I refuse to be a servant of the West

Koba

JF-Expert Member
Jul 3, 2007
6,138
1,500
Waliishia kumuua yule mzee. Recall, Mzee Kabila alipigwa risasi na walinzi wake ambao walikuwa ni RPF - affiliated to Kagame. Na hata sasa, hawamtaki Kabila mdogo kuongoza Congo.

...Zungu pule you're just a liar,chuki zako kwa Kagame ni wazi kwa hiyo sitapoteza muda kubishana na mtu anayeongozwa na ideology!
 

Koba

JF-Expert Member
Jul 3, 2007
6,138
1,500
wandugu,

..hii ni ripoti ya pili ya UN inayomtuhumu Kagame kwa ku-distabilize DRC. ripoti ya kwanza UK na US waliikataa kwasababu it was more critical on Kagame, than Mugabe!!!

..kama ni kushirikiana na Rwanda, then not when Kagame is in power. kuna some good Rwandan officials kama Dr.Kaberuka labda tusubiri hao wakishika uongozi.

..wananchi milioni 5 wa DRC wamefariki and Kagame na askari wake were involved. huyu anastahili kukamatwa na kupelekwa kwenye mahakama ya kimataifa.

Masanja,Koba,

..hivi mauaji ya wa-Congo milion 5 hayakuumizi kichwa hata kidogo?

..kwani inapokuja masuala ya ukatili na mauaji Kagame ana tofauti gani na Al-Bashiri,Habyarimana,Milosevic,...?

.....Kagame kuivamia Congo was justified na sababu ni interahamwe baada ya kuua a milions wakakimbilia Congo kujipanga upya kurudi tena,ungefanya nini? nchi zaidi ya tano zilihusika kwenye mapigano Congo,Angola,Zimbabwe,uganda,Rwanda pamoja na rebels within congo na interahamwe walipigana hiyo vita,ila leo mwenye makosa ni mmoja tuu KAGAME ambaye kila mwenye akili angefanya the same...nyie hizo propaganda zenu pelekeni kwa wasiojua,pigeni makelele yenu lakini kagame is one of the best leaders in africa na viongozi kama yeye ndio watabadilisha Africa sio wale mliowazoea....angalia Rwanda sasa demokrasi yake inashinda nchi nyingi sana Africa na wanaendelea kwa kasi sana an ni one of the safest country in Africa,sasa naelewa kwanini Nyerere alikuwa ana support RPF wakati ule wakiitwa waasi
 

Mbu

JF-Expert Member
Jan 11, 2007
12,737
2,000
...'cough-cough!'...

excuse me!?, huyu Kagame anasema kosa la Joseph Kabila ni kushindwa kuongoza watu wake ndio maana kina Nkunda eti wanajihami?...

hebu tujikumbushe kipande hiki cha habari;


...During the bush fighting to overthrow Obote, Tutsis including Museveni, used to brainstorm their plan of taking control of Uganda first using it as a staging ground to take over Rwanda and other neighboring countries. They used to claim that only Tutsis were destined to rule and despised Hutus and other Bantu tribesmen as inferior objects whose role in society was but to follow orders...

...halafu tukumbuke waliouwawa, Laurent Kabila DRC, Juvenal Habyrimana-Rwanda, Cyprien Ntaryamira & Melchior Ndadaye -Burundi...

halafu eti sasa Rwanda ni part ya EAC, Museveni naye anataka awe 1st EAC president! ...au mpaka mtapoona Mtutsi ndio rais wa Tanzania ndipo mtapoamini Tutsi empire?
 

Koba

JF-Expert Member
Jul 3, 2007
6,138
1,500
Rwanda sets course on being the best in Africa
By DENISE A. O. KODHE

Posted Saturday, December 27 2008 at 12:29

Recently, in an interview in Japan, President Paul Kagame of Rwanda said his desire was to make Rwanda “the Singapore of Africa.”

True to his word, Kagame has put in place systems to change the image and status of the country, making it different from the rest of other African nations. Currently, Rwanda is ranked highly in terms of security and economic and political growth.

President Kagame took leadership of Rwanda in 1994 at a time when the country was reeling from the effects of the genocide, which saw almost one million people killed.

Kagame restored peace and security in the country by preaching peaceful co-existence among Rwandans.

Though many Hutus fled Rwanda in 1994, afraid of revenge killings by the Tutsi, Kagame has promoted peaceful co-existence and encouraged Rwandans to focus on the future.

Among the laws designed to encourage co-existence is the ban on “tribes,” through a new identification card system that only cites the nationality of citizens, leaving out the tribe.

While many heads of state in Africa travel in limousines with more than 30 escort cars, Kagame travels in a convoy of not more than three cars and at times, according to Kigali residents, drives himself with at most one police escort car.

Top civil servants including permanent secretaries buy their own vehicles instead of wasting taxpayers’ money by using government vehicles.

Ministers and top civil servants are friendly, simple and approachable.

“We are trying our best to make our country different and to make the people of Rwanda comfortable and peaceful,” said Rugira Amandin, Permanent Secretary in the Ministry of Foreign Affairs and Co-operation.

Appointments to government positions are based on merit and performance and not loyalty and a number of young women and men aged 30-40 years have been appointed to key positions in government such as the military, civil service, police and Civic authorities etc.

Most cabinet ministries are appointed and are not Members of Parliament, as happens in other African countries.

Kagame has also maintained gender balance in his Cabinet, with women taking up 55 per cent of the seats, the highest in the region.

Kigali is generally a safe city, yet one hardly ever sees a police officer on patrol at night except for those directing traffic.

The police in Rwanda conduct themselves with dignity, and do not engage in corrupt practices such as asking for bribes.

Nkubito Zakaria and Havugarimana Francis, both imprisoned for participating in the genocide, described Rwanda police as, civilised and gentle. “The prison warders are human and they treat you with respect,” said Nkubito.

President Kagame is determined to bring change to his country. He has put in place systems that unite Rwandans.

His dream of making Rwanda the Singapore of Africa is not just a dream, but a workable plan already being implemented.

Prices of petroleum products in Rwanda are the same as in Kenya now evenn though Rwanda imports fuel and nearly everything else through Kenya and Tanzania.

The government has declared the last Saturday of the month “cleaning-up day” and everybody irrespective of status in society is expected to stay home from 8am to 11am cleaning their compound and vicinity.

Cars are not allowed on the roads during this period without good reason, apart from ambulance and fire department or police vehicles. President Kagame also does cleaning chores at his residence on this.

Retired Captain Eugene Ntambara, who fought with Kagame to liberate Rwanda in 1994 said, “He is an honest man.

He will make it if power does not go into his head as has always been the case with African head of states.” He urged Kagame to soldier on with the good work and to set a good precedent in Africa by retiring peacefully and honourably when his term expires.

According to Salim Talib of the Institute for Democracy in East Africa, the Barack Obama phenomenon is rightfully needed in Africa.

“We need a new crop of young leaders to drive the continent forward. Name any country in Africa today and, probably, with the exception of Rwanda, it suffers from bad governance,” he said.
 

Koba

JF-Expert Member
Jul 3, 2007
6,138
1,500
Kigali set for wireless broadband
The government of Rwanda through Rwanda Information Technology Authority has started construction of a high speed and large capacity fiber optic infrastructure for Kigali city and its suburbs.

Completion of work to build Kigali Metropolitan Area with deployment of Wibro technology on the network has been set for December this year.

This will be followed by extensive works to build the robust national optic fiber, covering the entire country, which will come to completion by end of 2009.

“This project will play a strategic role in the realization of vision 2020 since most of other ICT projects are entirely dependent on infrastructure,” says, Mr. Nkubito Bakuramutsa, the RITA Executive Director.

“This project will connect government institutions, provide high quality connectivity to homes, grow businesses and stimulate the private sector through affordable and reliable broadband services,” further explains the RITA Executive Director.

This project is anticipated to encourage competition and lower prices on ICT services by providing an alternative fiber optic cable and other various types of access networks. It will also improve ICT service quality and provide various added services.

He says; “This is a very critical project that will accelerate the development of communication sector as well as national development. ICT is a crosscutting pillar for Rwanda’s Vision 2020 and this infrastructure bodes well with the country’s development roadmap.

The government wishes to put up an infrastructure that is also open to the private sector in pursuit of embracing the Public-Private Partnership model
 

Yunic

Senior Member
Sep 26, 2007
109
0
...hizi pumba zako ukiambiwa huna idea na unachoandika unalia tunadharau wanawake,sikujua hata kama wewe ni mwanamke,ila nakushauri kama huelewi kitu ni bora kukaa kimya kuliko hii ignorance yako unayoonyesha hapa!

Mimi natanguliza samahani kwa wote kwenye forum hii, isipokuwa wewe punguwani, Koba, because this is something that I have to say to you asshole!

Excuse you!...who the hell do you think you are? What gives you the right to say what you did? You had better take your stupid ideals and self-proclamation and shove the all up your freaking, stupid, stinking black ass! You don't know me, and I hope I don't know you because if I did I would show you what people like you are dealt with.

I know people like you...you are intimidated by women....what....your mama used to spank you, so now you hate all women? You must be a fag! And yes, I am a woman. And if you have any sense in you, you would just put down your Kagame comments, and hope that he makes you his other woman....ass hole! Have nothing to do in pasadena? well, go get yourself a dog.... better still, get a life!
 

Yunic

Senior Member
Sep 26, 2007
109
0
.....Kagame kuivamia Congo was justified na sababu ni interahamwe baada ya kuua a milions wakakimbilia Congo kujipanga upya kurudi tena,ungefanya nini? nchi zaidi ya tano zilihusika kwenye mapigano Congo,Angola,Zimbabwe,uganda,Rwanda pamoja na rebels within congo na interahamwe walipigana hiyo vita,ila leo mwenye makosa ni mmoja tuu KAGAME ambaye kila mwenye akili angefanya the same...nyie hizo propaganda zenu pelekeni kwa wasiojua,pigeni makelele yenu lakini kagame is one of the best leaders in africa na viongozi kama yeye ndio watabadilisha Africa sio wale mliowazoea....angalia Rwanda sasa demokrasi yake inashinda nchi nyingi sana Africa na wanaendelea kwa kasi sana an ni one of the safest country in Africa,sasa naelewa kwanini Nyerere alikuwa ana support RPF wakati ule wakiitwa waasi

You must be a freaking Tutsi. Take your TUTSI PROPAGANDA out of here freak!
 

JokaKuu

Platinum Member
Jul 31, 2006
21,144
2,000
Koba said:
...Kagame kuivamia Congo was justified na sababu ni interahamwe baada ya kuua a milions wakakimbilia Congo kujipanga upya kurudi tena,ungefanya nini? nchi zaidi ya tano zilihusika kwenye mapigano Congo,Angola,Zimbabwe,uganda,Rwanda pamoja na rebels within congo na interahamwe walipigana hiyo vita,ila leo mwenye makosa ni mmoja tuu KAGAME ambaye kila mwenye akili angefanya the same...nyie hizo propaganda zenu pelekeni kwa wasiojua,pigeni makelele yenu lakini kagame is one of the best leaders in africa na viongozi kama yeye ndio watabadilisha Africa sio wale mliowazoea....angalia Rwanda sasa demokrasi yake inashinda nchi nyingi sana Africa na wanaendelea kwa kasi sana an ni one of the safest country in Africa,sasa naelewa kwanini Nyerere alikuwa ana support RPF wakati ule wakiitwa waasi

Koba,

..mimi sina tatizo na Kagame kuvamia Eastern Congo kuwakamata wauaji wa Interahamwe.

..lakini Kagame hakuanzia Eastern Congo kwenye makambi ya wakimbizi bali aliruka na madege ya kijeshi mpaka Kitona, akazima umeme na maji Kinshasa, na kujaribu kumpindua Raisi Laurent Kabila. kitendo hicho kinatia mashaka kama he was really going after Interahamwe.

..halafu katika kuwasaka hao Interahamwe amesababisha vifo vya watu milioni 5, and Kagame/Nkunda are still thirsty for more blood. hivi ni lini dunia itaamka toka usingizini na kulaani mauaji yale na kuwatia hatiani wote waliohusika?

..lawama hizi zinaelekezwa kwa Rwanda kwasababu mauaji hayo yametokea ktk maeneo waliyokuwa wakiyashikilia wao and their proxies. zaidi, Zimbabwe,Angola,na Namibia, walikuwepo DRC kwa maombi rasmi ya serikali halali ya DRC.

..kama Nyerere alikuwa aki-support RPF basi ni kutokana na madai yao ya kuruhusiwa kurudi nyumbani kwao Rwanda. Nyerere spoke very strongly against the Rwandan genocide. there is no reason to believe that he wouldnt have condemned the genocide in Congo in which Rwanda and their proxies were involved.

NB:

..watanzania tulivamia Uganda kumuondoa Idi Amini lakini we didnt end up killing millions of Ugandans. nina hakika tungeua kiasi hicho lazima dunia ingetulaani na tungepelekwa mbele ya mahakama ya kimataifa.

