Botswana: Mahakama yahalalisha ushoga

Kurzweil

Kurzweil

JF-Expert Member
Joined
May 25, 2011
Messages
6,120
Points
2,000
Kurzweil

Kurzweil

JF-Expert Member
Joined May 25, 2011
6,120 2,000
Mahakama imesema kifungu cha sheria kilichokuwa kikitoa hukumu ya kifungo cha hadi miaka 7 jela kwa watu wanaojihusisha na mapenzi ya jinsia kuwa kinakiuka katiba ya nchi hiyo

Jaji aliyekuwa akisikiliza shauri hilo amenukuliwa akisema kuwa suala la kuzuia mapenzi ya jinsia moja halina maslahi ya umma ya nchi hiyo

Akitoa hukumu hiyo, Jaji Michael Leburu amehoji iwapo kuna umuhimu wowote wa kuwepo kwa kifungu cha sheria kinachozuia matendo hayo
-
Jaji Leburu ameenda mbali zaidi na kusema kuwa Serikali haiwezi kufuatilia matendo ya vyumbani kwa Wananchi wake

=====

In a victory for queer people in Botswana, the Gaborone high court on Tuesday ruled sections of Botswana’s Penal Code which criminalises same-sex sexual conduct unconstitutional.

Certain sections of the penal code impose a maximum sentence of seven years imprisonment for consensual same-sex relations.

The court, however, ruled these provisions “discriminatory because they take away the only means of sexual expression of the applicant”.

According to Christian Science Monitor correspondent Ryan Lenora Brown, who was at the court on Tuesday, judge Michael Leburu said that it is “not in the public interest” to criminalize same sex sexual conduct.

“What compelling public interest is there necessitating such a law? There is no victim.”

The judge added: “The state cannot be sheriff in people’s bedrooms.”

A Human Rights Watch report written by Alok Gupta, titled This Alien Legacy — The Origins of “Sodomy” Laws in British Colonialism, found that Section 377 was “a model law” introduced by the British in 1861 and then exported to its other colonies.

The report argued that many of the countries that outlaw same-sex relations do so “because they once were British colonies”.

“They brought in the legislation … because they thought ‘native’ cultures did not punish ‘perverse’ sex enough. Section 377 was … a colonial attempt to set standards of behaviour, both to reform the colonised and to protect the colonisers against moral lapses. It was also the first colonial ‘sodomy law’ integrated into a penal code… Its influence stretched across Asia, the Pacific Islands and Africa — almost everywhere the British imperial flag flew.”


The list of African countries that inherited versions of this law is expansive: Botswana, Gambia, Ghana, Kenya, Lesotho, Malawi, Mauritius, Nigeria, Seychelles, Sierra Leone, Somalia, Swaziland, Sudan, Tanzania, Uganda, Zambia and Zimbabwe.

The judgement in Botswana comes on the heels of a very different judgement in Kenya, where the colonial-era laws against homosexuality were upheld. In what is being described as “a blow for human rights”, the Kenya high court found last month that laws targeting lesbian, gay, bisexual, transgender and intersex (LGBTI) people do not breach the country’s Constitution.

In delivering judgment, the court however ruled that, because “the sexual orientation of a person is their right to privacy … societal norms of heteronormativity cannot overrule the right to privacy”. It also found that LGBTI people have been shunned from accessing health services, which in turn intrudes on their dignity.

“Sexual orientation is innate to human beings and is not a fashion statement,” the court stated. “Homosexuality is not unAfrican, but it is one other way Africans identify but have been repressed for many years.”

It added that “sodomy laws deserve a place in the museum or archives and not in the world.”

In welcoming the decision Tashwill Esterhuizen, Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender and Sex Workers Rights
 
STRUGGLE MAN

STRUGGLE MAN

JF-Expert Member
Joined
May 31, 2018
Messages
1,566
Points
2,000
STRUGGLE MAN

STRUGGLE MAN

JF-Expert Member
Joined May 31, 2018
1,566 2,000
Wazungu wanataka watu wafirane
 
P

pye Chang shen

JF-Expert Member
Joined
Jul 11, 2016
Messages
3,994
Points
2,000
P

pye Chang shen

JF-Expert Member
Joined Jul 11, 2016
3,994 2,000
beberu akitaka mpaka apate ndio anatulia
Botswana sasa itapata kila itakacho
 
Capt Tamar

Capt Tamar

JF-Expert Member
Joined
Dec 15, 2011
Messages
9,460
Points
2,000
Capt Tamar

Capt Tamar

JF-Expert Member
Joined Dec 15, 2011
9,460 2,000
Pumbavu kabisa,halafu kuna watu wanashangilia ujinga kama huu......kufirana eti ni haki za binadamu😱😱😱
Hata hivyo wa botswana wengi wamekasirishwa mno na hukumu hiyo!! Hivyo inaweza ikabaki kuwa story tu za mahakamani ambazo kijamii hazitatekelezeka!! Wa swana hawakubaliani na ushoga kwa kiasi kikubwa!
 
