Learning mathematics the hard way.

fundiaminy

JF-Expert Member
Jun 4, 2009
357
0
A businessman sends an email to
his wife.
'My Dear Wife,
You will surely understand that I
have certain needs that you with
your 54 years can no longer
supply. I am very happy with you
and I value you as a good wife.
Therefore, after reading this
email, I hope you will not
wrongly interpret the fact that I
will be spending the evening
with my 18 year-old secretary at
the Comfort Inn Hotel.
Please don't be perturbed. I shall
be back home before midnight. '
When the man came home, he
found the following letter on the
dining room table.
'My Dear Husband,
I received your e-mail and thank
you for your honesty. I would like
to take this opportunity to
remind you that you are ALSO 54
years old.
At the same time, I would like to
inform you that while you read
this, I will be at the Hotel Fiesta
with Michael my tennis coach,
who, like your secretary, is also
18 years old.
As a successful businessman
with your excellent knowledge of
mathematics, you will
understand that we are in the
same situation, although with
one small difference:
18 goes into 54 a lot more times
than 54 goes into 18.
Therefore, I will not be back
until lunchtime tomorrow. '
 

deadteja

JF-Expert Member
Aug 8, 2011
377
225
18 goes into 54 with more tremendous force than the way 54 goes into 18! At the end huyo Serengeti Boy atabaki na mashine imebadilika rangi kama maini na huyo 54 atabaki na milengelenge kama vile alijimwagia maji yanayochemka! On the other hand, 18 akimaliza shughuri na oldman wake, lazima atafute wa kumalizia naye, UNLESS 54 awe ametumia viagra. Lkn hii kali mazee!
 

Tasia I

JF-Expert Member
Apr 21, 2010
1,226
1,195
oooohh my........,
huuuuwi!
hii inaweza kukupa presha walah.
18hadi ikakamilishe 54??? ni mara 3.
lakini 54 kwa 8 ni 0.14
yani hapa labda ni videnda tu, wala hamvui.
 

fundiaminy

JF-Expert Member
Jun 4, 2009
357
0
oooohh my........,
huuuuwi!
hii inaweza kukupa presha walah.
18hadi ikakamilishe 54??? ni mara 3.
lakini 54 kwa 8 ni 0.14
yani hapa labda ni videnda tu, wala hamvui.
ha ha ha.umeniuwa na kicheko.ati labda videnda tu.lol.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom