TCCIA declares onion war against Kenyans | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

TCCIA declares onion war against Kenyans

Discussion in 'International Forum' started by Geza Ulole, Aug 7, 2010.

  1. G

    Geza Ulole JF-Expert Member

    #1
    Aug 7, 2010
    Joined: Oct 31, 2009
    Messages: 8,750
    Likes Received: 1,777
    Trophy Points: 280
    6th August 10
    TCCIA declares onion war against Kenyans

    Felister Peter

    The business wing of the Tanzania Chamber of Commerce, Industry and Agriculture, TCCIA Investments Company Limited, will bolster its investment in agriculture following a recent shareholders resolution directing it to fully exploit existing opportunities.

    Major areas of emphasis are set to be the farming of rice and unions in Karatu District, Arusha Region.
    The investment wing is well prepared to exploit all existing opportunities of ‘Kilimo Kwanza' by investing in mining, rice and onions farming to boost the dividend levels to shareholders, the fifth Annual General Meeting held in Dar es Salaam yesterday was told.

    The meeting heard that by capitalising on the opportunities available in ‘Kilimo Kwanza,' the TCCIA Company would be better placed to quickly raise dividends to shareholders.
    It was briefed on the example of Mang'ola area in Karatu District, where onions are grown at a large scale and the produce is brought by Kenyan traders at take home price and who resell the same at competitive prices overseas.

    "I want to say this openly that Kenyans buy onions cultivated at Mang'ola in Karatu District and earn USD100m in foreign markets while we (Tanzanians) turn to be mere spectators," said an official of the firm.
    He also underscored the need for putting more emphasis on agricultural produce processing to add value for quality sales.
    "As I am talking right now the company has 2,500 shareholders countrywide and the number is encouraging," he stressed.
    He said that "the shareholders must learn and understand that the country's economic focus has been directed to agriculture and animal husbandry so it is important for them to direct their efforts to the sector."

    The official said the government in its 2010/2011 budget has increased the budget allocation to the agricultural sector to attract more investors in the sector.
    "I assure you my colleagues if we are really committed to utilise these opportunities by directing our resources there, I am sure the dividends given to shareholders will go up within a very short time," he emphasises.
    According to the official, the government is in the final process of establishing the bank that would be tasked to handle all issues relating to agriculture.
    Earlier, the company's Chief Executive Officer, Donald Kamori, said the firm relies heavily on the sale of shares as one of the ways to boost its capital.

    "If you would recall in the previous meetings the shareholders directed us to raise the firm's capital base by investing in mining, onions and rice businesses and others," he said.

    THE GUARDIAN
    TCCIA declares onion war against Kenyans
     
  2. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #2
    Aug 7, 2010
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 12,298
    Likes Received: 590
    Trophy Points: 280
    Haahaa ndo tumeanza kuzinduka sasa. Well, ngoja tuone inakuwaje maana kwa bahati mbaya tumekuwa tunaimba nyimbo za soko huria na utandawazi kwenye political platforms tu.
    Huku kwenye issues ambazo ndio haswa zinatakiwa kutuwezesha kuwa global players wa kweli, huwa tunalilia wawekezaji waje hata ikibidi kupanda ndege kwenda kuwaomba na kuwahisi utafikiri sisi hatujawahi kulima ndizi, machungwa, mihogo wala vitunguu.
    Jana nimesikia bei ya ngano imepanda mara dufu kwasababu Russia hali ya hewa haikuwa nzuri sana kwa production ya ngano. Sisi yale mashamba ya ngano tumeyaua yote eti kwasababu ya utandawazi na soko huria. Badala ya kuchungua mambo mazuri yaliyokuwepo kama ndio comptitive edge yetu, tunasalimu amri kwa mabwanyenye wa soko huria.
    At least hii mada imenikumbusha tena kwamba awamu ya kwanza pamoja na matatizo yake, ilikuwa ina vision ya nini tunatakiwa kufanya. Leo hii Nafco kama ingelikuwepo hai bado tungelikuwa wazalishaji wakubwa na mchele kama vietnam, ngano kama russia etc etc
     
  3. M

    Malila JF-Expert Member

    #3
    Aug 7, 2010
    Joined: Dec 22, 2007
    Messages: 4,262
    Likes Received: 454
    Trophy Points: 180
    Hata kama tumekumbuka shuka saa kumi asubuhi,ni mwanzo mzuri kwa Watz,hofu isije tccia ikatumiwa na hao hao wahuni wa kila siku kufanyia ufisadi.

    Vinginevyo nawaombea. Napenda kuona mafanikio ya Watz wanaotumia rasilimali zetu kwa haki na uwazi kwa maendeleo yetu.
     
Loading...