The Bible is God's instruction to mankind. He expects all who are willing to read it to, "Prove all things; hold fast that which is good" (I Thes. 5:21). God would not then expect us to assume His existence while instructing us to prove everything else from His Word specifically through reading the Bible! So get back to my comment perhaps you may understand though am not sure..
The Bible is God's instruction to mankind. He expects all who are willing to read it to, "Prove all things; hold fast that which is good" (I Thes. 5:21). God would not then expect us to assume His existence while instructing us to prove everything else from His Word specifically through reading the Bible! So get back to my comment perhaps you may understand though am not sure..
My question (especially the contradiction it raises) is still unanswered.
I was right to think that you would find it hard to even understand the question.
My philosophical proof IS a verification Dirk. Not absolute verification, but each philosophical proof is part of a cumulative case.
Think about it man. If you had to verify the verification or prove the proof, then you would end in an infinite regress. Prove the proof of the proof....
Nice reply: In fact there is no dichotomy between science and religion. They are separate areas of investigation. They scientific method is designed to investigate Natural physical phenomena. It is very good at this limited role, but it is limited. Science cannot tell you most truths. Science can prove that glass can cut skin, but science is impotent to prove hitting grandma over the head with a liquor bottle is morally wrong. Science is morally neutral.
Most of God Haters doesn't know that Dismissals are not refutations, inter-alia, they lack any refutations.
Non theists lack any evidence or arguments to justify their blind non theist faith.
Ni bora ukaamini Mungu yupo usimkute kuliko uamini Mungu hayupo halafu umkute..
Nina mashaka na uwezo wako wa kufikiri... sijui umesoma thread ukailewa? sijui umesoma comments ukazielewa? na pia sijui kama umeelewa kwanini nimeandika hivyo? anyway because u didn't understand anything re-read again and comment again. yo welcomeangalau wanaosema hayupo...mtu kama wewe hujielewi yaani upo upo tu!
Ungewasaidia hao mazuzu mkuu ingekuwa vizuri sana ndugu, ila kama huna cha kuwasaidia ni bora wao wanaothubutu kuliko wewe!
Mtumishi,tatizo lako unatoa mawe mazito sana na ndio maana wanatumia ile kitu kukukwepa
Taratibu mtumishi maana watakimbia wote ....!!
Mazuzu ambao umewapigia like bila ya kuwaelewa?
Ungewasaidia hao mazuzu mkuu ingekuwa vizuri sana ndugu, ila kama huna cha kuwasaidia ni bora wao wanaothubutu kuliko wewe!
Hii ndio tofauti ya wanaomwamini Mungu na wasio mwamini Mungu.. huu sio ugonvi rafiki yangu to give u like its doesn't mean nakubali unachosema au sijaelewa unachomaanisha i just appriciate your contribution because tupo hapa ku share experience nothing else. But ufahamu sina chuki na wewe mpaka nisikupe like, i respect your knowledge but i don't respect your faith!Mazuzu ambao umewapigia like bila ya kuwaelewa?
Hii ndio tofauti ya wanaomwamini Mungu na wasio mwamini Mungu.. huu sio ugonvi rafiki yangu to give u like its doesn't mean nakubali unachosema au sijaelewa unachomaanisha i just i appriciate your contribution because tupo hapa ku share experience nothing else. But ufahamu sina chuki na wewe mpaka nisikupe like, i respect your knowledge but i don't respect your faith!
It's stupid unaelimika sana na dini unaona haina maana but after all you haven't done any research kwa kutumia hiyo elimu yako au kwenda huko kuzimu na elimu yako to find out what happen after death or where will you be after death
I'm not expecting such a question! You're atheist am Christian, what do you think? as long i believe in the words of God na b'se namwamini Mungu na Mungu huyo huyo ametuambia kuzimu kupo i don't need scientific proof on that.. as long Mungu kasema inatosha sababu Mungu ni zaidi ya kitu chochoteUnaweza kuthibitisha kuzimu kupo?
I'm not expecting such a question! You're atheist am Christian, what do you think? as long i believe in the words of God na b'se namwamini Mungu na Mungu huyo huyo ametuambia kuzimu kupo i don't need scientific proof on that.. as long Mungu kasema inatosha sababu Mungu ni zaidi ya kitu chochote