Coulter," who, in turn, heard it from Silas Newton.
    If you think this sounds like the game "telephone" where the story gets more and more warped every time it passes hands, then you’re absolutely right.
    To be sure, the hoax began with Newton and his accomplice, Leo A. Gebauer who were peddling "doodlebugs" - devices supposedly capable of magically locating oil, gas, gold, or whatever else a random sucker was hoping to find.
    Newton and Gebauer decided they could sell more doodlebugs by telling their targets it was based on alien technology they had found at the site of the UFO crash.
    Although there were no other witnesses to the crash and no evidence ever recovered, the story took off, showing up on the pages of the San Francisco Chronicle and eventually True magazine. After the story ran in 1952, multiple people came forward admitting to being scammed by Gebauer and Newton. The two were eventually indicted for fraud.
    Strangely enough, the story reappeared on the Internet this weekend, giving newfound hope to alien enthusiasts and Area 51 conspiracists. Sadly, it’s still a hoax, some 60 years later after the supposed event.
     
  2. SHAROBALO

    SHAROBALO JF-Expert Member

    #2
    Jun 13, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 759
    Likes Received: 73
    Trophy Points: 45
    Amini usiamini Kuna Space ship ipo pale area 51 imekamatwa na usa sema hawataki kuelezea watu. na wanajaribu ku recover technology na weapons ili kutengeneza wawe nazo wao tu!!

    FBI hawawezi kueleza ukweli. sababu ya interest zao na kuna habali kuwa UFO zina contact na USA gorverment.

    Hapa ni area 51 kwa juu






    na[​IMG]
     
  3. SHAROBALO

    SHAROBALO JF-Expert Member

    #3
    Jun 13, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 759
    Likes Received: 73
    Trophy Points: 45
    uki karibia tu unapata tangazo hili, sema hayo maandishi madogo sijaya zoom ila yanasema "USE OF DEADLY FORCE FOR TRACE PASSER IS AURTHORIZED"" Kibali cha kuuwa mtu kimeruhusiwa hapo kwa mtu yoyote hata raia wa usa anapigwa risasi bomu chochote kile

    [​IMG]
     
  4. SHAROBALO

    SHAROBALO JF-Expert Member

    #4
    Jun 13, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 759
    Likes Received: 73
    Trophy Points: 45
    na hii ndio spaceship waliyoikamata miaka ya 1950

    [​IMG]
     
  5. SHAROBALO

    SHAROBALO JF-Expert Member

    #5
    Jun 13, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 759
    Likes Received: 73
    Trophy Points: 45
    Huyu jamaa ndio alitoa siri hadi leo watu wamejua na kufahamu ukweli na watu wa movie wanatengeneza movie sababu ya huyu jamaa(Kwenye picha ni allien ambaye alianguka na ndege yake ya hapo juu hakufa ila walimfanyia uchunguzi muda mrefu akaja faliki in the 1997 au 1999)

    aliuliwa kikatili baada ya kuvujisha siri kwa mtoto wake
    [​IMG]
     
  6. Amoeba

    Amoeba JF-Expert Member

    #6
    Jun 13, 2011
    Joined: Aug 20, 2009
    Messages: 3,329
    Likes Received: 43
    Trophy Points: 0
    SHAROBALO, dont be too sure; kumbuka kuna theories kadhaa kuhusiana na area 51!
     
  7. S

    Son of Alaska JF-Expert Member

    #7
    Jun 13, 2011
    Joined: Jun 2, 2008
    Messages: 2,815
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 0
    BERMUDA TRIANGLE,midege yote na mimeli iliyopotea without trace over the years imechukuliwa na little green man with antennae like outgrowths on their foreheads.watu wote waliochukuliwa wamewekwa kwenye zoo za huko alien world-too them we look funny.Wako scientifically advanced that wanatuona sisi we are still in the stone age,maisha yao ni infinity,hakuna kufa.why they dont want contact with us is a million dollar question-for we need them more then they need us
     
