Air Zimbabwe plane impounded at OR Tambo Airport over debt

bagamoyo

JF-Expert Member
Jan 14, 2010
21,657
24,777
Air Zimbabwe. File photo.

The Airports Company of South Africa (Acsa) has impounded an aircraft owned by Air Zimbabwe over debt.

Insiders at Air Zimbabwe told TimesLIVE that one of the national airline’s aircraft, a Boeing 767-200, was impounded at Johannesburg's OR Tambo International Airport on Wednesday.

This comes as Air Zimbabwe was suspended from using the airport due to non-payment of debt.

Air Zimbabwe owes Acsa payments for landing, parking and passenger service fees for flights into Johannesburg.

As a result of the suspension by Acsa, Air Zimbabwe could not operate its Johannesburg-Harare flight on Wednesday and this resulted in some passengers failing to travel while others were accommodated on other airlines.

The seizure of Air Zimbabwe’s aircraft in South Africa, which is the airline’s only operational aircraft after all of its planes were grounded, forced it to cancel its Harare-Johannesburg flight on Thursday, including its domestic flights between Harare-Bulawayo and Victoria Falls.

Air Zimbabwe spokesperson Tafadzwa Mazonde confirmed the seizure of the aircraft and stated that airline officials were engaging Acsa to release the aircraft.
“That’s what is happening. It’s a temporary suspension over a cumulative debt. We are in discussion with our shareholder and we are hopeful that we will find a solution,” said Mazonde.

Apart from Acsa, Air Zimbabwe has over the years had aircraft seized by creditors — including Bid Air Services in South Africa and American General Suppliers in London — for debts which it had neglected to pay.

The seizure of the aircraft is a new low for the airline which has over the years broken records, including flying with only one passenger, as it struggles to restore customer confidence after successive years of mismanagement.


Source: Sowetan Live
 
True color of Africans "Snitch Guerrillas", the violet lays on Tanzanians' plane at first and then purple shadow cover it's place to Zimbabwe's plane. 😌
 
Lakini kuna wakati Kiranja anakua smart sana, hizi ndege zetu zingekabidhiwa Air Tanzania inamaana zote zingekua kwenye misukosuko zikitoka nje ya nchi, kwa sasa zitakumbwa na dhoruba ikiwa mgogoro unaihusu Serikali.

Wito, tuangalue namna ya kumaliza migogoro na wadeni wetu kwa njia ya mazungumzo kuepusha hizi fedheha ndogo ndogo.
 
Lakini kuna wakati Kiranja anakua smart sana, hizi ndege zetu zingekabidhiwa Air Tanzania inamaana zote zingekua kwenye misukosuko zikitoka nje ya nchi, kwa sasa zitakumbwa na dhoruba ikiwa mgogoro unaihusu Serikali.

Wito, tuangalue namna ya kumaliza migogoro na wadeni wetu kwa njia ya mazungumzo kuepusha hizi fedheha ndogo ndogo.

Serikali ndio ilitoa GUARANTEE ya madeni ya Air Tanzania hivyo misukosuko haiepukiki!!!
 
Waziri amekanusha, kasema aliyeleta uzushi huo akamatwe na ateswe Hadi wenzake wamuonee huruma
Nimeliona hilo mapema ndio maana nayakumbusha hayo mavuvuzela yakalundikane Airport yakisubiri ndege ila baadae yaje yaambiwe hiyo ilikuwa ndoto ya MSEMAJI MKUU WA SERIKALI ambaye alilisema.
Kwa hiyo wa kukamata na kuteswa kwa kutumika na mabeberu awe Dr Hassan msemaji mkuu wa serikali.
Tena wambinye na kende kabisa!
 
Back
Top Bottom