German Solidarity With Great Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya

Daudi Mchambuzi

JF-Expert Member
Joined
Nov 25, 2010
Messages
42,768
Points
2,000

Daudi Mchambuzi

JF-Expert Member
Joined Nov 25, 2010
42,768 2,000
The imperialist aggression of NATO against Libya nowadays manifests itself to the entire world as a war that aims to destroy the sovereignty of Libya and the Libyan economy. NATO wants to replace Libya's legitimate government with Western puppets and wants foreign corporations to steal Libya's wealth.

After months of aggression against Libya by NATO and the NATO-led rebels, NATO now has worked out a plan which has to bring quick "victory". With massive air attacks and terror against the Libyan civilians they want to secure a speedy advance of the rebels.

Now that the Libyan army is fighting under command of the Great Leader Muammar Al Gaddafi in the streets of Tripoli, NATO is sending special forces from France, Britain, Jordan and Qatar to Libya's territory to support the rebels on the ground.
We, German people from many walks of life, stand in Solidarity with the Libyan Revolutionary Freedom Fighters against NATO. Long live the Resistance against the Occupiers, long live Free Green Libya!
We demand an immediate halt to the NATO aggression and urge NATO to stop bombing Libya. We say NO to any German participation in this war of terror.
We are Germans who held official positions during the time of the German Democratic Republic (GDR), we are anti-imperialists and we are friends of the Libyan people. We want to engage with them in their fight against the NATO aggression and declare them our loyalty.
Down with the mercenaries and invaders who terrorize Libya - the fight will go on until all of them are defeated!
Solidarity and Comradely Greetings from:
Dr. Angelika and Dr. Wolfgang Bator, former Ambassadors of the GDR in Tripoli until 1989
Helmut Müller, former member of the Central Committee of the SED [German Socialist Unity Party] and second Secretary of the SED district leadership of Berlin

germans official.jpg
German officials send a Message of Solidarity to the Great Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya: "We say NO to any German participation in this War of Terror"

[TR]
[/TR]





http://www.mathaba.net/news/libya
 

Leornado

JF-Expert Member
Joined
Nov 12, 2010
Messages
1,533
Points
0

Leornado

JF-Expert Member
Joined Nov 12, 2010
1,533 0
Many Germans are against NATO's aggresion. Germans walijifunza sana kutokana na utawala wa Hitler, so they dont want to repeat the same mistake.

Kila mtu anajua kinachotokea Libya ni uonevu na sio revolution kama wao NATO wanavyoita. Poor Libyans, mtakula jeuri yenu.
 

Kipala

JF-Expert Member
Joined
Jan 10, 2009
Messages
3,597
Points
1,250

Kipala

JF-Expert Member
Joined Jan 10, 2009
3,597 1,250
Down with the mercenaries and invaders who terrorize Libya - the fight will go on until all of them are defeated!
Solidarity and Comradely Greetings from:
Dr. Angelika and Dr. Wolfgang Bator, former Ambassadors of the GDR in Tripoli until 1989
Helmut Müller, former member of the Central Committee of the SED [German Socialist Unity Party] and second Secretary of the SED district leadership of Berlin
German officials send a Message of Solidarity to the Great Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya: "We say NO to any German participation in this War of Terror"
http://www.mathaba.net/news/libya
Bwana Daudi, eti unaelewa ni sauti ya nani unayopeleka hapa???
Hao watu si "German officials". Walikuwa maafisa wa udikteta wa kikomunisti katika Ujerumani ya Mashariki hadi 1989. Kama huyu Bwana Muller alikuwa katibu wa pili wa chama cha kikomunisti alikuwa na cheo kikubwa mjini Berlin akiwajibika kukandamiza wananchi wake, kuendesha kura zao za uwongo, kusifu viongozi wakuu wa dola na chama. Aliweza uendelea kwa sababu alilindwa na bunduki za polisi na jeshi. 1989 ukuta wa Berlin ilianguka hata cheo chake kiliporomoka mara moja pamoja na mamlaka wa chama chake na serikali yake.... Hao wawili wengine walikuwa watu wenye imani kubwa katika udikteta huo hii ni sababu ya kwamba waliweza kwenda nje kama mabalizi wakati wananchi wengi walifungwa nyuma ya ukuta na fensi bila kibali cha kuondoka nje ya paradiso ya kikomunisti (kwa hofu wasingerudi...).

Sasa sauti ya hao wazee (wanaopokea sasa malipo ya uzee kutoka serikali ya kibepari, lakini kwa mikono miwili) zina uzito gani katika jambo gani???
 

Forum statistics

Threads 1,352,656
Members 518,177
Posts 33,065,448
Top