Ziggy Sobotka

Ziggy Sobotka

Member
Joined
Feb 13, 2019
Messages
21
Points
75
Ziggy Sobotka

Ziggy Sobotka

Member
Joined Feb 13, 2019
21 75
Afrika naona mdogo mdogo tunaingia huku kwenye tamaduni za magharibi za kushiriki mapenzi ya jinsia moja.
img_1304-jpg.1124863
 
Tyrex

Tyrex

JF-Expert Member
Joined
Oct 15, 2012
Messages
1,299
Points
2,000
Tyrex

Tyrex

JF-Expert Member
Joined Oct 15, 2012
1,299 2,000
Kila Mtu na maisha yake aisee
 
Mshuza2

Mshuza2

JF-Expert Member
Joined
Dec 27, 2010
Messages
6,175
Points
2,000
Mshuza2

Mshuza2

JF-Expert Member
Joined Dec 27, 2010
6,175 2,000
Dunia inaenda kasi sana..taratibu tunaanza kuona ni jambo la kawaida.
 
tutafikatu

tutafikatu

JF-Expert Member
Joined
Dec 17, 2011
Messages
1,815
Points
2,000
tutafikatu

tutafikatu

JF-Expert Member
Joined Dec 17, 2011
1,815 2,000
Hawa jamaa wako untouchable.
 
P

Pohamba

JF-Expert Member
Joined
Jun 2, 2015
Messages
20,337
Points
2,000
P

Pohamba

JF-Expert Member
Joined Jun 2, 2015
20,337 2,000
Itafikia hatua Mwanaume kutolawitiwa ataona ndio ushamba kama ilivyofikia Mwanamke kutovaa Suruali au kuweka madawa kwny Nywele kuwa ni ushamba

Trump ametangaza ataongoza kampeni kali sana ya ku de criminalize Ushoga
 
B

Buffet

JF-Expert Member
Joined
Aug 11, 2018
Messages
344
Points
1,000
B

Buffet

JF-Expert Member
Joined Aug 11, 2018
344 1,000
uzuri wa kuwa na rais type ya magu ni misimamo yake katika mambo mengi ikiwepo kupinga ujinga wa kimagharibi,jamani Tanzania iko mikononi salama kabisa,sema watu hawajui tuu
 
nasrimgambo

nasrimgambo

JF-Expert Member
Joined
Jan 10, 2017
Messages
693
Points
1,000
nasrimgambo

nasrimgambo

JF-Expert Member
Joined Jan 10, 2017
693 1,000
Mahakama imesema kifungu cha sheria kilichokuwa kikitoa hukumu ya kifungo cha hadi miaka 7 jela kwa watu wanaojihusisha na mapenzi ya jinsia kuwa kinakiuka katiba ya nchi hiyo

Jaji aliyekuwa akisikiliza shauri hilo amenukuliwa akisema kuwa suala la kuzuia mapenzi ya jinsia moja halina maslahi ya umma ya nchi hiyo

Akitoa hukumu hiyo, Jaji Michael Leburu amehoji iwapo kuna umuhimu wowote wa kuwepo kwa kifungu cha sheria kinachozuia matendo hayo
-
Jaji Leburu ameenda mbali zaidi na kusema kuwa Serikali haiwezi kufuatilia matendo ya vyumbani kwa Wananchi wake

=====

In a victory for queer people in Botswana, the Gaborone high court on Tuesday ruled sections of Botswana’s Penal Code which criminalises same-sex sexual conduct unconstitutional.

Certain sections of the penal code impose a maximum sentence of seven years imprisonment for consensual same-sex relations.

The court, however, ruled these provisions “discriminatory because they take away the only means of sexual expression of the applicant”.

According to Christian Science Monitor correspondent Ryan Lenora Brown, who was at the court on Tuesday, judge Michael Leburu said that it is “not in the public interest” to criminalize same sex sexual conduct.

“What compelling public interest is there necessitating such a law? There is no victim.”

