kwa wenzetu sheria ni sheria | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

kwa wenzetu sheria ni sheria

Discussion in 'Jamii Photos' started by KAKA A TAIFA, Sep 23, 2011.

  1. KAKA A TAIFA

    KAKA A TAIFA JF-Expert Member

    #1
    Sep 23, 2011
    Joined: Apr 27, 2011
    Messages: 560
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 35
    WAWILI HAWA WAMEKAA MAREKANI KWA MIAKA KUMI NA[​IMG] TISA LAKINI SASA SHERIA INAWATAKA WAONDOKE NA HAKUNA MSALIA MTUME;Habib, a psychology major who wants to be a drug researcher, found out she was undocumented during her senior year at Bronx High School of Science. Her dad has a green card and her three younger siblings, who were born here, are U.S. citizens.
    "If we have to leave I'd be leaving my three siblings, my father and my entire life," Habib said. "It would mean losing a lot, everything basically, of what we have."
    Habib's mother has unsuccessfully fought to reopen their asylum case for a decade. On Sept. 10, they got a letter saying they have to leave.
    "I don't even know if I were to go back what I would do - I can't even speak the language," said Habib. "My mom's just scared."
     
  2. Emanuel Makofia

    Emanuel Makofia JF-Expert Member

    #2
    Sep 23, 2011
    Joined: Jan 5, 2010
    Messages: 3,835
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    sheria msumeno!
     
  3. Ruge Opinion

    Ruge Opinion JF-Expert Member

    #3
    Sep 23, 2011
    Joined: Mar 22, 2006
    Messages: 1,542
    Likes Received: 159
    Trophy Points: 160
    Sheria lazima itafsiriwe na kutekelezwa kwa kuangalia mazingira. Huwezi kumtenganisha mtoto na wazazi na ndugu zake ukadai ni sheria. Ni ukatili. By the way sijawahi kusikia mzungu akifukuzwa kutoka Marekani ili arudi kwao Ulaya. Ni wasio wazungu ndiyo wanaoathirika na sheria hizo kali za uhamiaji. Nadhani ni ubaguzi.
     
Loading...