Can you shake hands with Queen Elizabeth?

dostum

JF-Expert Member
Nov 1, 2010
215
225
A British man came to Sheikh and asked: Why is it not permissible in Islam for women to shake hands with a man? The Sheikh said: Can you shake hands with Queen Elizabeth? British man said: Of course no, there are only certain people who can shake hands with Queen Elizabeth. Sheikh replied: Our women are queens and queens do not shake hands with strange men. Then the British man asked the Sheikh: Why do your girls cover up their body and hair? The Sheikh smiled and got two sweets, he opened the first one and kept the other one closed. He threw them both on the dusty floor and asked the British: If I ask you to take one of the sweets which one will you choose? The British replied: The covered one. The Sheikh said: That's how we treat and see our woman. Sharing is Loving
 

NAMTUMBA

JF-Expert Member
Feb 20, 2014
1,940
2,000
Waislam wanambwembwe mbaya sana.
Wakikaribishwa nyama kwa Mkristo hawali au watauliza kachinja nani?. Lakini akipewa papuchi ya na mwanamke Mkristo anagegeda saana tu wala haulizi kama ya Mkristo.
Sasa kituko kwa mwanamke wa kiislam. Kunyonyana midomo na Mwanaume Mkristo anasema haramu kwakuwa labda huyo Mkristo muda mfupi kabla ya mechi kala kitimoto lakini Dushe ya Mkristo atainyonya vizuri saana ukimuuliza anasema SUNA.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom