Adam Nditi, Rising Star!

Moderator

Head of Content Management
Nov 29, 2006
671
1,000
YouTube - BBC South Today News

Blue is the colour for schoolboy hot-shot

8:22am Saturday 28th June 2008

A TEENAGE football prodigy from Basingstoke is closer to realising his dream of playing the beautiful game professionally by signing for Premier League heavyweights Chelsea.
After producing a string of incredible performances in the local Peter Houseman Youth League, Adam Nditi, who lives in Hatch Warren, was snapped up by the London club.
The 13-year-old impressed club scouts, scoring an amazing 12 goals in just four games for Down Grange A in the Under-13 Premier League and soon penned a deal with the Champions League finalists.
And his achievement is made even more remarkable as the striker only arrived in Britain seven months ago, moving to Basingstoke to live with his father Eric Nditi after spending the early years of his life in Tanzania.
After settling in the town, Adam, who is a pupil at Bishop Challoner Catholic Secondary School, joined the Down Grange team, astounding the coaches with his skills and scoring eight goals in the first 14 minutes of his debut.
He was soon offered a 12-week trial at Chelsea and, despite joining late in the season, forced his way into the academy side there, bagging a brace on his debut against Southampton and scoring another against Arsenal at Stamford Bridge.
These performances clearly impressed the coaches at the Premier League club, as he was then offered the chance to sign for the academy.
He told The Gazette: "It feels good to have signed for Chelsea and is great both for me and my family.
"I have dreamt about being a professional footballer for a long time and it is a step closer now.
"I have worked very hard in training and with my dad to get better but it has all been worth it."
The youngster said he looks up to players like Diego Maradona and would like to be like him one day.
"My main strength is scoring goals but I have good skills as well," he explained.
Signing for Chelsea means that Adam will no longer be able to play for Down Grange but manager Nathan Chestney-Stagg is delighted to see him progress.
He said: "I am really pleased for him and very proud that a Basingstoke lad has been so successful.
"He is athletic and has a lot of agility. His balance and ball control is great and he has impressed a lot of people."
He added: "He has really lifted the other boys. He is very down to earth and humble, which is quite rare for a young man."
Proud father Eric said: "I am happy like any dad seeing his son doing good things. If he carries on in this way, then one day he might get to play like the people that he watches on television."


667524

Rising football star Adam Nditi
 

Moderator

Head of Content Management
Nov 29, 2006
671
1,000
[FONT=verdana,geneva]Adam Nditi (Football) Adam is a very focused and dedicated footballer who has learnt that to achieve you have to work hard and not take anything for granted. He is proud to have had the opportunity to prove to Chelsea he is capable of going all the way in the sport he loves. Adam was selected to play in U15 matches for Chelsea Football Club 1st Team and played in the Northern Ireland milk Cup with Chelsea where he won the Team Player Award for the tournament.[/FONT]

source; Junior Sportsmen and Women
 

Masanilo

Platinum Member
Oct 2, 2007
22,291
1,250
Dogo anacheza Chelsea's youth team jana nimemwona akicheza zidi ya Southampton, Ingawa aliingia kipindi cha pili hakuweza zuia Chelsea kufungwa. Dogo yuko vizuri sijajua uraia wake ukoje!
 

Mbu

JF-Expert Member
Jan 11, 2007
12,748
2,000
Dogo anacheza Chelsea's youth team jana nimemwona akicheza zidi ya Southampton, Ingawa aliingia kipindi cha pili hakuweza zuia Chelsea kufungwa. Dogo yuko vizuri sijajua uraia wake ukoje!

Bwana wee, aaah...si unamsikia kwenye mahojiano hapo baba'ke anataka aje achezee England?
Inawezekana soon 'tukampoteza.' Anyway, ndio maisha, muhimu mkono uende kinywani.
Baba'ke, Eric Nditi alikuwa winga mkali sana enzi hizo Kikwajuni ya Unguja...
 

Tusker Bariiiidi

JF-Expert Member
Jul 3, 2007
5,452
2,000
Hivi katika ahadi za Mkwere... Swala la uraia wa nchi 2 bado hajaahidi au atahidi siku atakapo kutana na wale Puppets wa UV-CCM U-Dom?
 

NG'OTIMBEBEDZU

JF-Expert Member
Aug 11, 2010
1,079
1,500
Dogo anacheza Chelsea's youth team jana nimemwona akicheza zidi ya Southampton, Ingawa aliingia kipindi cha pili hakuweza zuia Chelsea kufungwa. Dogo yuko vizuri sijajua uraia wake ukoje!
Kwa mujibu wa mmoja wa wanafamilia nilieongea nae February mwaka jana,wao wangependa awe mwingereza kuliko uraia wake wa asili yaani Tanzania visiwani
 

NG'OTIMBEBEDZU

JF-Expert Member
Aug 11, 2010
1,079
1,500
Hivi katika ahadi za Mkwere... Swala la uraia wa nchi 2 bado hajaahidi au atahidi siku atakapo kutana na wale Puppets wa UV-CCM U-Dom?
Mkuu, uraia wa nchi mbili au hata zaidi ya hapo,hapa kwetu ni kwa wahindi tu. Hao ndo kwao ni kama walishapewa go ahead, sisi wengine tulie tu, tucheke tuna mbavu..!
 

Mbu

JF-Expert Member
Jan 11, 2007
12,748
2,000
Mkuu, uraia wa nchi mbili au hata zaidi ya hapo,hapa kwetu ni kwa wahindi tu. Hao ndo kwao ni kama walishapewa go ahead, sisi wengine tulie tu, tucheke tuna mbavu..!

...ha ha ha, na kweli aisee...wenye uraia wa Tanzania na Uingereza/Canada/India na Pakistani wengi na wanajulikana.
Anyway, ipo siku nasi tutapata viongozi wenye kuangalia maslahi ya mwananchi kwanza.
 

Masanilo

Platinum Member
Oct 2, 2007
22,291
1,250
Nditi akijulikana kwa Muungwana utamsikia akisema hizi ni sera nzuri za CCM! Jamani si mnaona Mtanzania anacheza soccer UK na Chelsea? Wadanganyika kama kawaida wataanza piga makofi na kushangilia
 

Ndahani

Platinum Member
Jun 3, 2008
17,715
2,000
I like the words " RISING STAR". All around me is falling stars especially the starts used to play in the first eleven team of Tanzanian politics. Probably he could change my thinking into becoming a little better.
 

NG'OTIMBEBEDZU

JF-Expert Member
Aug 11, 2010
1,079
1,500
...ha ha ha, na kweli aisee...wenye uraia wa Tanzania na Uingereza/Canada/India na Pakistani wengi na wanajulikana.
Anyway, ipo siku nasi tutapata viongozi wenye kuangalia maslahi ya mwananchi kwanza.
Na si mbali ni hapo 31 Oktoba tu.
 

Magulumangu

JF-Expert Member
Jan 7, 2010
3,040
1,500
Nditi akijulikana kwa Muungwana utamsikia akisema hizi ni sera nzuri za CCM! Jamani si mnaona Mtanzania anacheza soccer UK na Chelsea? Wadanganyika kama kawaida wataanza piga makofi na kushangilia

Atafunga safari na kumwalika kama alivyofanya Kwa Hasheem eti mie pia na Vijana hapa kwako Obama akamwita Hasheem....hahahahaha Muungwana bwana...
 

Inside10

JF-Expert Member
May 20, 2011
23,626
2,000
nasikia huyu dogo ameshapandishwa timu ya wakubwa, mwenye more info please
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom