Madhara ya Kimbunga Msumbiji: Watoto 900,000 waachwa yatima na bila makazi

Kurzweil

JF-Expert Member
May 25, 2011
6,622
8,399
Taarifa zinaeleza kuwa Takribani Watoto 900,000 wameachwa yatima, wametenganishwa na familia zao, wamekosa makazi

Serikali ya Msumbiji imefanya jitihada za kuwahifadhi kwenye makambi huku juhudi za kuwatafuta wazazi(kama wako hai) zikiwa zinaendelea

Kimbunga Idai kiliikumba nchi hiyo hasa Jiji la Beira na kusababisha vifo vya watu zaidi ya 700

Aidha, ugonjwa wa kipindupindu umeripotiwa kulipuka katika maeneo yaliyoathiriwa na kimbunga hicho



=======


BEIRA, Mozambique — Her name is Chuva, which in Portuguese means rain. For four days that was all she saw as she clung to her rooftop in the cyclone’s aftermath and prayed to be saved.

Maria Chuva clasped her 5-year-old daughter, Amiel, to her tightly as she recounted the panic of opening her front door to water that came up to her neck, and scrambling with her family to the roof

Now, after elbowing her way onto a rescue boat for a bewildering journey with her two girls to the inundated port city of Beira, she paused in the din of a displacement camp to reflect on losing everything but her children — and the splintered families now around her. The orphans are especially hard for her to bear.

“It hurts me so bad,” she said.

An estimated 900,000 children have been orphaned or separated from their families, made homeless or otherwise affected by Cyclone Idai, half of the 1.8 million people impacted overall, according to Mozambican government figure

The children crowd displacement camps, sleeping rough on plastic tarps on bare brick floors, or on the wooden benches of crowded schools.

They slide down wooden bannisters, teeter on rain-slickened tile stairs near open cooking fires on the concrete floor. They play checkers with bottle caps. They squat around a metal pot as big as themselves, scraping its sides with their bare hands for the last remaining kernels of rice.

No one yet knows how many are orphaned, just as no one knows how many people in the cyclone-hit countries of Mozambique, Zimbabwe and Malawi are dead or missing.

Families were separated in the chaos. Many children lost a mother or father, or both.

“We are concerned about children who were orphaned by the cyclone or became separated from their parents in the chaos that followed,” said Henrietta Fore, executive director of the U.N. organization for children, UNICEF.

Initial assessments in Beira indicate that more than 2,600 classrooms have been destroyed and 39 health centers impacted. At least 11,000 houses have been totally destroyed. “This will have serious consequences on children’s education, access to health services, and mental well-being,” Fore said.

“The situation will get worse before it gets better,” Fore added, warning of diseases like cholera, malaria and diarrhea “which can turn this disaster into a major catastrophe.”

In a bare gymnasium in the Samora Machel secondary school in Beira, at least 12 children are orphans, said Juta Joao Sithole, who represents the nearly 350 people from the town of Buzi who shelter there.

He said the orphans are very young: 4, 5, 7-years old.
 
Taarifa zinaeleza kuwa Takribani Watoto 900,000 wameachwa yatima, wametenganishwa na familia zao, wamekosa makazi

Serikali ya Msumbiji imefanya jitihada za kuwahifadhi kwenye makambi huku juhudi za kuwatafuta wazazi(kama wako hai) zikiwa zinaendelea

Kimbunga Idai kiliikumba nchi hiyo hasa Jiji la Beira na kusababisha vifo vya watu zaidi ya 700

Aidha, ugonjwa wa kipindupindu umeripotiwa kulipuka katika maeneo yaliyoathiriwa na kimbunga hicho
Duh! Maafa inaonesha kabisa yalikuwa ni makubwa.
 
Too bad na hapo yamezekana ndo safari ya umaskini na ufukara inaanzia hapo !! Kukosa makazi chakula na uyatima.... Mungu wajalie na sisi kama wanaAfrica tuwasaidie kwa chochote hasa chakula na dawa !
 
Back
Top Bottom