Most influential african nations

DE_GUZMANN

Member
Dec 1, 2013
54
0
1..




Egypt
With the largest standing army on the continent Egypt is a force to be reckoned with, and while it’s economy and political structure may not be as strong as South Africa or Nigeria, it’s military might gives it a strong voice.



Read more: Most Influential African Countries - best, greatest of everything ranked User Contributed Rankings - ShareRanks.com



2




South Africa
Despite the hypocrisy of Apartheid, this settler colony has advanced further than any other African nation in terms of economy, politics and stability. It long standing reign as a white country garnered it respect with the West.



Read more: Most Influential African Countries - best, greatest of everything ranked User Contributed Rankings - ShareRanks.com
3.
Kenya
Kenya is a powerhouse in human resource capital. With one of the most educated population on the continent its also the fastest growing ICT hub in the continent. Its infrustructural development is fast catching up with south Africa and other Arab African countries. Its main strength is o its human capital where its professional traverse the globe.

Read more: Most Influential African Countries - best, greatest of everything ranked User Contributed Rankings - ShareRanks.com



4





Nigeria
This oil rich nation is comparatively stable, it’s large economic presence makes it an important contender in African and world affairs.



Read more: Most Influential African Countries - best, greatest of everything ranked User Contributed Rankings - ShareRanks.com
5

Morocco
 

FRANCIS DA DON

JF-Expert Member
Sep 4, 2013
21,678
2,000
Sasa naanza kuhisi mmtengewa propaganda budget ya kujipaisha na kujifariji pamoja na kuwapumzikia wabongo. ni kama unajipimisha urefu na mtu aliyekaa kwenye stuli halafu unashanglia eti umemzidi..
 

Tutafika

JF-Expert Member
Nov 4, 2009
1,436
2,000
Whom are they influencing? Failed state, Kenya? Most corrupt, Nigeria? Most unstable, Egypt? a big joke?
 

Threesixteen Himself

JF-Expert Member
Feb 12, 2013
8,205
2,000
!
!
unataka kusema Kenya wamefeli kuliko sisi?
Corrupt Nigeria.....unacheza wewe,ati!unawajua polisi wa bongo wewe!?hebu fika kituo kinaitwa kinondoni mjini hapa dar utaniambia. Bongo kwa rushwa ni hatari na hao ni polisisiem tu, bado ardhi na mahakama.
stability inapimwaje!????....mwembechai, mabomu arusha, mauaji ya wafugaji na mifugo yao
ef yuuu kei!
bongo ni kwa kukimbia tu, nchi ishauzwa nenda kwa balozi wako kachukue buku mbili zako utafute pa kwenda


Whom are they influencing? Failed state, Kenya? Most corrupt, Nigeria? Most unstable, Egypt? a big joke?
 

Ngongo

JF-Expert Member
Sep 20, 2008
14,057
2,000
Ha ha ha ha ha ha ha ha ha Kenya bwana kila siku prom za ajabu ajabu.
 

Nivlark

JF-Expert Member
Jul 19, 2013
355
250
You people always get carried away with prejudicial dichotomus thinking instead of black and white facts,as allayed by the thread.He mentioned well educated human resource in the country and diaspora including ur country which has no connection with failed state as u put.Why dont u people exploit ur vast natural resources you always brag about i bet you wont miss on the list next time.
 

FRANCIS DA DON

JF-Expert Member
Sep 4, 2013
21,678
2,000
You people always get carried away with prejudicial dichotomus thinking instead of black and white facts,as allayed by the thread.He mentioned well educated human resource in the country and diaspora including ur country which has no connection with failed state as u put.Why dont u people exploit ur vast natural resources you always brag about i bet you wont miss on the list next time.

unasahau kwamba mtakuwa mnanunua electric power from TZ sometime in the near future..
 

emike

JF-Expert Member
Sep 13, 2011
346
195
Kenya is influencing the likes of Tanzania-the laziest population in the continent.

tutakuaje laziest kama tz ndiyo inayo feed nchi yenu!!!na utakuaje na influnce wakati viongozi wa nchi zenye nguvu duniani hawataki kuji associate na viongozi wenu!!!muulize uhuru alipoenda uk cameroon hakutaka hata kupiga picha naye!!!!
 

Tutafika

JF-Expert Member
Nov 4, 2009
1,436
2,000
!
!
unataka kusema Kenya wamefeli kuliko sisi?
Corrupt Nigeria.....unacheza wewe,ati!unawajua polisi wa bongo wewe!?hebu fika kituo kinaitwa kinondoni mjini hapa dar utaniambia. Bongo kwa rushwa ni hatari na hao ni polisisiem tu, bado ardhi na mahakama.
stability inapimwaje!????....mwembechai, mabomu arusha, mauaji ya wafugaji na mifugo yao
ef yuuu kei!
bongo ni kwa kukimbia tu, nchi ishauzwa nenda kwa balozi wako kachukue buku mbili zako utafute pa kwenda

Huo ndio ukweli, ndio maana tunawalisha kuanzia vitunguu mpaka ugali! matunda mpaka maua. Ndio maana wanaikimbia nchi yao kuja kwetu! zaidi ya 50% ni masikini hohe hahe ukilinganisha na kwetu ambao ni 30%

Ufisadi wa Nigeria ni 3 times ya huo wa kwetu, sasa fikiria wako hatua gani!

kwetu wakiuana 20 Egypt wanauana laki 2.
 

Fenento

JF-Expert Member
Oct 21, 2010
320
225
Mimi napata sana shida kufahamu ni kwa kigezo gani wakenya wanawaona watanzania kuwa ni Laziest people. They refer our history perhaps, however we are hard workers the same as Kenyan do and even much more than you folks. Please don't underestimate us.
 

Threesixteen Himself

JF-Expert Member
Feb 12, 2013
8,205
2,000
!
!
duh.......basi sawa mkurugenzi




Huo ndio ukweli, ndio maana tunawalisha kuanzia vitunguu mpaka ugali! matunda mpaka maua. Ndio maana wanaikimbia nchi yao kuja kwetu! zaidi ya 50% ni masikini hohe hahe ukilinganisha na kwetu ambao ni 30%

Ufisadi wa Nigeria ni 3 times ya huo wa kwetu, sasa fikiria wako hatua gani!

kwetu wakiuana 20 Egypt wanauana laki 2.
 

Ab-Titchaz

JF-Expert Member
Jan 30, 2008
14,695
1,195
Kenya is influencing the likes of Tanzania-the laziest population in the continent.
ivibration,

I have noticed you have this reckless way of throwing 'soft-insults' denigrating other members of this forum.
Be advised that as a community we frown upon such. I advise that you take this as a friendly reminder coming
your way as we try to promote civility and raise the level of our debate herein.

If we let such acts go unchecked, this forum runs the risk of easily going the Mashada way and that is something
we are not prepared to let happen.

Please let us exercise some graciousness and comity as we engage in discourse.

Ab-Titchaz,
on behalf of JF Administrative crew.
 

fredawot

Member
Nov 22, 2013
18
0
nendeni shule si madrasa,kila kitu kwenu mgogoro hadi usafi,hivi ninyi hutumia nini kufikiria?isiwe mdomo jameni, TZ majanga tu.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom