Tunachekwa sana jamani

ThinkPad

JF-Expert Member
Joined
Apr 11, 2008
Posts
1,844
Reaction score
236
Nilikuwa katika pitapita zangu nikakuta haya mambo:


Thread Tools
Display Modes
8th October 2006, 20:05 #1 (permalink) Boeing737jock

Join Date: Apr 2005
Location: Montreal!
Posts: 64


The New Air Tanzania!
Hello Brothers


From Air Tanzania head office, the new Air Tanzania will start soon! this is the order for aircrafts!

3x Embraer ERJ-190 ( new)
1x Boeing 737-300 lease
2X Boeing 767-200 ER buy


ps: my question now where they will go with all those aircraft? anyway good luck!

jock

9th October 2006, 10:58 #2 (permalink) whiskeyflyer

Join Date: Dec 2005
Location: OVER THE RAINBOW
Age: 59
Posts: 114


Quote:
Originally Posted by Boeing737jock

Hello Brothers
ps: my question now where they will go with all those aircraft? anyway good luck!
jock


First question should be how they going to pay for the aircraft (if report is true), then worry about where to fly. Tanznanian tax payer must be over joyed. Air Tanzania not exactly rolling on cash and Precision Air (now with Kenya Airways backing) is giving them a run for their money.

9th October 2006, 14:09 #3 (permalink) Boeing737jock

Join Date: Apr 2005
Location: Montreal!
Posts: 64


Yes i think the same!


Why they just don't use two Boeing 737-900ER ,range: 3800NM fuel burn: 2000 kgs by hours! for 215 paxs!

I believe starting with a new type ERJ190 it's pure crazy! nobody use this aircraft in Africa yet! you have to send all pilots and ground crew for training!

let's see


jock

Jamani hii ni aibu mimi naona tulikuwa na ndege kubwa sana Boeing Mbili







Sasahivi tumebaki na kandege sijui ni kamoja tena sometimes huwa ni utata kalisha wahi kubadilishwa injini hapo mwanza kwanini wakenya watushinde? Inamaana sisi tunauza Prado tuna nunua bajaj eti tunamaendeleo ?
 

Ukiweka siasa na vihiyo kwenye uchumi ndo matokeo yake
 
Ukiweka siasa na vihiyo kwenye uchumi ndo matokeo yake

we acha tu yaani inauma lakini kweli baada ya kuendelea tunarudi nyuma inasikitisha sana au kuna kitu tunamkosea Mungu jamani maana hii hali sio kawaida dunia inaendelea sisi tunarudi nyuma.
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…