AFGHNISTAN: Watu wenye silaha wajifanya madaktari, wavamia hospitali na kuua watu 30

Zurie

JF-Expert Member
Jul 6, 2014
1,495
2,000
_95028208_mediaitem95028207.jpg


More than 30 people have been killed after attackers dressed as doctors stormed the largest military hospital in Kabul, Afghan officials say.

Militants armed with guns and grenades gained entry after one detonated explosives at a hospital gate and then opened fire on staff and patients.

Commandos who landed on the Sardar Daud hospital roof killed all four attackers after several hours of fighting.
The so-called Islamic State (IS) group has claimed the attack.

The Taliban has denied any involvement.

More than 50 people were also wounded, the defence ministry said.

_95026580_mediaitem95026579.jpg


President Ashraf Ghani said the attack at the 400-bed hospital "trampled all human values".
"In all religions, a hospital is regarded as an immune site and attacking it is attacking the whole of Afghanistan," he said.

The attack began at 09:00 local time (04:30 GMT). One hospital staff member who was able to get out saw an attacker "wearing a white coat holding a Kalashnikov and opening fire on everyone, including the guards, patients and doctors".

One employee wrote on Facebook: "Attackers are inside the hospital. Pray for us."

TV pictures showed people hiding from the gunmen on ledges outside windows on upper floors of the building.

More than six hours after the attack began, interior ministry spokesman Sediq Sediqqi tweeted that special forces had ended their operation and all the attackers were dead.

The IS-affiliated Amaq news agency shared two images via the Telegram messaging app that appeared to show one of the militants taking part in the assault and a number of dead bodies.

Afghanistan's de-facto deputy leader Abdullah Abdullah also condemned the attack on Twitter and vowed to "avenge the blood of our people"

IS announced it was moving into Afghanistan and Pakistan when it declared its so-called Khorasan Province in 2015 and has since carried out a number of attacks.

It claimed a suicide attack at Kabul's Supreme Court last month that killed 22 people and has stepped up activity in both Afghanistan and Pakistan.

The Taliban has also been carrying out attacks, killing 16 people in Kabul in suicide attacks a week ago, after beginning its Spring offensive early.
 

mangatara

JF-Expert Member
Jul 6, 2012
14,550
2,000
Acha wauane hao waisilamu wenye dini ya khaki

Mkuu;
Kwa mawazo kama hayo yako ni dhahiri hao wauaji ni makristo yaliyojivalia maguo ya kidaktari. Hakuna muislam mwenye kuijua dini yake ataingia hospitali na kuwaua wanaojifilia wenyewe. Hapo hakuna thawab nasi tunaitafuta Thawab.
 

Beira Boy

JF-Expert Member
Aug 7, 2016
17,933
2,000
Mkuu;
Kwa mawazo kama hayo yako ni dhahiri hao wauaji ni makristo yaliyojivalia maguo ya kidaktari. Hakuna muislam mwenye kuijua dini yake ataingia hospitali na kuwaua wanaojifilia wenyewe. Hapo hakuna thawab nasi tunaitafuta Thawab.
Umesahau mafundisho ya allah au rafik yangu unajisahaulisha
 

wiseboy.

JF-Expert Member
Aug 11, 2014
3,784
2,000
Mkuu;
Kwa mawazo kama hayo yako ni dhahiri hao wauaji ni makristo yaliyojivalia maguo ya kidaktari. Hakuna muislam mwenye kuijua dini yake ataingia hospitali na kuwaua wanaojifilia wenyewe. Hapo hakuna thawab nasi tunaitafuta Thawab.
Usikimbie ukweli mkuu, dini yenu ni complicated Sana, hao alshababu, Boko Haram, alqaeda, na ISIS ni wakristo?
Mkuu dini yenu ni hatari Sana kuliko kawaida.
 

gemmanuel265

JF-Expert Member
Feb 16, 2016
8,500
2,000
Mkuu;
Kwa mawazo kama hayo yako ni dhahiri hao wauaji ni makristo yaliyojivalia maguo ya kidaktari. Hakuna muislam mwenye kuijua dini yake ataingia hospitali na kuwaua wanaojifilia wenyewe. Hapo hakuna thawab nasi tunaitafuta Thawab.
Hahahaha teh teh teh teh teh teh
 

Beira Boy

JF-Expert Member
Aug 7, 2016
17,933
2,000
Allah wako alikufundisha nini nilicho kisahau?? Alikufundisha kuwa kamuue mgonjwa asokuwa hata na sindano ya kukudhuru??
Alisema tuue ili tuwahi bikira hata wewe ukiingia kwenye anga zangu inakuwa hivo mwenzako nawahi pepo
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Similar Discussions

Top Bottom