Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Udom vipi wadau?

Discussion in 'Nafasi za Kazi na Tenda' started by Jeff, Sep 26, 2012.

  1. Jeff

    Jeff JF-Expert Member

    #1
    Sep 26, 2012
    Joined: Sep 26, 2009
    Messages: 1,201
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Wadau habarini za leo, naomba kuuliza kuhusu zile nafasi za udom,kuna mwenye tetezi zozote jamani atujuze hapa? vipi wameitwa watu au bado tuendelee kusubiri?
    msaada wenu pls
     
  2. prakatatumba

    prakatatumba JF-Expert Member

    #2
    Sep 26, 2012
    Joined: Oct 17, 2011
    Messages: 1,340
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    mmeomba wengi sana, sasa hivi zinachambuliwa kupunguza watu, wale walioweka documents ambazo hazikubaliw kama umetuma vyeti ambavyo havijathibitishwa na wakili au mahakama. Pickup na magunia ilitumika kubeba hizo application zenu.
     
  3. Jeff

    Jeff JF-Expert Member

    #3
    Sep 26, 2012
    Joined: Sep 26, 2009
    Messages: 1,201
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    duuuuuh?una uhakika mkuu? haya mzee
     
  4. Jeff

    Jeff JF-Expert Member

    #4
    Sep 26, 2012
    Joined: Sep 26, 2009
    Messages: 1,201
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    kwani walisema documents ziwe certified? sijaona hilo sharti kwenye tangazo lao
     
  5. prakatatumba

    prakatatumba JF-Expert Member

    #5
    Sep 26, 2012
    Joined: Oct 17, 2011
    Messages: 1,340
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    wewe hilo sharti lipo na kama hujaweka jihesabie umetemwa maana zilikuwa zinatafutwa sababu za kupunguza we nafasi chache application maelfu, kha !labda omba ukikesha na ukiona jina lako limekuwa shortlisted mshukuru mungu. Anyway pole sana
     
  6. g

    gkasekwa Member

    #6
    Sep 26, 2012
    Joined: Jun 23, 2012
    Messages: 33
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    poa wadau tupo wengi tulioomba but mi nilicertify chet kimoja tu kukwepa gharama ee Mungu nikumbuke muja wako
     
  7. prakatatumba

    prakatatumba JF-Expert Member

    #7
    Sep 26, 2012
    Joined: Oct 17, 2011
    Messages: 1,340
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    kha!certification ya cheti kipi?ingawa kila ulichoattach kilitakuwa kuwacertified. Unaweza kupata zali mkuu. Na cover letter umeandika kwa mkono au umetype?
     
  8. toghocho

    toghocho JF-Expert Member

    #8
    Sep 27, 2012
    Joined: Mar 16, 2011
    Messages: 1,175
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 135
    hii miajira ya kubembeleeeeeeeeeza, mtu ukamfanyie kazi, tena mazingira kama ya udom, then unambembeleeeeeeeeeeeeza, khaaaaaa,
     
  9. Mzalendo JR

    Mzalendo JR JF-Expert Member

    #9
    Sep 27, 2012
    Joined: Jun 6, 2012
    Messages: 1,024
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Katika original advert kulikua hakuna maagizo ya kuverify vyeti so umetuongopea kweupe.
     
  10. Mzalendo JR

    Mzalendo JR JF-Expert Member

    #10
    Sep 27, 2012
    Joined: Jun 6, 2012
    Messages: 1,024
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    What matters ni Qualification na vyeti kama vipo na sio provisions, Wewe hata uverify vyeti kwa AG bila GPA ya kutosha ndo ufikirie mambo mengine kwa kuweka vikwazo vya kufikirika.
     
  11. Mzalendo JR

    Mzalendo JR JF-Expert Member

    #11
    Sep 27, 2012
    Joined: Jun 6, 2012
    Messages: 1,024
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Chalii pumnba kinyama we mamluki nini?
     
  12. Jeff

    Jeff JF-Expert Member

    #12
    Sep 27, 2012
    Joined: Sep 26, 2009
    Messages: 1,201
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    hata mm namshangaa hilo sharti amelitoa wapi na wakati tangazo haalikuwa na sharti hilo
     
  13. Jeff

    Jeff JF-Expert Member

    #13
    Sep 27, 2012
    Joined: Sep 26, 2009
    Messages: 1,201
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    mkuu kwani mazingira yakoje udom? mbona mnadis?
     
  14. toghocho

    toghocho JF-Expert Member

    #14
    Sep 27, 2012
    Joined: Mar 16, 2011
    Messages: 1,175
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 135
    unajua chuo chenyewe ndo bado, watu wamewekana pale, esp mgt, kwa hiyo watu wanaamini wao ndo wanajua sana na chuo ni mali yao...eti wamewekwa na 'mkubwa' so huwatishi, asa mazingira kama hayo duh...labda kama uko upande wa academic, but kama ni mgt...huh
     
  15. prakatatumba

    prakatatumba JF-Expert Member

    #15
    Sep 28, 2012
    Joined: Oct 17, 2011
    Messages: 1,340
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    PITIA ROMAN VII HAPO NILIPOWEKA RANG YA BLUE, NENDA PIA KWENYE ORIGINAL ADVERT

    GENERAL APPLICATION CONDITIONS:

    i. All applicants must be Citizens of Tanzania
    ii. Applicants must be less that 45 Years, i.e. born after 1
    January 1968
    iii. They must attach an up-to-date Curriculum Vitae (CV) having reliable contact postal
    st


    address, e-mail address and telephone numbers
    iv. They must attach dully filled and sealed referee report forms a vai l ab l e a t
    The University of Dodoma (for those who cannot access the form must submit names and

