Kamasi | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kamasi

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by epigenetics, Feb 23, 2010.

  1. epigenetics

    epigenetics JF-Expert Member

    #1
    Feb 23, 2010
    Joined: May 25, 2008
    Messages: 262
    Likes Received: 31
    Trophy Points: 45
    JF thinkers. Hivi:

    1. Kwanini pua inatokwa na 'kamasi' pale unapokula chakula chenye pili pili? (inanitokea mimi, na huwa si mpenzi wa pilipili sasa sijui kama hii ni kweli kwa waliozoea vyakula vya pilipili)

    2. Kwanini watoto wanapenda kuingiza kidole puani na kulamba? (I know it is disgusting but I am just wondering)

    Unaweza kufikiria ni kwasababu gani 'this is the case physiologically? Is there a possible advantage to the being that you can think of?
     
  2. Rubi

    Rubi JF-Expert Member

    #2
    Mar 1, 2010
    Joined: Oct 5, 2009
    Messages: 1,623
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    kwa ni mtoto tu anyeingiza kidole puani? mbona watu wakubwa wengi tu wanaingiza vidole puani ila hawalambi na wewe ni mmoja wapo. watoto wanalamba kwa ajili ya ile chunvichunvi.
     
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice
Loading...