Samia's administration creates rifts which divide the nation

G4N

JF-Expert Member
Apr 6, 2014
862
2,097
She lacks authority in her voice. When addressing the nation, her utterances in low tone are frequently interrupted by convulsive coughing. This is a sign of nervousness, weakness and lack of confidence. I thought she is polite and God fearing person who walks the talk. I was utter wrong.

Her recent promise to foster and propagate 4Rs (Reconciliation, Resilience, Reform, Rebuilding) was just a false pretence

The collusion orchestrated recently by all 3 pillars of the government to retain the illegal 19 females branded as special seat members of parliament from chadema, it has written on the wall that she is an autocratic leader who preaches democracy. And for this reason people should use high level of astuteness to discover the poisonous pills (lust for power) embedded in the lump of honey (sweet and polite language).

As we speak the country is polarised and paralyzed following the speaker's decision on the fate of covid-19 in parliament. Some citizens are left in bewilderness, few are startled while others are gulping juice of joy. This is dangerous.

The high court also gave the ruling in favour of covid-19 using the planned and rehearsed words spoken earlier by madam speaker in parliament. This wasn't a coincidence. I bet the court and parliament received an order from government officials (executive) to dramatise this. Hence 3 pillars were involved.

What a mess! Where are we taking this country? Why playing this fatal political game?

The inner circle, senior advisors, family members and friends of president Samia, tell her the truth that public anger is at the highest peak. Next from here is fragmentation of the nation. Tell her to act wisely now.

Thank you!
 

ligend

JF-Expert Member
Oct 14, 2019
594
1,678
Kingereza ni kingi sana mbaya kwa afya, ila wanasiasa wengi hiyo ndo mbinu yao ya kudevide baadhi ya watu ambao huanza kwa kujiona bora kuliko wengine, hata Jk wa kwanza aliwatenga watu fulani miaka ile.
 
  • Thanks
Reactions: G4N

Toxic Concotion

JF-Expert Member
Aug 5, 2015
3,739
10,376
Pale unapotarajia ng'ombe awe sawa na kuku kwa wingi wa nyama. Kila afanyacho ni kwa ukomo wa uwezo wako. Msitarajie maajabu pasipokuwa na maajabu.
 
  • Thanks
Reactions: G4N

Ngongo

JF-Expert Member
Sep 20, 2008
16,585
23,329
Yaah! Ni kweli. Anaongoza kiume wakati yeye ni mwanamke kwasabb amekuzwa ktk mfumo dume

Halafu ile picha Royal Tour na yule Beberu imenifadhaisha sana.

Wakuu wa usalama wamefeli pakubwa sana, natamani kusikia mabadiliko idara ya itifaki ya Rais haiwezekani picha ya namna ile ikazurura mitandaoni to start with!.

Walikubalije Rais wetu akafukia hatua ile walikuwa wapi !.
 
  • Thanks
Reactions: G4N

EJR Makupa

JF-Expert Member
Apr 11, 2011
3,590
1,334
Halafu ile picha Royal Tour na yule Beberu imenifadhaisha sana.

Wakuu wa usalama wamefeli pakubwa sana,natamani kusikia mabadiliko idara ya itifaki ya Rais haiwezekani picha ya namna ile ikazurura mitandaoni to start with!.

Walikubalije Rais wetu akafukia hatua ile walikuwa wapi !.
Unasumbuliwa na ushamba
 

Ngongo

JF-Expert Member
Sep 20, 2008
16,585
23,329
Unasumbuliwa na ushamba

Ungeweza kunijibu bila matusi, na nikakuelewa vizuri.

Rais ni cheo kikubwa sana. Haiwezekani kumsogelea hovyo hovyo. Kwangu mimi haijalishi nani ni Rais.

Mtu yoyote akishakuwa Rais lazima heshima iwepo na itifaki zake zizingatiwe.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

13 Reactions
Reply
Top Bottom