Business skills workshop


J

josepher

Member
Joined
Dec 15, 2009
Messages
77
Likes
1
Points
13
J

josepher

Member
Joined Dec 15, 2009
77 1 13
BUSINESS SKILLS WORKSHOP

WHEN: Friday,14[SUP]th[/SUP] October 2011TIME: 03:00PMto 06:00PMWHERE: HolidayInn Hotel, City Centre, Dar es SalaamENTRANCE FEE: TShs10,000/= per person It takes determination to learn and sharpenyour business skills in order to succeed in business. Most people would love to have their own business, but very few havethe right kind of skills to start and grow a small business into a big one. Our workshop will share with you on the businessskills you need to start a small business unit and grow it to a big one. Areas:You will gain deeper insight on:1. The modern way of going into big business2. Business skills you require for a big businesssystem.3. Business experience shared by successfulentrepreneurs Who should attend:All individuals with dreams to start their own successful businesses,people who would love to become their own bosses, business owners willing toexpand their business skills, professionals and all other interested parties. Confirmations:Please confirm your attendance by indicating your full name, phonenumber and your current job/business. E-mail business.skills@rocketmail.com or call 0777 020 703.
Limited seats are available.Register early to reserve your seat.
 
M

Mwana Mnyonge

JF-Expert Member
Joined
Mar 3, 2011
Messages
362
Likes
94
Points
45
Age
34
M

Mwana Mnyonge

JF-Expert Member
Joined Mar 3, 2011
362 94 45
poa mkuu
 
Husninyo

Husninyo

JF-Expert Member
Joined
Oct 24, 2010
Messages
23,814
Likes
647
Points
280
Husninyo

Husninyo

JF-Expert Member
Joined Oct 24, 2010
23,814 647 280
Mbona kila workshop ni dar? Nyie watu njoeni na mpwapwa.
 
J

josepher

Member
Joined
Dec 15, 2009
Messages
77
Likes
1
Points
13
J

josepher

Member
Joined Dec 15, 2009
77 1 13
tutafika na huko jamani msijali ni swala la muda
 
kikahe

kikahe

JF-Expert Member
Joined
May 23, 2009
Messages
1,275
Likes
20
Points
135
kikahe

kikahe

JF-Expert Member
Joined May 23, 2009
1,275 20 135
Karibuni na Arusha pia jamani.
 
R

Rooselvet

New Member
Joined
Oct 9, 2011
Messages
4
Likes
0
Points
0
R

Rooselvet

New Member
Joined Oct 9, 2011
4 0 0
Hawana wana JF waende tu na vijijini jamani wakawapatie elimu nao ni binadamu na wanasitahili pia.
 
UKWELIWANGU

UKWELIWANGU

Member
Joined
Aug 11, 2011
Messages
83
Likes
1
Points
0
UKWELIWANGU

UKWELIWANGU

Member
Joined Aug 11, 2011
83 1 0
yes am sure thus why iposted it.
IN this world there are two kind of business which are product / services.
kama kweli munataka kuwasaidia watu kusingekuwa na kiingilio.
REMEMBER THAT ALL BUSINESSMAN SELL THEIR PRODUCT ON THE MARKET NOT ON THE GROUND
MARKET means there are people who ready to buy the product
Ground means there are people but are not ready to buy the product


BUSINESS IS BUSINESS EITHER GOODS OR SERVICE BUSINESS.
 
R

Rooselvet

New Member
Joined
Oct 9, 2011
Messages
4
Likes
0
Points
0
R

Rooselvet

New Member
Joined Oct 9, 2011
4 0 0
Kwanza kabisa Asanteni sana kwa kunipokea na kuwa mwanachama wa JF. Nimependa sana mawazo na comments zenu kwa ujumla. Mimi ni graduate wa BA in Sociology from (SAUT) last year 2010 jamani nimetafuta kazi sijapata ndugu zangu nisaidieni maana hii nchi yetu imekuwa "Technical know how" bila hilo kazi inakuwa ngumu ndugu zangu kwa yeyote yule anayeweza kunipatia japo dondooo please nisaidieni jamani but by then am working as a volunteer katika NGO moja hivi nimeamua kufanya hivyo japo nipate experience na kutengeneza my CV. Tusauidiane jamani ndugu zangu. Thanks
 
tindikalikali

tindikalikali

JF-Expert Member
Joined
Jan 14, 2011
Messages
4,882
Likes
106
Points
135
tindikalikali

tindikalikali

JF-Expert Member
Joined Jan 14, 2011
4,882 106 135
Kwanza kabisa Asanteni sana kwa kunipokea na kuwa mwanachama wa JF. Nimependa sana mawazo na comments zenu kwa ujumla. Mimi ni graduate wa BA in Sociology from (SAUT) last year 2010 jamani nimetafuta kazi sijapata ndugu zangu nisaidieni maana hii nchi yetu imekuwa "Technical know how" bila hilo kazi inakuwa ngumu ndugu zangu kwa yeyote yule anayeweza kunipatia japo dondooo please nisaidieni jamani but by then am working as a volunteer katika NGO moja hivi nimeamua kufanya hivyo japo nipate experience na kutengeneza my CV. Tusauidiane jamani ndugu zangu. Thanks
pole sana mkuu
 
UKWELIWANGU

UKWELIWANGU

Member
Joined
Aug 11, 2011
Messages
83
Likes
1
Points
0
UKWELIWANGU

UKWELIWANGU

Member
Joined Aug 11, 2011
83 1 0
Kwanza kabisa Asanteni sana kwa kunipokea na kuwa mwanachama wa JF. Nimependa sana mawazo na comments zenu kwa ujumla. Mimi ni graduate wa BA in Sociology from (SAUT) last year 2010 jamani nimetafuta kazi sijapata ndugu zangu nisaidieni maana hii nchi yetu imekuwa "Technical know how" bila hilo kazi inakuwa ngumu ndugu zangu kwa yeyote yule anayeweza kunipatia japo dondooo please nisaidieni jamani but by then am working as a volunteer katika NGO moja hivi nimeamua kufanya hivyo japo nipate experience na kutengeneza my CV. Tusauidiane jamani ndugu zangu. Thanks

For your profession am advicing you to apply on the NGO's.



Dont give up.
 
A

achilles

Senior Member
Joined
Oct 10, 2011
Messages
110
Likes
0
Points
0
A

achilles

Senior Member
Joined Oct 10, 2011
110 0 0
why not in rural setting? Dar es salaam seems to daw every good thing to its side!Note that even those at the end of the earth should drink from the same callabash.
 

Forum statistics

Threads 1,236,682
Members 475,218
Posts 29,266,712