The Top Five Reasons She Can't Orgasm

eRRy

JF-Expert Member
Joined
Jun 12, 2009
Messages
1,084
Likes
17
Points
135

eRRy

JF-Expert Member
Joined Jun 12, 2009
1,084 17 135

------------------------------------------------------------

1. She is too stressed out:

Tension in a woman's body is the number one killer of orgasms.
If she's holding a lot of tension in her body it will inhibit endorphins
from flowing freely through her body which is essential for her
experiencing the level of pleasure of a vaginal orgasm.

If she has a lot of tension give her a massage. Massage is very
powerful for getting any woman relaxed and in the moment.

2. All her emotional needs in the relationship are not being met:

It's all to common for us men to overlook or not understand a woman's
needs in the relationship.

If she feels an emotional void toward you for whatever reason she will
be guarded and will not let her mind go, or surrender herself if
this is the case.

3. She is "trying" to hard to orgasm:

Many guys learn the physical techniques and the first thing they do
is say "oh hey honey, I have these super tricks I want to try to make
you orgasm".

This is not the right way to go about it.

This puts pressure on her to orgasm which will kill any chance of
her achieving orgasm. There should not be any discussion or
expectation about the outcome of the sexual experience.

This will free up her mind so that she can let go on her terms
with out expectation.

4. You are not a leader in your relationship, and ESPECIALLY not in
the bedroom:


She should trust and BELIEVE that she can surrender herself to you
in the bedroom. You need to be the leader in the bedroom and lead
her to orgasm.

Guys who are wussies or supplicate to much in the relationship or
bedroom will not be able gain enough trust for her to surrender
herself fully.

5. She is not confident in her body or her sexuality:

If she's self conscious about her body she's going to have a hard time
letting go.

She shouldn't have any unhealthy thoughts about sex or giving
herself to you. If she does, which isn't uncommon for women raised
in very conservative environments, then you must take things slowly
and make sure she's comfortable and can overcome any self-limiting
beliefs about her sexuality.

Sex is an enjoyable and healthy part of life for adults to experience
and she needs to fully embrace her sexuality.
-----------------------------------------------------------


Have a Nice Day!
 

KIFARU

Senior Member
Joined
Apr 6, 2009
Messages
172
Likes
2
Points
0

KIFARU

Senior Member
Joined Apr 6, 2009
172 2 0
Wakuu drunk si mchezo, hata kama ana kale kamchezo cha kujiexpress anaweza ibia siku hiyo,jamaa zangu wanavyoniambia.lakini vielelezo vyote hapo juu viko sahihi
 

Buchanan

JF Diamond Member
Joined
May 19, 2009
Messages
13,210
Likes
382
Points
180

Buchanan

JF Diamond Member
Joined May 19, 2009
13,210 382 180

------------------------------------------------------------


2. All her emotional needs in the relationship are not being met:

It's all to common for us men to overlook or not understand a woman's
needs in the relationship.

If she feels an emotional void toward you for whatever reason she will
be guarded and will not let her mind go, or surrender herself if
this is the case.

-----------------------------------------------------------


Have a Nice Day!
Hapa anaweza kutumia tricky ya kujifanya hataki sex, ili umtimizie mahitaji yake fulani ambayo inawezekana ulikuwa unakataa kumtimizia kwa sababu yoyote ile, ndio mfanye sex!
 

Penny

JF-Expert Member
Joined
Sep 3, 2008
Messages
577
Likes
9
Points
35

Penny

JF-Expert Member
Joined Sep 3, 2008
577 9 35
Utauwa baba,angalia baadae usimuite cha pombe
Nakweli ndugu yangu, maana hawa wadudu hawachelewi kukubadilikia kama kinyonga vile. Na alafu kumpa mwenzio pombe ili alewe ndo akutimizie haja zako sidhani kama hapo kuna mapenzi tena zaidi ya kubakana kama jogoo na kuku.
 

Shishi

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2008
Messages
1,244
Likes
8
Points
135

Shishi

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2008
1,244 8 135
[COLOR=red said:
Penny;[/COLOR]741263]Nakweli ndugu yangu, maana hawa wadudu hawachelewi kukubadilikia kama kinyonga vile. Na alafu kumpa mwenzio pombe ili alewe ndo akutimizie haja zako sidhani kama hapo kuna mapenzi tena zaidi ya kubakana kama jogoo na kuku.
Penny dadangu mbona umepotea sana...karibu jamvini tena!
 

Penny

JF-Expert Member
Joined
Sep 3, 2008
Messages
577
Likes
9
Points
35

Penny

JF-Expert Member
Joined Sep 3, 2008
577 9 35
Penny dadangu mbona umepotea sana...karibu jamvini tena!
Nipo dear, ni mihangaiko ya hapa na pale tuu dear wangu. Nilikuwa kwenye first tremester sasa naendelea vizuri namshukuru Mungu kwa yote nipo sasa kwenye second tremester.
 

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,457
Likes
117,191
Points
280

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,457 117,191 280
Nipo dear, ni mihangaiko ya hapa na pale tuu dear wangu. Nilikuwa kwenye first tremester sasa naendelea vizuri namshukuru Mungu kwa yote nipo sasa kwenye second tremester.
Hongera Penny na nakutakia kila la heri na mafanikio katika safari yako.
 

Shishi

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2008
Messages
1,244
Likes
8
Points
135

Shishi

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2008
1,244 8 135
Nipo dear, ni mihangaiko ya hapa na pale tuu dear wangu. Nilikuwa kwenye first tremester sasa naendelea vizuri namshukuru Mungu kwa yote nipo sasa kwenye second tremester.


hongera my dear... kumbe ulijificha kufanya tumambo we ahahhaha. nakutakia kila jema katika hiyo safari.... be blessed!
 

Forum statistics

Threads 1,190,580
Members 451,229
Posts 27,675,890