    4addresses of at least two referees and mode of communication, e.g. telephone, fax and
    email)
    v. Applicants should apply on the strength of the information given in this advertisement
    vi. The title of the position and institution applied for (COLLEGE/SCHOOL) should be
    written in the subject of the application letter and marked on the envelope; short of
    which will make the application invalid
    vii. Applicants must attach their relevant certified copies of Academic/Professional
    certificates i.e. Postgraduate/Degree/Advanced Diploma/Diploma/Certificates and
    transcripts; National Form IV and Form VI Examination Certificates; Computer
    Certificates; Professional certificates from respective boards; One recent passport size
    picture and birth certificate
    viii. Form IV and VI results slips, Testimonials and Partial transcripts are strictly not
    accepted
    ix. Applicants employed by public institutions must route their application letters through
    their respective employers.
    x. Certificates from foreign Universities should be verified by Tanzania Commission for
    Universities (TCU)
    xi. Women are highly encouraged to apply
    xii. Application letters should be written in English
    xiii. Only short listed candidates will be informed on a date for interview
    xiv. Presentation of forged academic certificates and other information in the CV will
    necessitate to legal action

    MODE OF APPLICATION:

    Complete application package that consists of application letters supported with detailed
    Curriculum Vitae, relevant copies of certificates i.e. Degree/Diploma certificates /testimonials,
    academic transcripts plus Secondary School Certificates and dully filled referee report forms
    should be submitted to:



    DEPUTY VICE CHANCELLOR,
    (ACADEMIC, RESEARCH AND CONSULTANCY)
    UNIVERSITY OF DODOMA,
    P.O. BOX 259
    DODOMA

    DEADLINE: 10
    th
    September, 2012
     
  16. prakatatumba

    prakatatumba JF-Expert Member

    #16
    Sep 28, 2012
    Joined: Oct 17, 2011
    Messages: 1,340
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    PITIA ROMAN VII HAPO NILIPOWEKA RANG YA BLUE, NENDA PIA KWENYE ORIGINAL ADVERT

    GENERAL APPLICATION CONDITIONS:

    i. All applicants must be Citizens of Tanzania
    ii. Applicants must be less that 45 Years, i.e. born after 1
    January 1968
    iii. They must attach an up-to-date Curriculum Vitae (CV) having reliable contact postal
    st


    address, e-mail address and telephone numbers
    iv. They must attach dully filled and sealed referee report forms a vai l ab l e a t
    The University of Dodoma (for those who cannot access the form must submit names and

    4addresses of at least two referees and mode of communication, e.g. telephone, fax and
    email)
    v. Applicants should apply on the strength of the information given in this advertisement
    vi. The title of the position and institution applied for (COLLEGE/SCHOOL) should be
    written in the subject of the application letter and marked on the envelope; short of
    which will make the application invalid
    vii. Applicants must attach their relevant certified copies of Academic/Professional
    certificates i.e. Postgraduate/Degree/Advanced Diploma/Diploma/Certificates and
    transcripts; National Form IV and Form VI Examination Certificates; Computer
    Certificates; Professional certificates from respective boards; One recent passport size
    picture and birth certificate
    viii. Form IV and VI results slips, Testimonials and Partial transcripts are strictly not
    accepted
    ix. Applicants employed by public institutions must route their application letters through
    their respective employers.
    x. Certificates from foreign Universities should be verified by Tanzania Commission for
    Universities (TCU)
    xi. Women are highly encouraged to apply
    xii. Application letters should be written in English
    xiii. Only short listed candidates will be informed on a date for interview
    xiv. Presentation of forged academic certificates and other information in the CV will
    necessitate to legal action

    MODE OF APPLICATION:

    Complete application package that consists of application letters supported with detailed
    Curriculum Vitae, relevant copies of certificates i.e. Degree/Diploma certificates /testimonials,
    academic transcripts plus Secondary School Certificates and dully filled referee report forms
    should be submitted to:



    DEPUTY VICE CHANCELLOR,
    (ACADEMIC, RESEARCH AND CONSULTANCY)
    UNIVERSITY OF DODOMA,
    P.O. BOX 259
    DODOMA

    DEADLINE: 10
    th
    September, 2012
     
  17. salosalo

    salosalo JF-Expert Member

    #17
    Sep 28, 2012
    Joined: Jun 7, 2012
    Messages: 560
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Rejeeni tangazo la UDOM nime-attach kama lilivyo kisha mjisahihishie na kuadhibiana wenyewe kila mmoja kwa kadiri ya haki yake
     
  18. prakatatumba

    prakatatumba JF-Expert Member

    #18
    Sep 28, 2012
    Joined: Oct 17, 2011
    Messages: 1,340
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    safi sana, haya waangalie hapo
     
  19. salosalo

    salosalo JF-Expert Member

    #19
    Sep 28, 2012
    Joined: Jun 7, 2012
    Messages: 560
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Rejeeni tangazo la UDOM nime-attach kama lilivyo kisha mjisahihishie na kuadhibiana wenyewe kila mmoja kwa kadiri ya haki yake
     

    Attached Files:

  20. prakatatumba

    prakatatumba JF-Expert Member

    #20
    Sep 28, 2012
    Joined: Oct 17, 2011
    Messages: 1,340
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    we uliomba?
     
Loading...