Queiroz gets Portugal coach post


Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2007
Messages
2,260
Likes
81
Points
135
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2007
2,260 81 135
Huyu Chinga ndiye aliyekuwa tegemeo kubwa la Fergie na management ya United katika kumshawishi Ronaldo asiondoke, sio hilo tu bali pia jamaa ni mzima sana katika masuala ya kiufundi, poleni watani- hili ni pigo kubwa.......

Queiroz gets Portugal coach post

Carlos Queiroz has previously managed Portugal's Under-20 side
Manchester United assistant boss Carlos Queiroz has been appointed as the new coach of Portugal.

The 55-year-old, who had a spell in charge of Portugal in the 1990s, has signed a four-year contract.

The deal with Portugal's Football Federation is believed to be worth around £1.5m.

Queiroz has also previously managed Real Madrid, South Africa and the United Arab Emirates as well as Portugal's Under-20 side.

He has had two spells with United, first coming to Old Trafford in the summer of 2002.

He then spent one year in charge of Madrid before rejoining United on a one-year rolling contract in 2004.

The loss of Queiroz could also further unsettle winger Cristiano Ronaldo, who has a close relationship with his compatriot.

Ronaldo's future remains uncertain as Real Madrid continue to make it known they want to sign him.





bbc sports.
 
Belo

Belo

JF-Expert Member
Joined
Jun 11, 2007
Messages
11,911
Likes
5,257
Points
280
Belo

Belo

JF-Expert Member
Joined Jun 11, 2007
11,911 5,257 280
Duh Mzee Fergie kazi unayo kwani jamaa alikuwa the key katika defence ya United
Thanks For What You Have Done And Best Wishes On Your New Job
 
Manda

Manda

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2007
Messages
2,075
Likes
33
Points
145
Manda

Manda

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2007
2,075 33 145
Sure KKS...the Man was Brilliant...unajua kuna columnist flani alishawai andika kuwa Fergie huwa anategemea sana potential za ma-predecessors wake..i.e the likes of Queiroz, et al....am not so sure ila let us wait and see this time itakuaje!!

Kila la kheri CQ naona umeenda kuchukua kibarua cha rival wako mkuu Fellippe..!
 

Forum statistics

Threads 1,235,265
Members 474,471
Posts 29,216,167