Bawa kubwa la ndege laokotwa Kisiwani Pemba


figganigga

figganigga

JF-Expert Member
Joined
Oct 17, 2010
Messages
16,219
Likes
9,849
Points
280
figganigga

figganigga

JF-Expert Member
Joined Oct 17, 2010
16,219 9,849 280
Wing of the plane have been conflict and civilians in the Indian Ocean on the island of Kojani. Made known is what airlines.

A place where it is believed to the remains of the plane have been caught in the Indian Ocean Island beach in Kojani.

Wing of the plane was found in the island of Kojani, is eliciting a great debate among the inhabitants of the island with many believing it is the wing flight of malaysia which was lost without a known future. Airlines of Malaysia Airlines with type MH370, it had disappeared March 8 in 2014 has never been visible until today.

Though still no certainty is what bird fossils, experts of air travel have started initial stages of the investigation of the wreckage of the plane.

Reports say security officials already have started to investigate the wing and probably not long we get enough information from entities involved

Its appearance is strongly reminiscent of the flaperon found on Réunion island, although there seems to be none of the broken-off hinge attachments and so forth that were visible on the ends and underside of the flaperon. Also, there is a very visible waterline, which the flaperon lacked. It would be interesting to know if this waterline corresponds with that observed by the French investigators when they put the flaperon in their test tank in Toulouse.

So what is it, exactly? Commenter Rob suggests it “Might be a piece of inboard flap.” Ken Goodwin writes “Though the part has the shape of a wing part. It does not jog the memory. Closed large end with no fittings. Surface with no fittings.?” Of course it might not be from MH370 at all. But if it is, it breaks from the recent trend of debris items being small enough to hold with one hand.

I hope that somehow this object finds its way into the hands of independent investigators who can examine it before it disappears into the black hole that is the Malaysian investigation.

============

Bawa kubwa la ndege limeokotwa na wananchi leo katika Bahari ya Hindi kwenye Kisiwa cha Kojani, Pemba. Haijafahamika ni la ndege ya shirika gani.

Sehemu ambayo inaaminika ni mabaki ya ndege imevuliwa katika bahari ya hindi katika ufukwe wa kisiwa cha kojani pemba.

Bawa la ndege lililopatikana katika bahari ya kisiwa kidogo cha kojani huko kisiwani pemba zanzibar, yamezusha mjadala mkubwa miongoni mwa wakazi wa kisiwa hicho huku wengi wakiamini ni bawa la ndege ya malaysia ambayo ilipotea bila kujuilikana hatima yake. Ndege ya shirika la Malaysia Airlines yenye chapa MH370, iliotoweka Machi 8 mwaka 2014 haijawahi onekana hadi leo.

Ingawa bado hakuna uhakika ni mabaki ya ndege gani, wataalamu wa usafiri wa anga wamenza hatua ya awali ya uchunguzi wa mabaki hayo ya ndege.

Taarifa zinasema tayari maofisa wa usalama wameanza kulifanyia uchunguzi bawa hilo na huenda si muda mrefu tukapata maelezo ya kutosha kutoka vyombo vinavyohusika.

13533240_1210037092339758_4229858301494747047_n-png.359349


13516612_499657040227299_764925661012293356_n-jpg.359350


13450133_499657103560626_3422973472877998769_n-jpg.359351


More images (June 24, 2016)


image-jpeg.359673


image-jpeg.359674


image-jpeg.359675


image-jpeg.359676

Australia imetangaza kuanza uchunguzi wa mabaki ya ndege yaliyogunduliwa kwenye kisiwa kidogo cha Kojani, visiwani Zanzibar, kutambuwa endapo ni ya ndege ya Malaysia, nambari MH370, ambayo ilipotea Machi mwaka 2014, ikiwa na watu 239. Waziri wa Usafirishaji wa Australia, Darren Chester, hakutoa maelezo zaidi kuhusu mabaki hayo, lakini mwanzoni mwa mwezi huu, wavuvi kwenye kisiwa cha Kojani waligundua kile wanachoeleza kuwa ni bawa la ndege, ambalo bado linaendelea kushikiliwa huko.

