Anti NATO demonstrators arrested in Ghana


Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined
Jan 7, 2011
Messages
4,571
Likes
120
Points
160
Age
62
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined Jan 7, 2011
4,571 120 160
Twenty-four people arrested for allegedly embarking on illegal demonstration
21st September 2011

Rose%20Bio%20Atinga.jpg

Greater Accra Regional Police Commander, Deputy Commissioner of Police (DCOP), Rose Bio Atinga

Accra, Sept. 21, GNA – Twenty-four out of about 100 people participating in a demonstration organised by the Coalition on US/NATO Hands-Off Libya, in Accra on Wednesday have been arrested and detained in Police custody.

The demonstration began at about 1050 hours from Obra Spot at Kwame Nkrumah Circle in Accra towards the United States of America Embassy at Cantonments, to register their displeasure at the bombing of Libya by Western allied forces.

However, when the demonstrators reached a junction near Ghana Broadcasting Corporation at Kanda, a team of Police personnel from the Greater Accra Regional Police Command met them and showed a Prohibition Order from an Accra Circuit Court prohibiting the demonstration and asked them to stop.

The demonstrators refused to acknowledge and obey the court’s order and started heckling the Police, while some of them continued demonstrating, a situation which made the police to call for reinforcement leading to the arrest of the 24.

Those arrested were immediately brought to the Greater Accra Regional Police Headquarters to a meeting with the Greater Accra Regional Police Commander, Deputy Commissioner of Police (DCOP), Rose Bio Atinga, who instructed that the demonstrators should be processed for court on Thursday, September 22.

DCOP Bio Atinga told Ghana News Agency that those arrested would be charged with “unlawful assembly”, and “acts that tend to disrupt the peace of the nation”.

She said the Greater Accra Regional Police Command met leaders of the Coalition and explained to them that there were many activities in Accra on Thursday, September 21 including the Milo Marathon and asked them to reschedule the demonstration but they refused.

DCOP Bio Atinga said in view of their refusal, the Police went to court to secure an injunction to prohibit the demonstration, a copy of which was made available to the GNA.

The order, dated September 16, was secured from the Circuit Court of Justice, Accra signed by Mrs Patience Mills Tetteh, Circuit Judge, and it read: “The organisation calling itself US/NATO Hands Off Libya and Hands Off Africa Coalition are hereby prohibited from demonstrating on September 21.”

“It is further ordered that the intended demonstration could come on at a later date when police have been notified.”

DCOP Bio Atinga said based upon the order, she instructed personnel at the Cantonments Police Station to be on alert and watch-over the American Embassy to arrest any demonstrator who would be picketing around.

Mr Sekou Mwanza Nkrumah, Leader of the demonstrators, who was also arrested told GNA shortly before he was detained that the action of the Police showed how much influence the United States of America had over the Government in Ghana.

He expressed shock at the arrest questioning whether individual Ghanaians did not have rights and liberties to express their views anymore.


Ghana News Agency
 
ndetichia

ndetichia

JF-Expert Member
Joined
Mar 18, 2011
Messages
27,675
Likes
1,955
Points
280
ndetichia

ndetichia

JF-Expert Member
Joined Mar 18, 2011
27,675 1,955 280
hata mkifungwa bora mmeonesha hisia zenu..
 
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined
Jan 7, 2011
Messages
4,571
Likes
120
Points
160
Age
62
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined Jan 7, 2011
4,571 120 160
Baada ya Gaddafi kung'olewa madarakani na NATO inabidi viongozi wa Africa wakae chonjo. Wajue Africa inaingia kwenye zama za mwamko mpya wa kisiasa. AU sasa itachacha baada ya kukosa mihela ya Gaddafi na hapo ndo watakiona cha moto.
 
AshaDii

AshaDii

Platinum Member
Joined
Apr 16, 2011
Messages
16,245
Likes
315
Points
180
AshaDii

AshaDii

Platinum Member
Joined Apr 16, 2011
16,245 315 180
Baada ya Gaddafi kung'olewa madarakani na NATO inabidi viongozi wa Africa wakae chonjo. Wajue Africa inaingia kwenye zama za mwamko mpya wa kisiasa. AU sasa itachacha baada ya kukosa mihela ya Gaddafi na hapo ndo watakiona cha moto.
Wakati ile vita inatokea nchi nyingi za Kiafrica waliona kama vile ile vita imefanyika na ipo in isolation... or kama they knew waliziba macho na masikio kujifanya they are not aware... I am so interested kuona ni vipi ita affact inchi zingine directly na indirectly... na pia i am interested na kuona hao Serkali ya mpito ina msimamo gani na mipango gani in relation to other African countries (thou kwa Tanzania Membe alisha jitoa - ndo kuadhirika kunapo kuja sasa... kauli za bila kufikiria mbele)
 
