Daddyhood

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Posts
98,487
Reaction score
145,826
Wa gwaan JF massive.

Today I want to drop a bomb on deadbeat and semi-deadbeat dads.

Listen, daddyhood is a full-time job. By that I mean a 24/7 commitment to your kids.

Which means, it is not about presents but rather presence.

Be around for your kids. Don't just buy them presents and then check-out and claim that you take care of them.

That's a bunch a bull and it does nothing but lead them down a primrose path.

Get involved in your kids' life. Talk to them. Play with them. Kick it with them. Teach them about life and how to be good, upstanding citizens.

Inculcate in them with a sense of responsibility, accountability, respect, and confidence.

I'll share with you one thing that I have done with my Kisura. When she first learned how to read, her pre-school teacher gave us a Winnie the Pooh quote to go hang it on her door at home.

This is the quote:


"If ever there is tomorrow when we're not together.. there is something you must always remember. you are braver than you believe, stronger than you seem, and smarter than you think. but the most important thing is, even if we're apart.. i'll always be with you."


After I read it I agreed with it completely. I mean, what's there not to agree with? So I made her say it over and over and day after day until she had it down pat.

Being that I am a full-time dad I have no doubt in my mind that she will grow up to be one hell of a strong a woman, whether I'm around or not.

So, that's all folks. See y'all next time.
 
Thank you baba Kisura... Na wazazi waige mfano huo kuwajenga wanawe...
 
My brother Dave promised his daughter would grow to be somebody, 'steada just somebody's baby mama.
 
hahaha tatizo nn lugha au

I just wanted to put my ink in this thread. I have no comment..... Because am not a father.


Next time you better think twice fam. Lowkey is the best way 😎
 
Roger that. Nyani Ngabu i will tell my bruh this awesome message.
You rock!
 
Last edited by a moderator:
Every baba should be reading this...na kuelewa of course Ili waachane na imani kuwa mlezi wa watoto ni mama ili hali wanajikwepesha tu majukumu. Na kibaya zaidi ili aonekane yupo yupo ataenda kununua zawadi za gharama to make it up for his absence...
 
Every baba should be reading this...na kuelewa of course Ili waachane na imani kuwa mlezi wa watoto ni mama ili hali wanajikwepesha tu majukumu. Na kibaya zaidi ili aonekane yupo yupo ataenda kununua zawadi za gharama to make it up for his absence...

Huwa sielewi kabisa kwa nini baadhi ya wababa huwa hawatimizi wajibu wao.

Wakati mwingine natamani [marehemu] baba yangu ndo angekuwa baba wa watoto wote waliotelekezwa na baba zao maana wangepata bonge moja la baba.
 
Huwa sielewi kabisa kwa nini baadhi ya wababa huwa hawatimizi wajibu wao.

Wakati mwingine natamani [marehemu] baba yangu ndo angekuwa baba wa watoto wote waliotelekezwa na baba zao maana wangepata bonge moja la baba.

Wababa wasiotimiza wajibu wao wengi tu...sijui ni mfumo uliojengeka au vipi? Na mtoto 'akiharibikiwa' watu wote, including baba mwenyewe, wanamgeukia mama kumlaumu kuwa ni kosa lake....Sasa sijui nafasi ya baba inaachwa wapi?
 
Nayapanga haya maneno kichwani yanakaa tatizo utekelezaji!shukran kwa ujumbe NN.
 

Similar Discussions

Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…