Waziri Chester amesema tayari mamlaka nchini Malaysia zimefanya mawasiliano na wenzao wa Tanzania kupanga namna ya kuyachunguza mabaki hayo. Mwezi Mei, vipande vyengine vinavyokisiwa kuwa mabaki ya ndege hiyo, viliokotwa kwenye visiwa vya Reuniun na Mauritius. Australia inaendesha operesheni kubwa kuisaka ndege hiyo kwenye eneo la kusini mwa Bahari ya Hindi lenye ukubwa wa kilomita za mraba 105,000.

========

m1-png.360468
m2-png.360469
m3-png.360470
m4-png.360471
m5-png.360472
m6-png.360473
m7-png.360474
m8-png.360475


Habari zaidi soma=>Dropbox - Analysis_2016-06-26.pdf
 
MKWEPA KODI

MKWEPA KODI

JF-Expert Member
Joined
Nov 28, 2015
Messages
22,814
Likes
49,975
Points
280
MKWEPA KODI

MKWEPA KODI

JF-Expert Member
Joined Nov 28, 2015
22,814 49,975 280
Labda ni bawa la mh 370
 
Askari Muoga

Askari Muoga

JF-Expert Member
Joined
Oct 22, 2015
Messages
6,137
Likes
4,529
Points
280
Askari Muoga

Askari Muoga

JF-Expert Member
Joined Oct 22, 2015
6,137 4,529 280
Dah watakuja fasta kufanya uchunguzi wa kina
 
John Cannor

John Cannor

JF-Expert Member
Joined
Jun 6, 2016
Messages
1,469
Likes
1,809
Points
280
John Cannor

John Cannor

JF-Expert Member
Joined Jun 6, 2016
1,469 1,809 280
BBC au CNN hawajafika...?
 
B

bagamoyo

JF-Expert Member
Joined
Jan 14, 2010
Messages
5,410
Likes
3,092
Points
280
B

bagamoyo

JF-Expert Member
Joined Jan 14, 2010
5,410 3,092 280
BBC au CNN hawajafika...?
Inabidi mwanzilishi wa uzi huu FIGGANIGGA ili Jamiiforums ipate kiki kimataifa au hata "moderator " wa Jamiiforums afanye haraka kuweka thread hii ya Figganigga kwa lugha ya kiingereza.
 
Frank Wanjiru

Frank Wanjiru

JF-Expert Member
Joined
Apr 12, 2012
Messages
8,642
Likes
10,053
Points
280
Frank Wanjiru

Frank Wanjiru

JF-Expert Member
Joined Apr 12, 2012
8,642 10,053 280
Ingekuwa enzi ya Jeikei hilo bawa sasa hivi ungelikuta lipo Ikulu Dar sababu jamaa huwa anatumiaga vizuri fursa kama hizi za kupiga picha na kuonekana kwenye vyombo vya habari vya kimataifa maana anajua Wazungu lazima waje tuu.
 
Nyati

Nyati

JF-Expert Member
Joined
Mar 6, 2009
Messages
2,177
Likes
548
Points
280
Nyati

Nyati

JF-Expert Member
Joined Mar 6, 2009
2,177 548 280
Inabidi mwanzilishi wa uzi huu FIGGANIGGA ili Jamiiforums ipate kiki kimataifa au hata "moderator " wa Jamiiforums afanye haraka kuweka thread hii ya Figganigga kwa lugha ya kiingereza.
Mkuu tayari Jamiiforum inaonekana kama source ktk habari za kimataifa soma
hapa chini

This could be the largest piece of MH370 yet found

A large piece of what may have been the wing of missing flight MH370 has been found on Pemba Island, Tanzania.

The discovery is reported on the Jamii Forums site.

Few details are given, but the images posted make it an object of strong interest.

default.gif

ClpWnD_WIAE2cUO-e1466722443775.jpg


Related

Everything MH370 from Plane Talking

The discovery comes as Malaysia’s authorities are reported to have become indifferent to the rising numbers of potential fragments of the lost Malaysia Airlines Boeing 777-200ER being brought to the attention of the media and authorities in Madagascar and elsewhere.

Those objects include personal items possibly belonging to the 239 people who were on board MH370 when it vanished soon after taking off from Kuala Lumpur for Beijing on March 8, 2014.

