Big names in the TTCL-Airtel shares controversy

BAK

JF-Expert Member
Feb 11, 2007
124,790
288,047
AIRTEL+SAGA+PIC.jpg


New details have emerged of the controversial transfer of Tanzania Telecommunications Company Limited (TTCL) shares to Celtel Tanzania (now Airtel Tanzania) as the board of the state-run telecoms dug in at a press conference yesterday, vowing war to recover the “lost shares”.

The spotlight turned on a board meeting, which is being accused of sealing an eyebrow-raising deal that President John Magufuli said was marred by underhand dealing.

TTCL board chairman Omar Nundu and CEO Waziri Kindamba said yesterday the company had officially embarked on a “war to recover the firm’s lost shares”.

“We understand that it will not be an easy ride but we believe we have all the facts and evidence to support our claims,” said Mr Nundu.

The big names in the share transfer saga came to light yesterday, though neither Mr Nundu nor Mr Kindamba could reveal them. These are some of the key players who were in the TTCL board when the shares were transferred, The Citizen understands. They include Mr Omar Issa, who was Judge Joseph Warioba’s proxy, and chair of the fateful meeting.

Also in attendance was the then-Treasury Registrar Agnes Bukuku, Yona Killagane, Moez Daya (who also represented Tito Alai), Edward Mwakyembe (who was also proxy for Felix Mrema), Gilder Kibola, who was the company secretary and the then TTCL chief executive officer George Mbowe. Warner Ruessel participated via teleconference.

The board is on the spotlight for approving the transfer of TTCL’s 10.25 million shares to an investor Mobile Systems International (MSI), which boosted its share to 60 per cent against 40 per cent of the government.

Reached for comment yesterday, Judge (rtd) Joseph Warioba said the board was simply implementing the requirements of a contract that was signed between Celtel and the government.

“The contract was between the government and Celtel, so it would be better if you talked to them,” he said.

And yesterday, Bharti Airtel said it had not received any official communication from the government over the issue.

“Whilst in the absence of any notice or communication from the government of Tanzania we cannot comment on the basis of the news reports, we would like to clarify that the mentioned transaction of 2005 was well before the acquisition of the 60 per cent shareholding in Celtel Tanzania Limited from Zain to a Bharti Airtel group entity in June 2010,” it said in a statement.

“In addition, we would like to highlight that our acquisition of the said 60 per cent shareholding in June 2010 was in full compliance with and following all approvals from the Government of Tanzania,” Bharti Airtel said in a statement yesterday.

The company said it would work closely with the government and take all steps necessary to resolve any doubts or concerns to the satisfaction of all of the stakeholders.

However, the TTCL board chairman said the company was seeking to retain its ownership lost in 2005 in a fresh bid to compete in the lucrative cellular mobile market.

According to latest figures from the Tanzania Communications Regulatory Authority (TCRA), TTCL currently commands a mere one per cent subscription share in a market where seven operators scramble for 40 million active subscriber identification module (Sim) cards.
 
BAK Naruhusiwa kutoa maoni kwa kiswahili? nataka nijipime uwezo kama nimekielewa kilichoandikwa.
 
  • Thanks
Reactions: BAK
After this Airtel and TTCL saga, we would like to know who killed TIPER(Tanzanian- Italian Petroleum Refinery) based at Kigamboni and who is behind the construction of the new petroleum products refinery at Mbagala Zakhem?
 
Fisadi Mkapa

After this Airtel and TTCL saga, we would like to know who killed TIPER(Tanzanian- Italian Petroleum Refinery) based at Kigamboni and who is behind the construction of the new petroleum products refinery at Mbagala Zakhem?
 
Haya kama ni kweli Mzee Warioba kesha tupia hilo zigo la misumari serikalini. Mchezo kati ya serikali na bodi. Ngoja tusubiri. Kilio kile kile MIKATABA MIBOVU au SERIKALI ILILALA?.
 
You cannot build the future by recreating the past.
Hii fukua fukua makaburi yenu awamu ya tano haitawaacheni salama wakati wengi wenu mlikuwa kwenye system.
Yote haya ni matokeo ya upumbavu wa viongozi wa ccm .
Leo hii mnaanza kujifanya wazalendo acheni utani nchi imegeuka laboratory ya kufanyia majaribio ya Sera mbovu.
Na wananchi mmewageuza guinea pig wa kujaribia uwezo wenu kuongoza.

Come on guys tafuta njia mbadala ya kutufikisha nchi ya ahadi siyo hizi ngonjera tu.

Tutumie upuuzi huu kukwepa upuuzi ujao
 
Hisa 10.5m ambazo bodi ilizihamisha ttcl, msi haikupewa bure. Nahisi walitoa pesa zilizoliwa na wakubwa wasio guswa. Hata kama kama hawaguswi kushtakiwa, kistaarabu warudishe hela za umma.
 
You cannot build the future by recreating the past.
Hii fukua fukua makaburi yenu awamu ya tano haitawaacheni salama wakati wengi wenu mlikuwa kwenye system.
Yote haya ni matokeo ya upumbavu wa viongozi wa ccm .
Leo hii mnaanza kujifanya wazalendo acheni utani nchi imegeuka laboratory ya kufanyia majaribio ya Sera mbovu.
Na wananchi mmewageuza guinea pig wa kujaribia uwezo wenu kuongoza.

Come on guys tafuta njia mbadala ya kutufikisha nchi ya ahadi siyo hizi ngonjera tu.

Tutumie upuuzi huu kukwepa upuuzi ujao
Mimi napenda sana, mtu anapochangia kisomi kama ulivyofanya wewe, aoneshe na njia mbadala, ambayo anaona ni njema kufuatwa na walio madarakani hivi sasa.
Nijuavyo katika mambo ya uongozi huwa hakuna kanuni ya kufuata ili usikosee ama isitokee dosari yoyote, yafanywayo yote ni sera ama tuseme ni mawazo ya kubuni namna ya kuongoza.
Awamu ya5 ya serikali, imeona ni vyema kutumia njia wanayoona inafaa kutuvusha.
Watawala wengine watakaofuata watatumia mbinu zao ziwafaazo vilevile, lengo ikiwa ni kuivusha nchi.
Hii fukua fukua ya makaburi, naona ni njia nzuri ya kuwekana sawa, ili watendaji serikalini, waenende wakifahamu kuwa wakikojolea nafasi zao leo, basi lolote laweza kuwatokea siku za usoni hata baada ya kustaafu kwao, ili kujenga uadilifu na nidhamu pia.
Wewe unaona kuwagusa wale wote waliokwiba mali ya umma enzi za nyuma ni kosa?
 
Mimi napenda sana, mtu anapochangia kisomi kama ulivyofanya wewe, aoneshe na njia mbadala, ambayo anaona ni njema kufuatwa na walio madarakani hivi sasa.
Nijuavyo katika mambo ya uongozi huwa hakuna kanuni ya kufuata ili usikosee ama isitokee dosari yoyote, yafanywayo yote ni sera ama tuseme ni mawazo ya kubuni namna ya kuongoza.
Awamu ya5 ya serikali, imeona ni vyema kutumia njia wanayoona inafaa kutuvusha.
Watawala wengine watakaofuata watatumia mbinu zao ziwafaazo vilevile, lengo ikiwa ni kuivusha nchi.
Hii fukua fukua ya makaburi, naona ni njia nzuri ya kuwekana sawa, ili watendaji serikalini, waenende wakifahamu kuwa wakikojolea nafasi zao leo, basi lolote laweza kuwatokea siku za usoni hata baada ya kustaafu kwao, ili kujenga uadilifu na nidhamu pia.
Wewe unaona kuwagusa wale wote waliokwiba mali ya umma enzi za nyuma ni kosa?
Nchi zingine huenda mbali zaidi! Huwashitaki kwenye mahakama na wakibainika na hatia, hufungwa!
 
Nobody has ever volunteered reply, thanks. But Massanda, I believe you're a learned person , please just do a lilltle homework. The answer is very simple.
It is very unfortunate for me to do so because:
1.Of limited resources;
2. If the wheel is already invented, why waste resources to invent another?
 
Back
Top Bottom