..kama ni lazima kuungana na Rwanda basi ni bora tukasubiri demokrasia yao ikakomaa na hawa militarists/trigger-happy/wauaji kama Kagame,Kabarebe,..wameondoka kwenye political system.
 

Koba

JF-Expert Member
Jul 3, 2007
6,138
1,500
Mimi natanguliza samahani kwa wote kwenye forum hii, isipokuwa wewe punguwani, Koba, because this is something that I have to say to you asshole!

Excuse you!...who the hell do you think you are? What gives you the right to say what you did? You had better take your stupid ideals and self-proclamation and shove the all up your freaking, stupid, stinking black ass! You don't know me, and I hope I don't know you because if I did I would show you what people like you are dealt with.

I know people like you...you are intimidated by women....what....your mama used to spank you, so now you hate all women? You must be a fag! And yes, I am a woman. And if you have any sense in you, you would just put down your Kagame comments, and hope that he makes you his other woman....ass hole! Have nothing to do in pasadena? well, go get yourself a dog.... better still, get a life!

....i hope that makes you feel sooooo much better!
 

Zungu Pule

JF-Expert Member
Mar 7, 2008
2,218
2,000
...Zungu pule you're just a liar,chuki zako kwa Kagame ni wazi kwa hiyo sitapoteza muda kubishana na mtu anayeongozwa na ideology!

I am just trying to figure out, what kind of a person are you! There's no living human being behaving your way. You must a ghost or something! Every living man who can think knows who killed Laurent Kabila. What do you know?

Na ni nani amekwambia anabishana wewe? Anybody?

No matter what you say, the truth will always prevail. Kagame is a killer and before you know it, he will lose the support of UK & US. And that will mark the end of his brutality! Somebody mentioned that his only advantage is "he belongs to the minority tutsi". Some people spare him for that. But if there's a God, mwisho wa Kagame sio mzuri.
 

Koba

JF-Expert Member
Jul 3, 2007
6,138
1,500
You don kno Kagame!..don be fool by good words from him, he is blood monster!..This is typical of African dictactors..remember Idd Amin..he laughs with people in the day and kill them in the night! we don want more dictators in Africa.
Read this attachment then you will know what im talking about...don be fool again.


MAJOR GENERAL PAUL KAGAME BEHIND THE
SHOOTING DOWN OF LATE HABYARIMANA’S
PLANE: AN EYE WITNESS TESTIMONY

1. I have been keenly following talks on allegations of crimes committed by Paul
Kagame, leader of Rwanda, and his attempts, against all odds, to deny them. I
deem it necessary to inform Rwandans and the international community at
large of the crimes I witnessed in the hope that he would stop deceiving
people. It took quite a long time before I decided to make public this statement
because I was in Uganda, where Kagame has a lot of covert agents who would
have eliminated me. I know him very well because I worked with him in the
Rwandese Patriotic Army since its creation. More so, I served in his escort for
nearly 10 years, until I fled the country.

My background
2. My name is Aloys Ruyenzi, I was born on 1st March 1971 in Mbarara, Uganda
of Rwandan refugee parents. I grew up in Uganda and I joined the National
Resistance Army of Ugandan President Yoweri Museveni in 1987. I had a sixmonth
course in Basic Military Training, after which I attended a six-month
course in military intelligence. After the training, I was posted in the 23rd
battalion based in northern Uganda, as intelligence staff. A year later, I was
called back to Kampala and posted at the Directorate of Military Intelligence
(DMI), where Kagame was a senior officer. While in DMI, I was selected for
another course called “the Intelligence and Self-Defence”. When I fled the
country, I was working in the Republican Guard, an RPA (Rwanda Patriotic
Army) special unit that provides elements for the Presidential Protection Unit.
I was Second Lieutenant and my army number was OP1460.