The judge added: “The state cannot be sheriff in people’s bedrooms.”

A Human Rights Watch report written by Alok Gupta, titled This Alien Legacy — The Origins of “Sodomy” Laws in British Colonialism, found that Section 377 was “a model law” introduced by the British in 1861 and then exported to its other colonies.

The report argued that many of the countries that outlaw same-sex relations do so “because they once were British colonies”.

“They brought in the legislation … because they thought ‘native’ cultures did not punish ‘perverse’ sex enough. Section 377 was … a colonial attempt to set standards of behaviour, both to reform the colonised and to protect the colonisers against moral lapses. It was also the first colonial ‘sodomy law’ integrated into a penal code… Its influence stretched across Asia, the Pacific Islands and Africa — almost everywhere the British imperial flag flew.”


The list of African countries that inherited versions of this law is expansive: Botswana, Gambia, Ghana, Kenya, Lesotho, Malawi, Mauritius, Nigeria, Seychelles, Sierra Leone, Somalia, Swaziland, Sudan, Tanzania, Uganda, Zambia and Zimbabwe.

The judgement in Botswana comes on the heels of a very different judgement in Kenya, where the colonial-era laws against homosexuality were upheld. In what is being described as “a blow for human rights”, the Kenya high court found last month that laws targeting lesbian, gay, bisexual, transgender and intersex (LGBTI) people do not breach the country’s Constitution.

In delivering judgment, the court however ruled that, because “the sexual orientation of a person is their right to privacy … societal norms of heteronormativity cannot overrule the right to privacy”. It also found that LGBTI people have been shunned from accessing health services, which in turn intrudes on their dignity.

“Sexual orientation is innate to human beings and is not a fashion statement,” the court stated. “Homosexuality is not unAfrican, but it is one other way Africans identify but have been repressed for many years.”

It added that “sodomy laws deserve a place in the museum or archives and not in the world.”

In welcoming the decision Tashwill Esterhuizen, Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender and Sex Workers Rights
mimi naona mahakama iko sahihi tu
 
nasrimgambo

nasrimgambo

JF-Expert Member
Joined
Jan 10, 2017
Messages
693
Points
1,000
nasrimgambo

nasrimgambo

JF-Expert Member
Joined Jan 10, 2017
693 1,000
mimi naona mahakama iko sahihi tu
kwasababu ndio hao LGBTQI wapo hivyo kwasababu wapo hivyo, na wanavutiwa na watu wa jinsia moja, sasa hata kama maandiko na tamaduni zinawalaani hilo halifuti uwepo wao na halifuti ukweli kuwa wao wapo hivyo na haifuti ukweli kuwa nao wataendelea kuwa kwenye mahusiano hayo tu. hivyo sheria hizo za kuwafunga na kukuza chuki dhidi yao ndizo za kufutwa kwasababu ni sheria kandamizi zenye kunyannyapaa watu kwa jinsi walivyo
 
ABIBU CHENGULA

ABIBU CHENGULA

Senior Member
Joined
Oct 15, 2017
Messages
132
Points
225
ABIBU CHENGULA

ABIBU CHENGULA

Senior Member
Joined Oct 15, 2017
132 225
Kazi tunayo yote hii nisababu ya umaskini wetu,tukipinga wazi kiserikali tunanyimwa misada
 
GODZILLA

GODZILLA

JF-Expert Member
Joined
Dec 26, 2014
Messages
2,062
Points
2,000
GODZILLA

GODZILLA

JF-Expert Member
Joined Dec 26, 2014
2,062 2,000
Hata hivyo wa botswana wengi wamekasirishwa mno na hukumu hiyo!! Hivyo inaweza ikabaki kuwa story tu za mahakamani ambazo kijamii hazitatekelezeka!! Wa swana hawakubaliani na ushoga kwa kiasi kikubwa!
Sasa hiyo haisaidii maana mahakama ni chombo cha mwisho cha utoaji haki! LGBT people will live their free lives no matter the homophobia!
 
nusuhela

nusuhela

JF-Expert Member
Joined
Jan 26, 2014
Messages
4,299
Points
2,000
nusuhela

nusuhela

JF-Expert Member
Joined Jan 26, 2014
4,299 2,000
Anayewafanya wawe mashoga anafanywa nini?
Bots wamefanya ujinga mkubwa sana,Sintoacha kuchukia mashoga,,na sisitiza mashoga ni wa kuwachoma moto mbwa hawa,
 

Forum statistics

Threads 1,307,084
Members 502,332
Posts 31,601,095
Top