Achahasira

Achahasira

JF-Expert Member
Joined
Mar 9, 2011
Messages
1,219
Likes
0
Points
133
Achahasira

Achahasira

JF-Expert Member
Joined Mar 9, 2011
1,219 0 133
Wakati ile vita inatokea nchi nyingi za Kiafrica waliona kama vile ile vita imefanyika na ipo in isolation... or kama they knew waliziba macho na masikio kujifanya they are not aware... I am so interested kuona ni vipi ita affact inchi zingine directly na indirectly... na pia i am interested na kuona hao Serkali ya mpito ina msimamo gani na mipango gani in relation to other African countries (thou kwa Tanzania Membe alisha jitoa - ndo kuadhirika kunapo kuja sasa... kauli za bila kufikiria mbele)
cha kusikitisha ni kuwa makapuni ya mafuta ya total(ufaransa) bp(uk) wameshaanza kupewa visima bure kwa miaka mitatu eti nchi zao zimewapatia uhuru.yaana NTC wameshaanza kugawa mali zao bado hata hawaja tengeza serikali.........na cha ajabu zaidi ni kuna ishu ya wao wenyewe NTC kuwa wataanza kugombana wenyewe kwasababu ya madaraka na mfumo wa kuendesha nchi.
 
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined
Jan 7, 2011
Messages
4,571
Likes
120
Points
160
Age
62
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined Jan 7, 2011
4,571 120 160
Ikumbukwe pia yamegunduliwa mafuta mengi sana Ghana kiasi cha kwamba Obama alifanya safari yake ya kwanza Africa huko na kuweka mizizi!
 
AshaDii

AshaDii

Platinum Member
Joined
Apr 16, 2011
Messages
16,245
Likes
315
Points
180
AshaDii

AshaDii

Platinum Member
Joined Apr 16, 2011
16,245 315 180
cha kusikitisha ni kuwa makapuni ya mafuta ya total(ufaransa) bp(uk) wameshaanza kupewa visima bure kwa miaka mitatu eti nchi zao zimewapatia uhuru.yaana NTC wameshaanza kugawa mali zao bado hata hawaja tengeza serikali.........na cha ajabu zaidi ni kuna ishu ya wao wenyewe NTC kuwa wataanza kugombana wenyewe kwasababu ya madaraka na mfumo wa kuendesha nchi.

Mzungu bana akili yake wacha aitwe mzungu... wale watu technique zao ni imara hakuna mfano! na ni mbovu daima kwa yule ambae yupo subjected kwao na concentration (ya eneo husika) kulalia kwao.... Hivi unafikiri katika NTC yoote wale ambao ndo wameshika usukani wana experience yoyote?? Unafikiri itachukua mda gani for them to settled down na finally get down to doing things the way inatakiwa?? Yaani wao wanaona miaka mitatu ni michache saaan, BUT by the time France, UK, na US wametoka hapo - watakua wamevuna tena kwa fujo kitu ambacho wao Libya kwa efforts zao wangevuna in ten years.... Mbaya zaidi ni kua the Gaddaffi regime yooote (yaani almost viongozi wote if not wote ) wameachia ngazi, kimbia inchi ama wana hati hati, sasa kwa mvurugano huo ni dhahiri kua Libya wana mtihani mkubwa; kuudhinda watambue hilo - for kama hawajatambua hilo then ndio they are LOST!!! Sometimes ni vizuri kusoma na kufuatilia Historia za nchi nyingine i.e. RSA tunaoma the way Mandela aliweza fanya kazi na wale wale ambao walionekana hawafai kwa kuondoa tu Uongozi wa kale na kuleta Uongozi mpya ambao ulikua na lengo la kuboresha kwa kupitia hao hao wafanyakazi wenye Ujuzi no matter white.....
 
AshaDii

AshaDii

Platinum Member
Joined
Apr 16, 2011
Messages
16,245
Likes
315
Points
180
AshaDii

AshaDii

Platinum Member
Joined Apr 16, 2011
16,245 315 180
Ikumbukwe pia yamegunduliwa mafuta mengi sana Ghana kiasi cha kwamba Obama alifanya safari yake ya kwanza Africa huko na kuweka mizizi!


Obama is worse than hata Bush... For at least Bush was true to what he believed in... With Obama you never know where you stand untill it is too late... He is just another white man in a black man's skin....
 

Forum statistics

Threads 1,213,721
Members 462,214
Posts 28,487,803