I joined RPA since its creation
3. When the Rwandan Patriotic Front attacked Rwanda on 1st October 1990, I
was among the fighters. First I was with the 4th battalion operating in the
Akagera National Park, until we were pushed back to Uganda and started
guerrilla warfare. I then joined the then LIMA Combined Mobile Force, from
where I eventually joined the High Command Unit. This is equivalent to army
headquarters in a regular army. However unlike the latter the unit's main duty
was to escort Major Kagame, then RPA boss. I first was in the missile unit,
before being appointed in the escort of Kagame.
4. When I joined the escort, I resumed my duties as intelligence officer. I would
be most of the time close to Kagame as a member of the close bodyguards’
team. In this capacity, I hardly missed any detail of what he would say or
instruct to be done. Hence, my testimony is not a piece of hearsays, but a
testimony of an eyewitness.
5. After the take over of government by RPF, I once again attended courses in
military intelligence and Protection of VIPs. I took up duties as a presidential
bodyguard. When the invasion of Zaire started, I was sent there as one of the
confidants of Kagame to follow and give detailed account of any military
operation that took place. This was in a bid to make sure that he did not miss
any detail by sending his own escorts. The crimes that I witnessed there are so
much that I cannot detail them here. I was there on special assignment as
member of the Republican Guards unit. I will do it in a different paper once I
have time. What I can simply say for the time being is that a lot of crimes that
were committed by the RPA were ordered by Kagame.
6. People were killed on a very large scale on orders of Kagame and officers who
did not carry out orders to kill were either relieved of their duties or
disappeared. Kagame does not tolerate anybody disobeying his orders.
Similarly, during the time the RPA was fighting the so-called “infiltrators” in
northern Rwanda in Ruhengeri and Gisenyi, many unarmed Hutu civilians
were killed in what looked like a true ethnic cleansing. I opposed those
atrocities, until I was labelled as an enemy collaborator.

Reasons for fleeing the country I love so much and I fought for
7. As I said earlier, I joined and served RPA1 since its creation. When I joined it,
I sincerely believed that I was struggling to end injustice towards our brothers,
our parents and our motherland, and eventually to return home. In any case,
this is what we were told. I never envisaged that our return would lead to
killings and expulsion of the population we found inside the country. To my
dismay, I realised that our leader and current President of Rwanda, Paul
Kagame had a hidden agenda. To make matters worse, he would not tolerate
any dissenting voice and opposing his orders could even lead to
disappearance.
8. I had the misfortune of working in his escort, where the climate is abominable.
There is a permanent climate of terror and mistrust, as everybody spies on
everybody else. I was intelligence officer, but I knew very well that I was
myself being spied on.
9. The intelligence officers do not carry out ordinary military intelligence work
they are paid for. They are a squad of criminals that was set up by Kagame for
his own ends. Its sole mission is killings opponents and other unwanted
elements, so as to consolidate his murderous regime. It is therefore very
difficult to work with him, more so as intelligence officer without adhering to
his criminal policies. My aim now is that before I am eliminated I want make
public a list of assassinations ordered personally by Kagame. The list is indeed
very long.
10. I defected because I was realising that we were becoming a gang of killers. I
could not stomach that situation which was contrary to what we fought for,
that it is fighting for restoring a rule of law.
11. But it took time before I could flee for fear of being arrested and killed as a
deserter. I feared being killed by the butt of a used hoe agafuni. The latter is
the acronym given to the part of a hoe that RPA used to smash heads of people
condemned to death. It is very sad that I kept on working deliberately with a
man whose criminal records are so horrendous.
12. The opposition to atrocities planned and ordered by Kagame landed me in
trouble as this was considered as tantamount to treason. In fact I was being
1 Rwandese Patriotic Army, the guerrilla force that overrun Rwanda in 1994 under the leadership of
Kagame
suspected of possible treasonable acts. I was eventually trailed and attempts
were made over my life. I was by now labelled as one of the so-called
“negative forces”. This was a label given to Interahamwe militia living in
Zaire. I was even accused of having released Interahamwe in Nkamira-Gisenyi
and put under arrest. This was mere fabrication. Not only there is no
Interahamwe prison there, but also I never released anybody with evidence
that he was involved in killings. There is no way I could show mercy to such
people. I will emphasize here that I do not refer to those innocent Hutus who
were labelled Interahamwe because simply by virtue of being Hutus.
13. By the time I worked with the Gendarmerie, people who were detained there
were suspected of common law crimes mostly related to land and cattle
disputes. I was unfairly arrested on 8th June 1999. Those who arrested me
eventually got ashamed and I was released and allowed to resume my duties in
the escort of Kagame.

My escape from many traps
14. After allegations of conniving with the enemy were levelled against me simply
because I did not support killings innocent people, attempts were made to get
rid of me in ambushes. The first time I survived an ambush was in Gisenyi on
my way to Kabaya thanks to a friend who had warned me. It was on 13th
April 1999.
15. I did also escape narrowly a second attempt on my life, but my escort
perished. One was called James Kabera, a private soldier, the other one was
Hodari, a Mugogwe (a local ethnic Tutsi group of Gisenyi). It was on 15th
May 2001. I was again going to Gisenyi on special assignment. I was
ambushed in the mountains of Buranga in Ruhengeri. This time around, I had
not been warned at all, as I could not imagine that I could be ambushed while
on such a mission. I did not understand why I had been selected for the
mission but even if I had known, I could not refuse the order. A vehicle trailed
me right from Kigali and kept on indicating my position. The Toyota Land
cruiser vehicle that I was in was sprayed with bullets and two of my escort
were killed on the spot. I don’t know how I survived.
16. The last attempt on my life was on 18th November 2001. This had been
assigned to two groups to ensure that I don’t escape anymore. One of the
people involved felt bad and told me to flee, as he did not have any quarrel
with me. The same day I fled to Uganda.
17. I was first kept under tight surveillance, under CMI (Chieftaincy of Military
Intelligence) custody purportedly for my own security. When they gathered
enough information and confirmed that I was a genuine asylum seeker, I was
allowed to go out and look for shelter. I realised that I could not remain in
Uganda, as Rwandan intelligence services there are even more active that
Ugandan own services. Many Rwandan asylum seekers were picked there and
sneaked back to Rwanda where they were tortured and killed. This is why I
decided to go far from Rwanda in my quest for asylum. I am now in a place
where I can denounce the atrocities committed by General Paul Kagame and
his henchmen. I insisted on giving all these details in order to explain the
difficulties faced by an RPA soldier who does not support what Kagame
wants. I am hoping that slowly by slowly, the tendency of considering all
Tutsi officers as killers will vanish in the minds of many people.

General Kagame did a lot of atrocities, he must answer for them
A. Kagame’s record.
18. General Kagame is of quite a very bad character. He is extremely nervous, so
much so that at time he can crash everything on his way and ransack a whole
house. He does not tolerate any dissenting voice, what he says is gospel truth.
I worked with him for a long time. He does not tolerate any advice and is
trigger-happy. Once one of his close allies simply tells him that you are
suspected of disloyalty, this is enough to warrant your death.
19. Kagame can spend a whole month without smiling. He can spend sleepless
night abusing people and roughing them up. He does not spare anybody, he
beats people at random. Anybody summoned at his home starts shaking
excepts henchmen like Major general James Kabarebe. Other officers up to the
rank of colonel like Ndugutse could be beaten to our disgust. He is a
bloodthirsty person. When I worked with him, he would go very early in the
morning to visit detention places of DMI2 to sometime supervise killing. I
recall once in Muhura when we were fighting to capture Kigali, he personally
went on a 12.7mm AAC (anti air craft) mounted on a jeep of his escort and
sprayed bullets on a peaceful market crowd of peasants gathered on a market
place. It was in 1994. He then ordered his soldiers to use all available
weapons and shell the market. It is very saddening to see a leader getting
involved in massacring people in a market, while sarcastically laughing. The
few times you will ever see him smiling is mainly when he is killing or seeing
people killed.
20. General Paul Kagame supervises the smallest detail of everything going on in
the army. He even follows conversations between soldiers on military patrols
on their walkie-talkie radios.
21. Every morning, he summons his signal officer and reads through all operations
and routine army messages, to make sure that he does not miss anything. He
uses to short circuit his military commanding officers by giving direct orders
to field commanders without passing through the chain of command. Here I
simply want to stress that there is nothing he can pretend to ignore. Nothing
can take place within RPA without his knowledge. Apart from very isolated
incidents carried out by petty criminals, all atrocities committed by the army
in operational areas are sanctioned by him. The officers detained for so-called
operational blunders are in actual facts detained because they did not kill the
way he wants. They are not in remand for killing civilians, but for not
concealing their bodies. For him that is a crime. The one who manages to kill
the maximum and clear all the evidence will surely be promoted.
22. Major general Paul Kagame manages Rwandan army as his own militiamen.
The whole army has become a wide intelligence network. When there are
officially 5 intelligence officers, you can rest assured that there are another 20
under cover. There is no clear chain of command in the intelligence network,
everybody spies on everybody else and reports to Major General Paul Kagame
in person. Kagame is a very rough and security cautious person. He has got a
network of criminals who are by this virtue untouchable. They are ready to
carry out any dirty mission that Kagame assigns them. Those people are so
deadly that nobody dares flee the country because they may be tracked
anywhere and be killed. Kagame does not fear anybody. He does not care even
about his health. He sleeps at 2.30 am and wakes up at 4.00 am. He does what
he wants, when he wants. He is very stubborn and arrogant. He does not
hesitate to call his entourage stupid people because he thinks that he is the
cleverest man. He does not trust anybody and is very unpredictable.

B. Some of the crimes he committed or ordered
23. Major general Paul Kagame personally ordered the shooting down of
President Juvénal Habyarimana’s plane.
24. I got astonished when I heard him denying it. I equally got surprised by
Rwandan Radio and some international media manoeuvre to absolve him of
that act. I heard even civilian people like Minister Charles Muligande, trying
to explain how militarily it was impossible.
25. Let me make it crystal clear, I attended the last meeting where the plan was
hatched. I was there physically and I even know the names of those who
carried out the shooting. I was working with them in the High Command unit.
It is Lt Frank Nziza and cpl Eric Hakizimana.
26. It is not hearsays; I was present when the meeting took place. That was on 31st
March 1994 from 2.30pm to 3.30pm.The Chairman of the meeting was
Major general Paul Kagame, and the following officers were present: Col
Kayumba Nyamwasa, Col Théoneste Lizinde, Lt Col James Kabarebe, Major
Jacob Tumwine, Captain Charles Karamba. I heard P. Kagame asking Col.
Lizinde to report about his investigations and I have seen Col Lizinde giving
to Paul Kagame a map of the selected place for the plane shooting etc. I don’t
want to jeopardise the investigation, because I would be playing around with
criminals who would take the opportunity to prepare their defence. But I
simply want to say that I am ready to give evidence in court, should my
testimony be needed. I would then say the whole truth, if I were still alive.

C. Major general Paul Kagame gave orders to kill civilians.
27. He ordered at numerous occasions to kill as many civilians as possible. This
took place in many areas in Byumba, Ruhengeri and elsewhere, and long
before the Tutsi genocide. I say so because some people think that RPA killed
in reprisal after the genocide. Even during the genocide, I saw and heard on
several occasions major general Paul Kagame giving orders to kill civilians,
especially in Mutara, Byumba and Kibungo. He would enjoy it like a football
fan watching a football game and cheering his team. At time, he even used his
escort or selected DMI operatives to kill civilians.
28. Before the plan to get rid of Juvénal Habyarimana was hatched, meeting had
been going on to prepare the final assault on Kigali. This had been the ultimate
goal whatever the outcome of the negotiations. At that time, I was acting I.O
for then Lt Silas Udahemuka (currently strong man in Kigali), who had got
involved in an accident. In this capacity, I could attend all the meetings of the
High Command. In one of the meetings, major general Paul Kagame ordered
that civilians be lured into attending a public rally under the pretext of
emergency food supply or security meetings, in order to round them up and
eliminate them. And this happened the way it had been planned. The reality is
that mass killings of people took place under his orders. Furthermore, he had a
special hatred against religious people. Whenever the latter would be spotted
and rounded up, local commanders would always ask major General Kagame
what to do. Invariably, he ordered for their killings. I am even aware of the
talks he had with Lieutenant colonel Fred Ibingira before the bishops were
killed in Kabgayi. Similar incidents happened in Rwesero. The execution
squad took the priests to Karushya and killed them.

D. The sparking off of the Tutsi genocide. I was in charge of collecting
and analysing intelligence from our sources inside Rwanda.
29. All the reports were unanimously stating that Tutsi would be wiped out if the
war resumed. Any pretext would be enough to kick off the killings. Major
general Paul Kagame did not care at all about those threats. Recently, when
one of former RPA officers who deserted and fled the country said that RPA
was to blame for the killing of Tutsi, Rwandan foreign affairs minister,
Charles Muligande attempted against all odds to refute it. Why does he so
pathetically tell lies? It will suffice to recall that Kagame himself used to say
that Tutsi living inside Rwanda were opportunists and reactionary elements
that had refused to flee. Their death was none of his concerns. In fact, all the
forces that were used to kill innocent civilians in liberated areas would have
been used to rescue Tutsi. This did not happen. God willing, I will, jointly
with other colleagues, compile a comprehensive report about ethnic cleansing
that was ordered by Kagame. At times, he did it personally. I saw him
personally instructing for the digging of mass graves for people who had been
massacred in Byumba, Muhura and Murambi. Later, he ordered their removal
and to be taken to crematory centres in Gabiro, Nasho, Masaka, Nyungwe,
Kami, Gitarama military barracks and Mukamira. At times, people would be
packed alive into lorries and be taken directly to the above place to be
executed on the spot.
30. Apart from the war of 1990-1994, he launched two bloody wars in Zaire and is
still disturbing that country.
31. Major general Paul Kagame also instructed his officers and men led by then
Col Kayumba Nyamwasa to massacre civilians in Ruhengeri and Gisenyi. I
saw personally heavy artillery pieces and helicopter gunship shelling villages
under the excuse of fighting insurgency. At time, no single infiltrators would
have set foot there, or they may have been there but left long before the
counterattack. People would be summarily executed after long suffering by
torture.
32. He did not spare his own tribes mates Tutsi. Bagogwe and Banyamulenge of
Zaire were killed to safeguard his own selfish interests. It is not easy to find
the right wording, but what he did is indescribable. He killed so many
Congolese of Rwandan origin, Hutu and Tutsi alike. This will also be detailed
later. We were Inkotanyi-members of RPA, we know all the elements who
were misguided into getting involved in crimes. People should be assured that
soon or later, all crimes that took place on the Rwandan soil will be accounted
for. It will serve as a lesson for many, for one may conceal a crime, but the
crime does not conceal itself.
33. I take this opportunity to call upon all Rwandan fighting the general Kagame’s
regime, to avoid getting involved in any activities that would lead to shedding
the blood of innocent people. Kagame concealed his crimes for nearly 10
years, but time has come to expose him. All criminals will end up being taken
to court to answer for their deeds. Why do they take the risk of being arrested
one day and spend the rest of their lives in prison?