  8. SHAROBALO

    SHAROBALO JF-Expert Member

    #8
    Jun 13, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 759
    Likes Received: 73
    Trophy Points: 45
    yeah...dunia ni sehemu kama zoo tunafanyiwa experiment sisi tunajiona ni viumbe advanced sana kisa tumegundua muclear kumbe wao wapo mbali sana, ukiamua kubisha we bisha sababu hata ukibisha hakuna uthibitisho wa kutosa, kila mara watu wana ona UFO na uwezo wetu mdogo wao wako far, eti tunatumia RADIO WAVE kusikiliza angani kama kuna viumbe vingine hehe hatutawaikia sababu hii technology ya binadamu ni kama stone age...ila wao wapo wanatucheki na kutufanyia experiment kila siku.

    search google kuhusu alien abductions and sighting of UFO!!

    LOL we are not ALone They are watching us!!!
     
  9. S

    Son of Alaska JF-Expert Member

    #9
    Jun 13, 2011
    Joined: Jun 2, 2008
    Messages: 2,815
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 0
  10. t

    tambarare Senior Member

    #10
    Jun 14, 2011
    Joined: Mar 1, 2011
    Messages: 148
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    kuna kipindi cha tv gorvernor( ex)anaelezea kuhusu hili eneo ni siri hakuna mtu yupo tayari kuzungumzia hata wahusika wenyewe
     
  11. SHAROBALO

    SHAROBALO JF-Expert Member

    #11
    Jun 14, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 759
    Likes Received: 73
    Trophy Points: 45
    wamezungumzia kuwa ni sehemu ya kufanya majaribio ya ndege mpya za kivita na silaha mpya...ila ukweli ulisha vuja kuwa kuna mambo ya kisayari yanaendelea pale. mfano kile ile picha ya bio station ya mars inasemekana kuwa ni wao wana station kule tayari ila hawataki watu wajue sababu russia wakijua tu na wao wanaanza kwenda kuweka yao!!!

    loh!! ni bora kujua kuliko kutojua.
     
  12. maishapopote

    maishapopote JF Gold Member

    #12
    Jun 14, 2011
    Joined: May 28, 2009
    Messages: 1,727
    Likes Received: 421
    Trophy Points: 180
    duu this is too much for me kumbe hatuko wenyewe
     
  13. Kigogo

    Kigogo JF-Expert Member

    #13
    Jun 14, 2011
    Joined: Dec 14, 2007
    Messages: 19,245
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    mi hata sijaelewa mnazungumzia nini
     
  14. s

    shakaganda92 Member

    #14
    Aug 3, 2011
    Joined: Jul 21, 2011
    Messages: 62
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    i believe in the area 51 theory but this pix is a hoaxxxxxx.....!
     
  15. Nduka

    Nduka JF-Expert Member

    #15
    Aug 3, 2011
    Joined: Dec 3, 2008
    Messages: 8,282
    Likes Received: 413
    Trophy Points: 180
    Somebody has been watching too much of star wars recently.
     
  16. Given Edward

    Given Edward Verified User

    #16
    Aug 4, 2011
    Joined: Jan 11, 2011
    Messages: 852
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Maybe......or NOT.
     
  17. D

    Derimto JF-Expert Member

    #17
    Aug 4, 2011
    Joined: Nov 4, 2010
    Messages: 1,305
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 135
    Watu hatupendi kujisomea na kuangalia ile misemo ya kiswahili kuwa lisemwalo lipo kama halipo linakuja
     
  18. HT

    HT JF-Expert Member

    #18
    Aug 4, 2011
    Joined: Jul 29, 2011
    Messages: 1,899
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    hahahaaaa... UFO myth is hard to die...bah!
     
  19. Cestus

    Cestus JF-Expert Member

    #19
    Aug 4, 2011
    Joined: Jan 23, 2011
    Messages: 1,002
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    DO ALIENS REALLY EXIST??! Evidence please.
     
  20. HT

    HT JF-Expert Member

    #20
    Aug 5, 2011
    Joined: Jul 29, 2011
    Messages: 1,899
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    evidence? They will give you evidence? Kidding?