Kwanini Mandela hakumsamehe mkewe Winnie?

I'll try to speak my mind at this young age (not even married yet).

1. Winnie knew the man she was marrying was a human rights activist, so violence and other mistreatment like the whole jail thing was to be part of their life.

This makes me believe that cheating on Mandela with her knowledge and front line experience of the struggles and liberation movements was absolutely unfair!

2. As an activist, what would other female activists learn from Winnie by abandoning her life partner at the middle of the battle ground?

Winnie Mandela might be a good and iconic activist, but she failed as a wife!

3. CHOOSING BETWEEN TE DEVILS!

Yes, Winnie was still young with active emotional desires. But she would have done this in the most secret way possible.

Proceeding with her affairs when Madiba came out of prison was not something one could forgive that easy!

Mandela had a strong heart, but still it was made of flesh not steel!

How on earth would he forgive someone cheating with a young man same age as his son?

Step into his shoes!

NB; Haven't you learned something from the world's famous female activists and politicians?

Most of them are single, they are emotionally terrible!


We can't blame Mandela for spending 27 years in prison, he had no choice. I put my blame on Winnie, she chose to betray her beloved husband.


All being said, I also want to compliment God's outstanding work of creation, it's well displayed on Winnie's beauty!

I rest my case!
 
Unaweza ukafanya mazuri mengi sana...

Ila kuna makosa yanaumizaga sana binadamu...


Cc: mahondaw
 
Yani Mwanamke anisaliti at****mbwe na mwanaume mwingine eti nimsamehe na niendelee kuwa nae??? Hiiiiiiiii....... never ever
 
Huyu Winnie alihusika na mauaji ya watu kibao tu na hasa colored people waliokuwa wanapendelewa serikali ya makaburu. Nakumbuka alivyokuwa kiongozi wa wanawake ANC aliwafukuza wanawake wote waliokuwa na vinasaba vya watu weupe akiamini kwamba ni wasaliti. Alikuwa katili sana huyu mama sema watu hawamjui tu historia yake.
 
Well said Chige well said, inatia moyo kuona bado wako Watanzania wenye kuona beyond hizi façade kama dini na ideology za kikoloni Nkosi I Sikeleli I Afrika, Mungu ibariki Afrika.
 
Alafu cha ajabu wasauzi hawampendi grace kabisa
Niliona hata kwenye msiba Zuma ndiyo alikuwa anaongea nae, alikuwa mpweke sana.
Mandela amewaachia watoto wa Graca kila mmoja nyumba South na mshiko bank. Baba yao aliwaachia kila mtoto nyumba Moputo
 
Stori yenyewe ya mapenzi unaandika mpost una maneno milioni kwendraaaaaa
 
Pamoja na kukaa jela miaka 27 mzee aliharibiwa na wazungu samahani lakini jogoo hakuweza kupanda mtungi tena. Walimtesa wakitaka kujua nani anafadhili ANC
Kuoa mwanamke mzuri kuna gharama yake.
Kwa hiyo mandela hakusimamisha mpaka anakufa au?
 
kwa wanaume ni tabu sana aise, ila wakina mama siku zote wanatusamahe, mie siwezi samehe, siwezi..najisikitikia sana kwa hili...
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…