E. The refusal to rescue Tutsi in 1994
34. I cannot forget the pain that general Kagame inflicted to Rwandan of Tutsi
ethnic group, his own tribe mates. Some were even killed on his orders. Others
were deliberately left at the mercy of Interahamwe. He made sure that nobody
comes to their rescue. Up-to-date, he is still pursuing his policy by repeating in
Congo what he did in Rwanda. Why is he busy creating hatred between
Banyamulenge minority and the rest of the Congolese population? Is it for the
interest of Tutsis? Even in Rwanda, he does not spare anything to exacerbate
tension between ethnic groups, by his policy of forced reconciliation. What he
does will inevitably lead to a new wave of ethnic conflict and Tutsi will again
be the main victims. I hereby condemn it publicly, I urge him to stop forthwith
killing us, causing us to be killed and using us as political springboard. I urge
him to leave our country and the region in peace. As I promised, with the help
of courageous colleagues who managed to flee his death squads, we shall
compile a comprehensive report of all atrocities General Paul Kagame was
involved in. I deliberately refrained from talking about politics. I leave it to
others more competent to denounce his dictatorship.
35. I know very well that people will ask themselves why a Tutsi who came from
Uganda for that matter can leak such secrets, as people think that all former
Ugandan refugees are all in good books with the regime of general Kagame.
36. For me, I am not leaking secrets, I am denouncing crimes. There are many
people who are longing to do so, but who cannot because they don't have the
opportunity. For to say such thing inside Rwanda or anywhere in Africa would
put somebody’s life in great danger. I spoke out because I have a chance of
being in a country where I feel safe. I don’t rule out reprisals against my
family left in Rwanda, but I am doing it anyway to avoid more suffering for all
Rwandans. My prayer is that the international community at long last takes the
opportunity to put an end to its support to general Kagame’s regime, which is
decimating people under the pretext of protecting Tutsi. Everything is done for
his own int

...just another bullshit,hizi propaganda from hutu extremist ziko all over the internet,watu wanaoamini huo upuuzi ni wale wale wanaoamini kagame ndio chanzo cha genocide(kama Yunic na zungupule)
 

Yunic

Senior Member
Sep 26, 2007
109
0
...just another bullshit,hizi propaganda from hutu extremist ziko all over the internet,watu wanaoamini huo upuuzi ni wale wale wanaoamini kagame ndio chanzo cha genocide(kama Yunic na zungupule)

Naona weye koba una agenda nyingine....what did I ever do to you ndugu? And before you jump into any crazy conclusions...I totally agree with zungupule....Kagame is a dictator! I am a Tustsi, but I do not support Kagame! The bottom line is, you support Kagame, and some of us don't! End of story.
 

Zungu Pule

JF-Expert Member
Mar 7, 2008
2,218
2,000
...just another bullshit,hizi propaganda from hutu extremist ziko all over the internet,watu wanaoamini huo upuuzi ni wale wale wanaoamini kagame ndio chanzo cha genocide(kama Yunic na zungupule)

Is there any difference between you (Koba) and Kagame? I don't think so! You are very akin.....
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom