Don't worry about us brother, we do not even need any kind of security. We are fine.You have many issues to deal with there. I think you remember the thugs created and paid for by your own greedy politcians during the elections back then,that was not Alsha bab.Tanzanians let be clear on one thing, you hav never been in this situation, this is not theoretical work ,shukuruni mungu al shabaab hawana kazi yenu si ati your security is the best
Sent using Jamii Forums mobile app
Tanzanians let be clear on one thing, you hav never been in this situation, this is not theoretical work ,sh
Don't worry about us brother, we do not even need any kind of security. We are fine.You have many issues to deal with there.
I think you remember the thugs created and paid for by your own greedy politcians during the elections back then,that was not Alsha bab.
Mungiki i think. Kenyan beating to death fellow kenyan in broad daylight! just for money and power! Only animals have that kind of behaviour.
So do not compare TZ with Kenya. Our way of life was planned created by our forefathers. It did not just happen..Do not expert ever to think a tanzanian wil beat his neighbour Mungiki style. Thats why it is becoming extremely difficult for these kind of people to penetrate.
Poleni sana wakenya, hakuna mtu hapa bongoland anafurahia hiyo kitu. Though there are some stupid Kenyans who think so.
Wapi nimetukana wewe kibwengo?Tukananeni tu kwa mitandao...
thanksKenya wako vizuri kwa kweli hongereni
ni kweli tuko vizuri ndio kwa maana mahasidi hawasiti kutuonea gereKenya wako vizuri kwa kweli hongereni
Moto wapi kama kituo cha polisi Dar kinavamiwa na walala hoi na kuiba silaha je magaidi wakiamua si hata State House itakuwa Kazi nyepesi sana?Wanajua huku ni moto, ngoja waendelee kuwachezea huko, terrorist 8 wanasumbua inawagharimu more than 24hrs kuwauwa
Sent using Jamii Forums mobile app
mo dewji katekwa tu juzi hapo. Watekaji wapo hapo hapo dar, Sirro na wenzake wanajamba jamba tu kwenye media, ndio useme huko ni motto ganiWanajua huku ni moto, ngoja waendelee kuwachezea huko, terrorist 8 wanasumbua inawagharimu more than 24hrs kuwauwa
Sent using Jamii Forums mobile app
mimi naona Alshabab wameifanya kenya kuwa shamba lao la bibi,maana wanaingia na kutoka kama kwao.ni kweli tuko vizuri ndio kwa maana mahasidi hawasiti kutuonea gere
hao wa juzi mbona hawakutoka hai?mimi naona Alshabab wameifanya kenya kuwa shamba lao la bibi,maana wanaingia na kutoka kama kwao.
manze watanzania mkona ujinga banaWanajua huku ni moto, ngoja waendelee kuwachezea huko, terrorist 8 wanasumbua inawagharimu more than 24hrs kuwauwa
Sent using Jamii Forums mobile app
so how many hav you prevented?Best security is not only fighting, but also preventing attacks from happening is best security
Sent using Jamii Forums mobile app