I bet our universities is the reason we hate coding in Tanzania

Tatizo sio Vyuo vikuu ni mfumo mzima wa elimu kuanzia chekechea, msingi hadi upili ndiyo unafanya tusiwe na weledi katika fani mbalimbali. Unakuta mtu alikuwa anafanya alternative to practical f4 na f6 anakuja kusoma 3yrs chuo kikuu halafu aje kujua coding kama mtu ambaye amefanya coding three years in high school and five years university(havard). Kwa sasa elimu yetu hajatilia mkazo kwenye elimu kwa vitendo kwa mwanafunzi badala yake inaangalia mtihani wa mwisho wa theory ili mtu aweze kwenda kwenye ngazi nyingine ya elimu. Hii husababisha tusiwe na ubunifu wa kiteknolojia na katika coding wanafunzi wengi tunaishia kukariri mistari ya codes kutoka w3fools:nerd:
 
Even when you go fishing if you are lucky you can get a big fish or many fishes at per. It is the same thing in the tech industries and all other industries some people have mind of being entrepreneurs starting from the scratch doing their thing until it stand and some goes to the big companies and looks for employment opportunities to become Network Administrator. The only reason Africa lags behind today because the second group form the majority of the Africans that why anywhere you go today you will hear people complaining there are no jobs while in reality Chinese and Indians come to do the same stuff while we are watching just because we are waiting to be employed rather than becoming creative.

Mobile industry is not just about developing apps and selling apps online if that is what you have in your mind. There so other stuffs you can do with the knowledge mass messaging, digital advertisement, mobile blogging, records gathering so many other stuffs. I agreed with you in one thing i have been against funding these project in Africa without proper mentor-ship but the believe me the hubs and labs have been a great success to the African tech industries for years back when the emphasis on the innovation hubs were starting the tech industries was just another weird staff in Africa but now look were the industry is going Nigeria to hit 105 million people with access to communication.

In the cooperate world there is always survival of the fittest if in order to be selected with a reputed company to be a Network administrator you have to be good enough to convince them then even in the mobile industry it works the same way no body needs an amateur to work on a project worth millions of dollars that is the harsh reality. That why i was insisting of shaping our education system to help us survive the global challenge which are coming in global tech village.
 
Hey Guys, Can't you use coding in getting your messsage through? Lumping sentence after another, poor pragraphing and without punctuation, your reading becomes difficult to read! Is this what you mustered as programmer!? No I will not have anything of it, if it was!
 

Namshukuru Greentech kwa mada hii. Pia wewe umenigusa sana kwa jinsi ulivyochangia mada hii.
 
Dah Uzi mara umeishia hapa....tungepata more details on online courses za programming for free.....but this days kuna apps ming sana mtaaani that 4yrs ago uzi huu ulipo anzishwa..means tungeendelea na mjadala kama huu kuona tumefikia wapi kuhusu programmers in this country.

Regards
Buswelu
 
Hivi mnashindwa hata basic writing skills?

Hata paragraph inakushinda?
 
hahaha mi najua Liner programming tu tena hata sikumbuki wanaanzaje nishasahau, halmashauri hakunaga hata server

Ndugu yangu huu uwanja sio wako. Wenzio wanaongelea 'Computer Science', wewe unaongelea 'Mathematics'.
 
Njoo nikufunze
 
Developing a right mindset while unsure when their next meal will come from...pity..
 
if you want to become a good programmer you need to sacrifies your self in coding and try practicing every second to code .Remember the best programmer are not wether gifted.since a good talent are of not value unless they improved.
Area where you can apply programming language is like in networking,programming hardware ,sensors,network driver,programming network security system.so i believe we people of Republic of Tanzania we can if we decide.
uwezi ona thamani ya kitu kama ukitumii ila mda ukiitaji kukitumia utaona thamani yake.hivo wanafunzi wa tanzania ambao wako kwenye field za computer science jitegemee kwa 80% na 20% kwa mwalimu wako.
hivo tunaweza tukiamua
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…