After Will Smith and Beckham,Liverpool Star Mamadou Sakho fly to visit Serengeti.

Xplorer

JF-Expert Member
Mar 19, 2015
610
1,000
Liverpool Star Mamadou Sakho fly with Flightlink to visit Serengeti National Park
Mamadou Sakho, arrived in Serengreti National Parks through Flightlink Aircharters. Flightlink Air Charters Ltd Managing Director Capt Munawer Dhirani has confirmed.

06 June 2017 Tuesday 17:16

AS Tanzania continue continued to attract global stars as tourism destination with Liverpool defender Mamadou Sakho the latest high-profile name to visit the country.

Mamadou Sakho, arrived in Serengreti National Parks through Flightlink Aircharters. Flightlink Air Charters Ltd Managing Director Capt Munawer Dhirani has confirmed.



Sakho, who plays as a centre-back for Premier League club Liverpool, landed in Arusha alongside his family for end of the season holiday.

The French international arrival in Tanzania comes shortly after former England and Manchester United star David Beckham toured the country.

Both players decided to secretly jet into the country with no fuss.



Beckham was joined at the Serengeti National Park by his children Brooklyn, 18, Romeo, 14, Cruz, 12 and Harper, 5 for a game drive in the park known for ‘The Greatest Show on Earth’ which is the wildebeest migration.

The Beckhams appeared to be enjoying the holiday of a lifetime in Tanzania as he shared incredible photos from the trip at the Serengeti National Park in Tanzania on Instagram.

The Serengeti National Park, which is a UNESCO World Heritage Site, is home to scores of wildlife including lions, leopards, rhinos, buffalo and elephants.

As well as giving fans a glimpse at the breathtaking scenery and sunsets he and his children had been e n j o y - ing on the trip, B e c k - ham also shared a snap of h i m s e l f and daughter Harper sharing a sweet kiss, captioning it simply: “Kiss for Daddy.

” Beckham appeared to have been in awe of the wildlife and scenery he had seen during the safari. He posted a video from the family’s safari jeep that zoomed in to show a lion relaxing in its natural habitat before standing up and walking off as the group passed by.

“WOW… So so beautiful,” he captioned the clip.

The former England footballer again shared a photo of himself sitting on a log while clutching a cold drink.

He was certainly dressed for the occasion, wearing a t-shirt and khaki shorts, with lace up boots and a trilby hat to top off the look. “Mick Dundee was the shout… I thought I looked the part but maybe that’s just me,” Beckham captioned the photo, which was taken by his eldest son Brooklyn.

Azania Post

MY TAKE:
Naona sasa hivi Mastaa wameelewa nini maana ya "The soul of Africa" kila mmoja anataka kujua mwenzake alifata nini?Hongera sana JPM kwa kuitumbua ile board ya TTB na kutuletea board mpya chini ya Judge Thomas Mihayo.Nimeipenda mbinu hii ya kutangaza destination Tanzania yaani unajitahidi kwavutia kuja watu kama hawa 50 kila mmoja mwenye washabiki zaidi ya 40mil (kenya population) alafu unatulia uone jinsi Watalii watakavyokuwa wanamiminika.nimejaribu kupitia comment za followers wa hawa watu kwenye Instagram naona kila mmoja anatamani kuja kujionea maajabu yaliyopo Serengeti.
 

Geza Ulole

JF-Expert Member
Oct 31, 2009
29,185
2,000
oh and victoria beckham was also in kenya last year with his son...not forgetting billionaire Mark Zuckerberg..pengine niulize, Zuckerberg ana followers wangapi?? 45 million plus...sasa usijilinganishe na kenya juu huwezan bila shaka...:D:D
Zuckerberg has been in the Serengeti countless times BTW was in Kenya for community service n not leisure. Spot the difference..
 

