Consigliere | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN
Consigliere
Joined:
Sep 9, 2010
Messages:
8,620
Likes Received:
9,647
Trophy Points:
280
Liked:
7,775

Share This Page

Facebook Twitter

Consigliere

JF-Expert Member

    1. AshaDii
      AshaDii
      I like your perspective on the justification
      of the profile pic. Enways, it is true I was
      bedridden, but sasa am doing well and good.
      Thank you for checking up on me....
    2. AshaDii
      AshaDii
      Dah! Well you will have to forgive me
      let me take a moment on your profile pic
      before I reply to your vm....
    3. AshaDii
      AshaDii
      Kwangu mimi nimepata Breathing place.
      I don't celebrate, But i do like the fact kua it
      is celebrated for it is as if a corner stone of
      asking one'self "what have we achieved so far?"

      Are you good?
    4. AshaDii
      AshaDii
      Hey "AGAIN" was not around for long....lol
      vipi are you celebrating Miaka 50 ya Uhuru
      effectively? Hope you are good.
    5. AshaDii
      AshaDii
      Got your message Consig'
      was not around for a while.
      I believe you are well and good.
    6. AshaDii
      AshaDii
      Hi thea Sniper....

      Thank you, i am humbled to be among your friends...

      Nimesoma your message katika profile.. iko too poweful
      and full of feelings, napenda the facts umetoa - sijawahi
      observe from the angle umetoa... Nimerealize kua hio ya
      wawakilishi is so true.... Enways...

      Pamoja Saana
      ADI
    7. Consigliere
      Consigliere
      Hatuitaji kufiga mfano wa nchi, bali tunaitaji kufuata wito wa kiroho ambao msukumo wake umejengwa na mahitaji halisi ya kinyakati na kimazingira tuliyonayo, ni suala la utashi unaojali heshima na utu wa mtu pia mazingira anayoish.
      Pamoja na nasaha zote t kutoka kila kona wakaayo wenye hekima kutaka tudumishe amani upendo na uvumilivu katika kipind hiki, tutumie fursa hii kuwataka wala wanaotaka kutumia nasaa hizo kama ngao ya kufanya watakayo waache.
      Haiwezekan watu Mil 43, tuwakilishwe na mikoa mitatu katika kuchangia 'muswada',huu ni upuuz ufanywao na wachache ambao tukiwaita wajinga tutakuwa tunawatukana wajinga halisi. Wanahararisha kila kitu kwa kijikundi cha watu wachache kama walivyomilikisha uchumi wa taifa letu mikononi mwa wachache.
      Hilo hatulikubali,hata maeneo ambayo wameyateua kutuwakilisha hayana hata historia ya kutoa wakaazi makin
      Namaliza kwa kusema msingi wa jambo lolote zuri lifanyikalo katika uso wa dunia ni kuzingatia na kustawisha heshimu ya utu miongoni mwetu
  • Signature

    Power of Mind cannot be the ultimate salvation for humanity, for all the faculties of mind are decidedly limited.
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice
Loading...