tiGO Tanzania to sell more than 1,000 towers to HTT for USD80m


n00b

n00b

JF-Expert Member
Joined
Apr 10, 2008
Messages
961
Likes
160
Points
60
n00b

n00b

JF-Expert Member
Joined Apr 10, 2008
961 160 60
Millicom International Cellular (MIC) has announced that its Tanzanian subsidiary, Millicom Tanzania Limited, which trades as Tigo Tanzania, has agreed to sell approximately 1,020 towers to Helios Towers Tanzania (HTT), a wholly owned unit of Helios Towers Africa (HTA).

Under the terms of the transaction MIC says Tigo Tanzania will receive a cash payment of at least USD80 million and will retain a ‘significant minority interest’ in HTT.

Moreover, going forward the pair have entered into a long-term leasing agreement under which HTT will provide Tigo Tanzania with access to wireless communications towers and a build-to-suit agreement to support the company's wireless network expansions.

It is understood that HTT is also actively seeking similar agreements with other operators in Tanzania.

The tower sale deal is expected to create savings in both capital and operating expenditure for the Tanzanian cellco.

In a joint press release, the two firms said the specific number of towers and final purchase price will be determined ‘once the various closings have taken place’.

First closing of the transaction, subject to customary closing conditions, is expected in Q2 2011
 
Mpevu

Mpevu

JF-Expert Member
Joined
Nov 23, 2010
Messages
1,813
Likes
6
Points
0
Mpevu

Mpevu

JF-Expert Member
Joined Nov 23, 2010
1,813 6 0
mh mbona engineers watasota?
Hivi hizi kampuni za simu kuna nini kinaendelea mpaka zote zifikie hatua ya kubinafsisha idara zao nyeti?

KULIKONI?
 
Mpogoro

Mpogoro

JF-Expert Member
Joined
Dec 7, 2008
Messages
369
Likes
5
Points
35
Mpogoro

Mpogoro

JF-Expert Member
Joined Dec 7, 2008
369 5 35
Kuna watu lazima wapigwe chini hapo!Msala huo..m
 
Masikini_Jeuri

Masikini_Jeuri

JF-Expert Member
Joined
Jan 19, 2010
Messages
6,803
Likes
379
Points
180
Masikini_Jeuri

Masikini_Jeuri

JF-Expert Member
Joined Jan 19, 2010
6,803 379 180
haya vijana wangu wale kuw tunuku madensa kumbini mpo?...............malizieni mjengo yenu!
 
Anfaal

Anfaal

JF-Expert Member
Joined
Jan 19, 2010
Messages
1,157
Likes
7
Points
0
Anfaal

Anfaal

JF-Expert Member
Joined Jan 19, 2010
1,157 7 0
mh mbona engineers watasota?
Hivi hizi kampuni za simu kuna nini kinaendelea mpaka zote zifikie hatua ya kubinafsisha idara zao nyeti?

KULIKONI?
Kuna watu lazima wapigwe chini hapo!Msala huo..m
Kuna opportunity pia hapo zitakuwa created. Lazima tukubali kuwa dunia ya sasa ni ya kibepari na ili kusavaivu watu wanahitajika kuwa competitive.

haya vijana wangu wale kuw tunuku madensa kumbini mpo?...............malizieni mjengo yenu!
 
Mtazamaji

Mtazamaji

JF-Expert Member
Joined
Feb 29, 2008
Messages
5,971
Likes
44
Points
0
Mtazamaji

Mtazamaji

JF-Expert Member
Joined Feb 29, 2008
5,971 44 0
Nadhani hii ni one step kulkeka ampuniza simu kushare minara. Ili minara iwe shared na kuondoa utata inatakiwa isimilikiwe na kampuni za simu.
 
M

mams

JF-Expert Member
Joined
Jul 19, 2009
Messages
616
Likes
8
Points
35
M

mams

JF-Expert Member
Joined Jul 19, 2009
616 8 35
Lengo ni kuboresha biashara. Redudunce lazima kwa ajili ya kuokoa gharama zisizo za muhimu. Lengo lao kuja ilikuwa ni kufanya biashara kwa ufanisi na employment generation iko too political kwa makapuni yetu ya kigeni.
 
Mutensa

Mutensa

JF-Expert Member
Joined
Feb 20, 2009
Messages
426
Likes
15
Points
35
Mutensa

Mutensa

JF-Expert Member
Joined Feb 20, 2009
426 15 35
Thank you all guys for your comments. In short this is an opportunity for those wHo can see it. It is a threat however for those who can't see it. There are many benefits for the towers being owned by diferrent company than the operator.... Pm for more details if interested.....
 
Ndahani

Ndahani

JF-Expert Member
Joined
Jun 3, 2008
Messages
14,741
Likes
2,024
Points
280
Ndahani

Ndahani

JF-Expert Member
Joined Jun 3, 2008
14,741 2,024 280
Zain walianza kwa kuingia mkataba na Ericsson. Leo hii Tigo. Who knows Vodacom wanakuja na nini maana Bromain walipigwa chini wamewapa kampuni inaitwa Nothern Engineering.

Katika mambo kama haya, ni rahisi sana kuona Airtel, Tigo na mengine yanauza minara kwa kampuni kama hizi wakaendelea kubaki na core business yao ambayo ni kuuuza airtime.

Katika haya kuna opportunities na kupoteza. Nani atapata na nani atakosa ni kitendewili kikubwa. One thing is clear though! We live in the changing world.
 
Mtazamaji

Mtazamaji

JF-Expert Member
Joined
Feb 29, 2008
Messages
5,971
Likes
44
Points
0
Mtazamaji

Mtazamaji

JF-Expert Member
Joined Feb 29, 2008
5,971 44 0
Thank you all guys for your comments. In short this is an opportunity for those wHo can see it. It is a threat however for those who can't see it. There are many benefits for the towers being owned by diferrent company than the operator.... Pm for more details if interested.....
Mhhhhhhh
Is it a classified info or knowledge ?

teh teh
 
Ndahani

Ndahani

JF-Expert Member
Joined
Jun 3, 2008
Messages
14,741
Likes
2,024
Points
280
Ndahani

Ndahani

JF-Expert Member
Joined Jun 3, 2008
14,741 2,024 280
Opportunities will always go to those prepared. For most of the things, we are just onlookers, waiting for a miracle to happen if not complaining about unjust done to us as if we own those companies.
 
The Finest

The Finest

JF-Expert Member
Joined
Jul 14, 2010
Messages
21,644
Likes
2
Points
145
The Finest

The Finest

JF-Expert Member
Joined Jul 14, 2010
21,644 2 145
Kuna threat na opportunities pia so its fifty fifty
 

Forum statistics

Threads 1,236,304
Members 475,050
Posts 29,253,487