US Officials asked Toyota: How come Terrorists got a lot of Toyota Land cruiser Who funded them?

Mr What

JF-Expert Member
Oct 22, 2016
728
1,000

U.S. counter-terror officials ask Toyota how terror group ISIS got so many of its Hilux pickup trucks and SUVs.
Thousands of Hilux pickups and Land Cruisers have become fixtures in the terror group’s propaganda videos in Iraq, Syria and Libya.



The Toyota pickup trucks was so dependable and reliable during the Chadian-Libyan conflict that the war was named “Toyota War”.

To date, Toyota has no idea where ISIS got its pickup trucks and SUVs. The world’s second largest auto maker maintains it has no business dealings with the terror group.

The Japanese manufacturer is “supporting” the inquiry led by U.S. counter-terror officials that has been on since 2015.

The automaker says it will help in ensuring Western-made goods from ending up in the hands of the terror group.

The automaker’s Hiluxes and Land Cruisershave become fixtures in the terror group’s propaganda videos in Iraq, Syria and Libya.
In 2015, Toyota said in a statement that :

“We briefed Treasury (US) on Toyota’s supply chains in the Middle East and the procedures that Toyota has in place to protect supply chain integrity,”

“Toyota has a “strict policy to not sell vehicles to potential purchasers who may use or modify them for paramilitary or terrorist activities”

Toyota said it is impossible for the company to track vehicles that have been stolen; or have been bought and re-sold by middlemen.

The terror group has acquired thousands of brand new Toyota Hilux pickup trucks and Sports Utility Vehicles in recent years. Old model Hiluxes are also part of their fleet.

The truck beds of these heavy-duty trucks are normally equipped with heavy weapons such as machine guns and rocket launchers.

The former Iraqi Ambassador to the United States also has no idea where ISIS got the vehicles from.

“This is a question we’ve been asking our neighbors”

“How could these brand new trucks… these four wheel drives, hundreds of them — where are they coming from?

Since its introduction in 1968, the Toyota Hilux has been deployed in wars and conflicts due to how resistant, fast and reliable the pickup trucks are.

The Hilux trucks have been sighted in conflicts in Libya, Ethiopia, Rwanda and Pakistan just to mention but a few.

The pickups, especially the Hilux trucks, was so dependable during the Chadian-Libyan conflict that the war was named “Toyota War”

The views expressed in this article are the writer's, they do not reflect the views of Opera News.
 

chotera

JF-Expert Member
May 19, 2016
2,507
2,000
Hii habari ni ya toka jumamosi huko.
swali ambalo wengi wanajiuliza how're they getting the Buffalo? Hizi ni zile trucks za Toyota alafu wanaweka gun juu
Hivi umeielewa habari na fitna za marekani kwenye makampunj ya nje yanayofanya vizuri kwenye mauzo? Unadhani anaanzia wapi haukumbuki huawei ilipoanza kufanya vyema sokoni kwao alisema kwa nini kila mwanajeshi wa china anatumia huawei? Akaja akasema vifaa vya huawei vinayumika kudukua ukumbuke ikulu nyingi duniani zilianza kufunga mifumo na accesory za huawei leo kiko wapi? Lazima aanzie mbali
 

maddox

Senior Member
Feb 27, 2010
179
250
Wameanza na Huawie wanataka kumaliza na Toyota nae awekewe vikwazo ili tuanze kuuziwa GMC zao na jeep
toyota ni ya kwao babu........sema kuna kitu wana kutafuta tu sehemu..........Marekani kuna kampuni moja tu ambayo inajenga gari zote inaitwa gm (general motors)........
 

Chige

JF-Expert Member
Dec 20, 2008
10,468
2,000
Toyota cars don't kill but guns do!

Kabla ya kuhangaika na hay magari, waanze kwanza ku-deal na wapi wanapata silaha!!!

Inafahamika nchi nyingi you huwezi kuuza silaha kirahisi rahisi especially in bulks! Na kama ni military weapons, ndo kabisa lakini sidhani kama kuna sheria inayokataza watu kununua magari in bulk!
 

mbalaka

JF-Expert Member
Oct 7, 2017
1,860
2,000
Hivi umeielewa habari na fitna za marekani kwenye makampunj ya nje yanayofanya vizuri kwenye mauzo? Unadhani anaanzia wapi haukumbuki huawei ilipoanza kufanya vyema sokoni kwao alisema kwa nini kila mwanajeshi wa china anatumia huawei? Akaja akasema vifaa vya huawei vinayumika kudukua ukumbuke ikulu nyingi duniani zilianza kufunga mifumo na accesory za huawei leo kiko wapi? Lazima aanzie mbali
kwa hiyo ndo unataka kusema nini mkuu?.
**, habari inajitoshereza, nyie mnataka kupachika Conspiracy zenu**.

Sent from my Phantom6 using JamiiForums mobile app
 

mng'ato

JF-Expert Member
Oct 27, 2014
26,512
2,000
Yawezekana hizo models za Toyota zina ubora na kuhimili mikiki mikiki.
Kweli magaidi wenyewe wanazisifia kwa kua na roho ngumu na wakihitaji ku-mount silaha zao kwny hayo magari wala hawahitaji kuyafanyia modifications.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom