Kikwete wants action on power blues


BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,438
Likes
117,259
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,438 117,259 280
By DAILY NEWS Reporter, 10th October 2011 @ 12:37,

PRES
IDENT Jakaya Kikwete has directed government officials to understand that the country is in a state of emergency due to the ongoing power crisis and act swiftly in addressing the problem.

"We are in a bad state, but I don't see any urgency and swiftness in making decisions and other measures on availability of power and other facilities for generating of power. (Mhhhh! Where have you been for the past six years!?)

"We cannot remain indecisive in taking measures of lifting the country out of these challenges," President Kikwete told officials in the energy sector at a meeting held in the State House in Dar es Salaam yesterday.

According to a statement issued by the Directorate of Presidential Communications, the president convened the meeting to discuss construction of a giant natural gas pipeline from Mtwara to Lindi to Dar es Salaam. Increased availablity of natural gas in Dar es Salaam would boost power generation and its use by manufacturers.

"The target is to have the pipeline in place within a year. This will enable the government to give its people reliable power and boost industrial production for industries which have started using gas instead of fuel," reads part of the statement.

Drought which started in November, last year, led to fall of water levels in hydro-power dams and forced the government to take various measures to buy facilities for alternative sources of electricity.

The meeting was also attended by the Minister for Finance and Economic Affairs, Mr Mustafa Mkulo, the Minister for Constitutional and Legal Affairs, Ms Celina Kombani, the Chief Secretary, Mr Phillemon Luhanjo, the Attorney General, Judge Frederick Werema and officials from Ministry of Energy and Minerals, Bank of Tanzania (BoT), Planning Commission,TANESCO, Energy and Water Utilities Regulatory Authority (EWURA) and Tanzania Petroleum Development Corporation (TPDC).

Before the meeting President Kikwete held talks with the Germany Ambassador to Tanzania, Mr Klauu-Peter Brandes.
 
Kimbunga

Kimbunga

Platinum Member
Joined
Oct 4, 2007
Messages
13,329
Likes
2,225
Points
280
Kimbunga

Kimbunga

Platinum Member
Joined Oct 4, 2007
13,329 2,225 280
sasa ndio wakati wa kufanya maamuzi magumu!!!
 
BONGOLALA

BONGOLALA

JF-Expert Member
Joined
Sep 14, 2009
Messages
14,643
Likes
3,836
Points
280
BONGOLALA

BONGOLALA

JF-Expert Member
Joined Sep 14, 2009
14,643 3,836 280
hana lolote kaona mvua zimeanza kunyesha ndiyo anajitokeza, mwezi may,june,july,august,september alikuwa wapi kusema maneno hayo!!rais msanii nchi inaendeshwa kisaniii
 
N

Nzogupata

Member
Joined
Apr 10, 2011
Messages
70
Likes
0
Points
0
Age
43
N

Nzogupata

Member
Joined Apr 10, 2011
70 0 0
hana lolote kaona mvua zimeanza kunyesha ndiyo anajitokeza, mwezi may,june,july,august,september alikuwa wapi kusema maneno hayo!!rais msanii nchi inaendeshwa kisaniii
1. NAPATA SHAKA KAMA HAJAARIFIWA TENA KUWA WALIOKUWA WANANUFAIKA NA GIZA SASA WAMECHOKA KUUZA GENERATORS
2. MUDA HUU WOTE KAJICHIMBIA KUPIGA PICHA NA WATU AMA VIONGOZI WASIOKUWA NA MGAWO KAMA WA NCHINI MWAKE
3. YAWEZEKANA PIA ALIKUWA KAWAKUMBUKA WATEULE WAKE KUKUTANA WACHEKE WAKATI NCHI MIEZI YOTE HII IMESIMAMA
4. YEYE KAPANDA NDEGE KAONA MWENZIE MWENYE UCHUNGU NA WAKULIMA NA WALA MIHOGO KAKARIBIA KUMALIZANA NA WABRAZIL ANAJIROPOKEA MAAMUZI YACHUKULIWE. mZEE KIJANA ENDELEA KWENDA MAREKANI NA KUBEMBEA KWAKUWA NDIKO SHIDA ZILIKO
5. INAWEZEKANA UMEANZA KUMBUKA KUWA NAWE NI MTANZANIA KAMA WALE ULOSEMA HUWEZI KUKAA HAPA MUDA WOTE BADALA YAKWENDA NJE YA NCHI KUKWEPA KULA MIHOGO. KAMA NDIVYO, KUNA VIPORO VINGI SANA VYAKUNGOJA KUVISEMEA UONEKANE UPO NCHINI; a) UDINI SASA NI WAZIWAZI KWENYE IDARA ZA SERIKALI NA NON-CHRISTIAN WANA TABU UTADHANI WAKIMBIZI
b) HOMBOLO NA UDOM WATEULE WAKO WAMEKATALIWA NA ACADEMICIAN. MUDA WOTE HUU UKO KIMYA WATU WANAJIULIZA HAWA WATEULE WAKO WANAKUFANYIA KAZI WEWE AU WATANZANIA? NADHANI ACHA WATU WASITESEKE KWAKUWA WATEULE WAKO UNAWATAKA WAKAE HAPO. KUMBUKA TAASISI HIZI SI ZAKO NI ZA WATANZANIA.
c) WALIMU NA WAHADHIRI WANA MADAI YAO UMEYAPIGA CHENGE MUDA MWINGI HEBU NAYO YASEMEE SASA HATA KAMA UNAONA UCHUNGU KUWALIPA WATU HELA ZAO, WAPO PIA WAHADHIRI WAMEPANDISHWA VYEO NA WATEULE WAKO TANGU NOVEMBA MWAKA 2010 HASA WA CHUO KIKUU KIKUBWA NA KIPYA TANZANIA ANASINGIZIA KAWAMBWA NDO KACHELEWESHA WASILIPWE. WAITE NAO IKULU WAELEZE WALIPE STAHILI ZA WATU
 
Kiungani

Kiungani

JF-Expert Member
Joined
Feb 2, 2007
Messages
274
Likes
9
Points
35
Kiungani

Kiungani

JF-Expert Member
Joined Feb 2, 2007
274 9 35
........................................

The meeting was also attended by the Minister for Finance and Economic Affairs, Mr Mustafa Mkulo, the Minister for Constitutional and Legal Affairs, Ms Celina Kombani, the Chief Secretary, Mr Phillemon Luhanjo, the Attorney General, Judge Frederick Werema and officials from Ministry of Energy and Minerals, Bank of Tanzania (BoT), Planning Commission,TANESCO, Energy and Water Utilities Regulatory Authority (EWURA) and Tanzania Petroleum Development Corporation (TPDC).

Before the meeting President Kikwete held talks with the Germany Ambassador to Tanzania, Mr Klauu-Peter Brandes.

And missing in action are the very persons required to take the 'ACTION on Power Blues'...... Waheshimiwa sana William Ngeleja, Waziri wa Nishati na Madini, na Naibu wake Adam Malima.

Labda JK aanze kwa ku-take Action kwanza kuhusu mabadlilko ya uongozi wa hiyo wizara, baada ya miaka 6 ya kudorora ki-utendaji.

Pili, atenganishe hizo wizara. Nishati na Madini hazina uhusiano wo wote ki-utendaji na kwa pamoja ni mzigo mkubwa kwa Ngeleja na Malima.

Halafu, what the heck does Celina Kombani got to do with Energy?
 
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,438
Likes
117,259
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,438 117,259 280
hana lolote kaona mvua zimeanza kunyesha ndiyo anajitokeza, mwezi may,june,july,august,september alikuwa wapi kusema maneno hayo!!rais msanii nchi inaendeshwa kisaniii
Yaani huyu jamaa anashangaza sana kusema kweli, akimaliza miaka 10 madarakani huku akiendelea na usanii wake basi nchi itakuwa katika hali mbaya sana.
 

Forum statistics

Threads 1,215,502
Members 463,205
Posts 28,550,818