Zimbabwe Minister blames West for Togo attack!!!

Nyambala

JF-Expert Member
Joined
Oct 10, 2007
Messages
4,470
Likes
30
Points
135

Nyambala

JF-Expert Member
Joined Oct 10, 2007
4,470 30 135
Africa kuna mambo, hebu msikie huyu waziri............ So dissapointing, na aibu, propaganda everywhere! Lakini si hata wa kwetu wana mitizamo kama hii sometimes????


Minister Shamu blames West for Togo attack
news_bwebstershamhu250.jpg
West responsible... Webster Shamu INFORMATION and Publicity Minister, Webster Shamu has blamed Western Countries for the deadly gun attack on Togo's team bus which killed three people and left several others injured just before the start of the Nations Cup Finals in Angola.
Separatist rebels machine-gunned the team bus as it crossed into Angola‘s oil-rich but restive territory of Cabinda killing the driver, a press officer and the team’s assistant coach. Togo subsequently withdrew from the tournament.
However, speaking during a Sports Writers Forum on Tuesday, Minister Shamu said Zimbabwe strongly condemned the attack which he claimed was an attempt by Western countries to disrupt the World Cup finals due to start in South Africa in June.
"We condemn in the strongest terms the attack on the Togo team. This is the work of the enemy who is trying to cast a dark shadow over the World Cup in South Africa.
“It’s the work of the western nations. The whole aim is to cast a dark shadow over the world cup," Shamu said.
The incident precipitated concerns in western media over security arrangements for the World Cup but South African officials condemned the speculation saying it was unfair to use the horrific attacks to undermine Africa’s first World Cup finals.
"Every country's responsibility is to safeguard the event in their country so South Africa has nothing to do with the deployment of the forces in Angola.
“Fortunately the majority of the world is not influenced by warped understanding of the African continent. If there is a war in Kosovo and a World Cup in Germany, no-one asks if the World Cup can go on in Germany.
"Everyone understands the war in Kosovo is a war in Kosovo,” Danny Jordan, head of the World Cup organising committee said.

Source: Newzimbabwe.com
 

JS

JF-Expert Member
Joined
Sep 29, 2009
Messages
2,067
Likes
19
Points
135

JS

JF-Expert Member
Joined Sep 29, 2009
2,067 19 135
What is the problem with this guy???anamaanisha nini with blaming the west?kila kitu kibaya on Africans wanablame western countries.
 

Nyambala

JF-Expert Member
Joined
Oct 10, 2007
Messages
4,470
Likes
30
Points
135

Nyambala

JF-Expert Member
Joined Oct 10, 2007
4,470 30 135
What is the problem with this guy???anamaanisha nini with blaming the west?kila kitu kibaya on Africans wanablame western countries.
It is such a lousy excuse kwa viongozi wetu lakini anywayz maybe it sells ndio maana hawaishi kutukumbusha the west kila kukicha!!!!!!!!!
 

Bull

JF-Expert Member
Joined
Nov 4, 2008
Messages
984
Likes
0
Points
0

Bull

JF-Expert Member
Joined Nov 4, 2008
984 0 0
Minister anweza kuwa na points kama tukielewa ninani anae sponser hawa Separatist,

Historia ya vita afrika inafahamika kuwa Western countries ndio waliokuwa wandhamini hizi vita

Inakuwaje watu/jeshi likae msituni miaka na miaka wawe na uwezo wa kununua slaa na pesa za kuendesha vita!! Ni lazima kuna mtu behind.
 

Nyambala

JF-Expert Member
Joined
Oct 10, 2007
Messages
4,470
Likes
30
Points
135

Nyambala

JF-Expert Member
Joined Oct 10, 2007
4,470 30 135
Minister anweza kuwa na points kama tukielewa ninani anae sponser hawa Separatist,

Historia ya vita afrika inafahamika kuwa Western countries ndio waliokuwa wandhamini hizi vita

Inakuwaje watu/jeshi likae msituni miaka na miaka wawe na uwezo wa kununua slaa na pesa za kuendesha vita!! Ni lazima kuna mtu behind.
Do not speculate soma na elewa historia!!!!!!!!!
 
Joined
Oct 23, 2009
Messages
46
Likes
0
Points
13

HUBERT MLIGO

Member
Joined Oct 23, 2009
46 0 13
Do not speculate soma na elewa historia!!!!!!!!!
Nyambala yawezekena we ndio huelewi historia. Riberals wa Cabinda ni mabaki ya UNITA, kundi lililokuwa likiongozwa na marehemu Jonasi Savimbi ambaye ni muasi aliyekuwa akidhaminiwa na nchi za magharibi hasa Marekani. Baada ya kufa kwa Savimbi ndio vikaibuka vikundi vidogo vidogo ambavyo kila kimoja kinagombea kujitenga kwa Cabinda kutoka Angola.

I respect Zimbabwe Minister own views he has tried to speak the truth against western Countries, for realy he has a point in his mind.
 

Forum statistics

Threads 1,190,580
Members 451,229
Posts 27,675,890