FRESHMAN

JF-Expert Member
Sep 29, 2011
3,950
2,000
huyu jamaa ni bonge ya central back.. ana mwili mkubwa na mpira anaujuaaa... na hana roho ya kwa nini katutangazia bure na tumemuimbia jambo jambo... huku beckham katupotezea
 

Perfectz

JF-Expert Member
May 17, 2017
6,691
2,000
HII NI FURSA YA KUJITANUA ZAIDI KATIKA UTALII KWA KUINGIA SOKO PESA LA MPIRA WA ULAYA
 

Edward Wanjala

JF-Expert Member
Nov 3, 2016
7,840
2,000
some kenyans be like "no! no! this ain't true".
Sasa Sakho bana?? Aje Richard Branson, Bill gates, Mark Zukeberg, Linus wa Linux ama huyu wa space X hao tutawashwa, sio Beckham ama, eti Sakho? HHhhhhh acha bana!! Aje Beyonce ama Messi Aje Ronaldo yaani Cristiano, ila hawa waliokuja kwa sasa nooooooo hawana lolote!!
 

Xplorer

JF-Expert Member
Mar 19, 2015
610
1,000
Sasa Sakho bana?? Aje Richard Branson, Bill gates, Mark Zukeberg, Linus wa Linux ama huyu wa space X hao tutawashwa, sio Beckham ama, eti Sakho? HHhhhhh acha bana!! Aje Beyonce ama Messi Aje Ronaldo yaani Cristiano, ila hawa waliokuja kwa sasa nooooooo hawana lolote!!
Acha wivu kijana! hao unaowaona wa maana huku Tanzania walishafika siku nyingiiiiii hadi tumesahau...ngoja sasa nikufanye uwashwe vizuri..

beyoncejay3.jpg

Huyo Beyonce wako hapa yupo Bongo tena tukamvalisha kimasai kabisa .
tumblr_mj3x86NFFQ1s2wjzuo1_500.jpg


Ona jinsi Jigga anavyojiachia huku Bongo...
roman buffet.jpg

Huyu ni billionea wa kimarekani ( Howard Graham Buffett) ona jinsi anavyojiachia
bill at ngorongoro.png


Bill na Melinda ndani ya Ngorongoro just imagine!!
BillMelinda2.jpg


Huyu jamaa hii ilikuwa ndio mara yake ya kwanza kuja Africa..na moja kwa moja akafikia Ngorongoro.

NOTE:
Tunaposema "The Soul of Africa" tunamaanisha na sio blah blah.
 

Edward Wanjala

JF-Expert Member
Nov 3, 2016
7,840
2,000
Acha wivu kijana! hao unaowaona wa maana huku Tanzania walishafika siku nyingiiiiii hadi tumesahau...ngoja sasa nikufanye uwashwe vizuri..

View attachment 520677
Huyo Beyonce wako hapa yupo Bongo tena tukamvalisha kimasai kabisa .
View attachment 520679

Ona jinsi Jigga anavyojiachia huku Bongo...
View attachment 520682
Huyu ni billionea wa kimarekani ( Howard Graham Buffett) ona jinsi anavyojiachia
View attachment 520686

Bill na Melinda ndani ya Ngorongoro just imagine!!
View attachment 520687

Huyu jamaa hii ilikuwa ndio mara yake ya kwanza kuja Africa..na moja kwa moja akafikia Ngorongoro.

NOTE:
Tunaposema "The Soul of Africa" tunamaanisha na sio blah blah.
Kuelewa kitu mtu ameandika huwa ni muhimu! Umeona nimeandika wapi hawajafika hawa huko Bongo?

Kukuelezea, nimesema hao mlio wataja kwa sasa hawana uzito wowote! Ingekuwa ni hawa unaowaweka sasa, ningesema pongozi! Ila Sakho? nani anamjua? zaidi ya wafwasi wa Liverpool??
 
Jan 9, 2017
64
125
The kind of pettiness I see here everyday is amusing. Are there kids in this forum?
Jay456watt, Kadoda11 & Geza Ulole ( yes I see you on skyscrapercity na hujai komaa akili ) are a bunch of juveniles.

Soon you'll start drawing analogies on the amount of sunshine experienced on both sides of the border.
 
Jan 9, 2017
64
125
The armchair experts on Hospitality in this forum need to take a chill pill, alright?!
You can do better than this & convince me your heads are heavier than your necks.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom