Welcome home neymar@barcelona fc

Mbona sioni Comment za Mourinho na Gang Chomba humu ndani? Madrid wajiandae na vichapo tu.

BALE IS BETTER THAN NEYMAR


GARETH BALE is better than Neymar and would cost more than the Brazil star — according to the Tottenham star’s agent.

Santos superstar Neymar sealed a bumper switch to Barcelona at the weekend.

He reportedly snubbed a last-ditch offer from Real Madrid, who could now turn their attentions to Bale.

And the Welshman’s agent Jonathan Barnett told Spanish TV he would welcome talks with Bernabeu chief Florentino Perez.

Barnett said: “If Mr Perez was interested in Gareth Bale it would be a great honour and we would listen.

“But we’re not speaking to anybody.”

Real director of football Zinedine Zidane has praised Bale in recent months.

The Spurs star won both PFA Player of the Year and PFA Young Player of the Year this season.

And Barnett added: “Gareth Bale is a better player than Neymar. He has proved himself in the best league in the world.

“I would hope that any club who wants him, wants him not because they lost out on Neymar.

“I would think that he would have to be their first choice and we will have to see.

“It’s crazy but whatever Neymar cost — Gareth Bale is worth more.”
 

Making a such choice doesn't justify that Neymar isn't good!!and secondly coaches make choice or selection according to their need

Sent from my BlackBerry 9300 using JamiiForums
 
Anayemfuatilia neymar lazma ajue kua dogo n very proffessional..m nashangaa wanaosema mchoyo na mbinafs kwan asilimia kubwa ya mabao kwenye timu ya taifa na hata club ya santos hua yanaanzia kwake..2achen ushabk jaman anayejua apewe sifa yake....na cpat pcha akikaa na mess cjui nn ktatokea!!!
 

Nashukuru mkuu unashabikia mpira na wachezaji bora na sio timu peke yake!!-kumponda huu wote ni uoga wa madrid kwa sababu walikuwa wanamtaka na walikuwa wanaleta fitina

Sent from my BlackBerry 9300 using JamiiForums
 
Ngoja tuone neymar atafanya nini,though viungo wakali wa barca ndio wanamaliza muda wao.angekuwa nao kipindi wako kwenye peak zao,habari yake ingeweza kuwa nyingine
 
Namuonea wivu Gutierez!haka kadogo kazuuri kweli!
 

Similar Discussions

Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…