Malaysia has never addressed concerns over its official actions on the night of the flight’s disappearance, nor its misleading advice to early searchers to look further into the South China Sea or across central Asia, contrary to advice given to the government that the jet has been recorded as turning westwards off its filed flight path when it was over the Gulf of Thailand.

Australia has never officially acknowledged asking any questions of the Malaysian authorities over these issues, and has instead managed the subsequent surface and then ocean floor searches of parts of the south Indian Ocean at the direction of Kuala Lumpur and with the very recent assistance of China.

Less than 15,000 square kilometers remain to be sonar scanned of the 120,000 square kilometers of the ocean floor designated as a search zone for the heavy, sunk wreckage of the jet.

That search could be concluded sometime in August, depending on the wild sea state of the southern Indian Ocean in winter, and Malaysia, China and Australia have recently reiterated a long standing decision to end the search at that stage unless there is a prior discovery or a new credible information concerning the course flown by the jet prior to it running out of fuel and crashing.

Further discoveries of major pieces of wreckage or confirmed personal possessions will make the abandonment of the sea floor search more difficult to justify to the public, and add to doubts about the often contradictory official narratives from Kuala Lumpur.
 
Zanzibar Spices

Zanzibar Spices

JF-Expert Member
Joined
Jul 14, 2013
Messages
7,511
Likes
2,070
Points
280
Zanzibar Spices

Zanzibar Spices

JF-Expert Member
Joined Jul 14, 2013
7,511 2,070 280
Mmmmmh!!! Eti wataalam wameanza uchunguzi!.......Pemba kuna wataalam gani?? Kama ni bawa la mh 370 wataweza kutoa msaada wowote???
Hivi unaelewea Utaalam maana yake nini?
Waulize CUF watakujibu kama Pemba inawasomi au La
 
mbere

mbere

JF-Expert Member
Joined
Mar 5, 2015
Messages
6,693
Likes
5,547
Points
280
mbere

mbere

JF-Expert Member
Joined Mar 5, 2015
6,693 5,547 280
Nimeangalia hizi picha zikanifanya nicheke kwa sauti
Habari inasema wanaendelea kufanyia uchunguzi,
Nikadhani hao wajamaa waliovaa vikoti ndo wanadanya uchunguzi.

Kumbe wataalamu zaidi ni hao waliovaa yebo yebo ndo wanaotarajiwa kutoa majibu
 
M

masaduku

JF-Expert Member
Joined
Feb 6, 2016
Messages
439
Likes
227
Points
60
M

masaduku

JF-Expert Member
Joined Feb 6, 2016
439 227 60
Sijui wanalipima kwa futi kamba hao walioinama..!! Au wataalamu wenyewe ndio hao wanaongozwa na huyo aliyevaa yeboyebo..
Ndio watapima kwa futi na kupata vipimo vyake hii itakuwa ni muhimu kujua ni ndege ya ukubwa gani labda vipimo hivyo ni vya bawa la ndege aina gani kwani mabawa ya aina mbalimbali hutofauiana na ndiyo utaalamu wenyewe.
 
MATHIAS KABYEMERA

MATHIAS KABYEMERA

JF-Expert Member
Joined
Mar 7, 2013
Messages
1,800
Likes
448
Points
180
MATHIAS KABYEMERA

MATHIAS KABYEMERA

JF-Expert Member
Joined Mar 7, 2013
1,800 448 180
walioliokota wathaminiwe
 
Immortal_MH

Immortal_MH

JF-Expert Member
Joined
May 14, 2013
Messages
1,166
Likes
1,866
Points
280
Immortal_MH

Immortal_MH

JF-Expert Member
Joined May 14, 2013
1,166 1,866 280
Ingekuwa enzi ya Jeikei hilo bawa sasa hivi ungelikuta lipo Ikulu Dar sababu jamaa huwa anatumiaga vizuri fursa kama hizi za kupiga picha na kuonekana kwenye vyombo vya habari vya kimataifa maana anajua Wazungu lazima waje tuu.
Hahahahhaa
Mkuu umenichekesha sana
 

Forum statistics

Threads 1,237,985
Members 475,809
Posts 29,308,807