Tundu Lissu: A Glitch in the Matrix

Tundu Lissu was born with a destiny (charity from Supreme God) to accomplish and that is rescuing Tanzania nationals from Skull & Bone kind of leadership technically and intellectually coined under an umbrella nick named Chama Cha Manunuzi that's why he survived from 40 bullets this is not that much different from Moses who was born to make Jews free from pharaoh's bloody reign, u can even compare the scenario to that of Joseph who was sold to strangers but later unknowingly became their saviour from being wiped by total starvation. The survival from the assassination attempt was not in vain that was the Power of God that changed the results to the extent that the shooter will repeating the "shooting compendium" but doesn't see the line of weakness VIVA TUNDU LISSU ALL TANZANIANS (with an exception of skull & bones leader and his co.) ARE PRAYING FOR YOUR BETTERMENT, THEY BELIEVE THAT YOU HAVE THEIR DESTINY! WE THANK GOD NOT ONLY SAVING U FROM INSTANT DEATH BUT ALSO DIVATED ALL 16 BULLETS FROM TOUCHING YOU PRECIOUS & BLESSED CENTRAL NERVOUS SYSTEM! MUNGU UTUKUZWE AMINA!
 
I see.
 
Tundu lissu is just a reactionary puppet of multinationals. He is nothing but anarchy and division. He can go to hell with his human rights and constitutionism false claims and rhetorics against the govt. They are nothing justfied but distorsion methods sponsoref by multinationals eager to get hold of our resources at free or throw away rates.
 
Every stupid person I ever saw in my life talks the way you are talking: 'nonsense' The rulers of this nation in their collective band known as Chama Cha Mapinduzi, are the ones who gave our resources graciously to the Multinationals like Barrick et al. Lisu is just doing his responsibility by exposing your stupidity to the world. Who is to blame you and your band: CCM or Lisu the Great!!!?
 

..far from the truth.

..multinationals would only deal with individuals who can influence the DECISIONS in the government, the ruling party, or the parliament.

..TL does not command such influence.

..There is absolutely no way multinational companies would work with someone who has no powers to protect them, and push for their agendas.
 
In this thread you can't find Burger's like
Jingalao
USSR
Mgonjwa mtambuka and the like

Also jiwe he is member of JF but he can never open this thread

Atatoka kapa
 
Tatizo lako na huyo Tundu Lissu wako wote ni wajinga wa kutupwa. Akili zenu ziko matakoni badala ya kichwani. Na nakuomba Mwambie mwalimu wako akakae tena darasani maana naona hakuelewa maana ya democracy ni nini? Na ina elekea hajui maana ya kupiga kura ni nini? Angeyaelewa hayo yote asinge kupa wewe ujinga huo!

Kama hivyo mnavyo dai ni sawa basi kila Rais atakaye chaguliwa na baadhi ya wananchi, wale wasio mchagua wakiona haendi na matakwa yao na wao basi wataandamana na kumtoa kabla hata mda wake wa kutawala kulingana na mujibu wa katiba haujaisha. Hiyo itakuwa ni nini sasa? Hiyo itakua chaos na hiyo nchi itaitwa "a Banana Republic".

Kulingana na mujibu wa katiba ya Jamhuri ya Muungano wa Tanzania mtu yeyote anaye kidhi vigezo vya kugombea urais anaweza fanya hivyo kwa mihula miwili tu ya muda wa miaka mitano mitano. Rais John Joseph Pombe Magufuli amemaliza miaka mitatu sasa ya mhula wake wa kwanza, amebakiza miaka miwili tu ili aweze kugombea tena.

2020 huyo kidampa wako Tundu Lissu anaruhusiwa kwa mujibu wa katiba yetu kugombea na kushindana na Rais Magufuli na wengine watakao jitokeza kama watakuwepo. Huo ndio utaratibu wa kanununi za sheria ya katiba yetu. Kinyume na hayo hiyo ni fujo na sio ustaarabu.

Kamanda wako Tundu Lissu yeye ni mbunge na kama mbunge anawajibu wa kuheshimu sheria na katiba ambayo yeye mwenyewe ni msingi wake. Sasa anapokuja na nia ya kwenda kwa wavunja haki za binadam wa kweli na kutuchafua sisi kwao na kuwaomba wao wabaya wetu wasitupe sisi misaada ili tufe njaa kwa sababu yeye ana kisirani binafsi na Rais wetu, hapo ndiyo tunasema hana amani na sisi kwani na yeye pia kwa hali hiyo ni adui yetu ambaye anapswa kuwekwa pembeni ili sisi tuendelee na majukumu yetu ya maisha na usalama wa Taifa letu.



Sent using Jamii Forums mobile app
 
Rudia kusoma ulicho andika kama utakielewa
 
In this thread you can't find Burger's like
Jingalao
USSR
Mgonjwa mtambuka and the like

Also jiwe he is member of JF but he can never open this thread

Atatoka kapa
...it's pitiful someone regards you as the head of the house...!
 
Question your intelligence and not the intelligence of the writer. The system brought you up to conform... continue to conform until when you die.
...and when you divert, you are such an intellect!
This is weird!
When you fail to think on your own right (which can be due to your mental dense) and desperately scrumble for someone to think on your behalf, you MUST be this thread pro.
 
we have such people in our country but the only problems we have is they are like Tundu lisu b4 they get thier daily bred aftr getting the bred all over suden they change here are some Eg...para maganda kabundi mr polepole and waitara and some other collig..THE ONLY THING I CAN PREDICT TUNDU IS NOT AFTER THE BRED
 

Now, think about that genius! And people won't acknowledge this!
 

[emoji1] [emoji1] [emoji1] since I ain't like your government/ system then you says so!

My brain is active than yours ,

That orangutan resembles you & your family + your jiwe

Go back to school
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…