Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ushindi wa Salum Bar'wani mlemavu wa ngozi wafurahiwa na jumuiya ya kimataifa.

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by Ngongo, Nov 3, 2010.

  1. Ngongo

    Ngongo JF-Expert Member

    #1
    Nov 3, 2010
    Joined: Sep 20, 2008
    Messages: 11,804
    Likes Received: 2,951
    Trophy Points: 280
    Heshima kwenu wanajamvi,

    Jana usiku nilikuwa natazama BBC,Skynews na Aljazeera vyote kwa pamoja vimeipa umuhimu wa juu kabisa ushindi wa Mheshimiwa Salum Bar'wani mbunge mteule wa Lindi mjini kwa tiketi ya CUF.
     
  2. inols

    inols JF-Expert Member

    #2
    Nov 3, 2010
    Joined: Sep 22, 2010
    Messages: 281
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    That's what we call democracy
     
  3. Ngongo

    Ngongo JF-Expert Member

    #3
    Nov 3, 2010
    Joined: Sep 20, 2008
    Messages: 11,804
    Likes Received: 2,951
    Trophy Points: 280
    Tanzanians elect first albino to parliament

    [​IMG] Albinos in Tanzania have become targets for body-snatchers seeking to sell them to witch doctors
    Continue reading the main story Related stories

    An albino has been elected as an MP in Tanzania for the first time.
    "This win is a victory not only for me but also for all the albinos in this country," Salum Khalfani Bar'wani, from the opposition Cuf party, told the BBC.
    Albinos have suffered widespread persecution in Tanzania, where witch doctors say magic potions made with albino body parts can bring good luck.
    The government has been campaigning against the discrimination, and an albino MP was appointed two years ago.
    But Al-Shymaa Kway-Geer was nominated by the president who is able to appoint 10 unelected members of parliament.
    Over the past few years dozens of albinos have been killed in Tanzania, targets of body-snatchers, and the killings have spread to neighbouring Burundi.
    In August a court in Tanzania sentenced a Kenyan to 17 years in jail on charges of trying to sell an albino person.
    'Joy'
    Continue reading the main story "Start Quote

    I am so touched that this is the first time in the electoral history of this country for an albino to be elected by the people "
    End Quote Salum Khalfani Bar'wani
    Mr Bar'wani said he was grateful to the constituents in Lindi Urban, in the remote south-east of the country, for electing him.
    "My joy has no end," he told the BBC Swahili Service.
    "The people of Lindi have used their wisdom and have appreciated clearly that albinos are capable.
    "I am so touched that this is the first time in the electoral history of this country for an albino to be elected by the people in a popular contest to be their representative in parliament - and not through sympathy votes or decisions."
    He said his success also showed people in Lindi where tired of the leadership of the ruling CCM party.
    So far five cabinet ministers from the ruling party have lost their seats to the opposition in the elections.
    Incumbent President Jakaya Kikwete is expected to win the presidential poll, although he faces a strong challenge from former priest Willibrod Slaa and university professor Ibrahim Lipumba, among six opposition candidates.
    On Monday, opposition supporters held protests in several parts of the country at the slow pace of announcing the result of Sunday's general election.



    Source:BBC
     
  4. Jackbauer

    Jackbauer JF-Expert Member

    #4
    Nov 3, 2010
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 5,878
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 135
    namkumbuka mh Baruani.kwani niliwahi kukaa nae kwa muda usiopungua masaa 2 pale jijini dar mara baada ya uchaguzi wa 2005,neno alilo niambia ni kwamba 'vilema ni wenge ila hawaitwi 'kwa majina yao mfano anayevaa miwani(asieona vizuri) but inashangaza kuona yeye akiitwa albino . ni mpambanaji ambaye alijipanga kuchukua jimbo kuanzia siku nyingi.hongera zake kwa wingi.
     
  5. H

    Haika JF-Expert Member

    #5
    Nov 3, 2010
    Joined: Mar 3, 2008
    Messages: 2,241
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 135
    mie huwa nasemaga, kila binadamu ana mapungufu, mengine ni challenging zaidi na mengine angalao kidogo.
    Mtazamo juu ya upungufu wa maumbile yako pamoja na mtazamo wa watu wanaokuzunguka utotoni jumlisha na mazingira yaliyokuzunguka ndio yatakujenga au kukubomoa.
    wengine wanakuwa wanene tu, na wanachanganyikiwa hadi wanajiua, kwa depression na kuona wanatengwa. Wengine hawana mikono wala miguu ila wanaishi kwa furaha na kuwa na umuhimu kwa jamii.
    Huyu ndugu simjui, ila mtazamo wake wa maisha na changamoto unanipa moyo.
    Ila siku hizi kuna walemavu wengi tu hawajinyanyapai. Wanakubali kuwa ni 'special, with special needs' lakini ni raia kama kawaida.
    Tunapopigania haki kwa wenya mapungufu ya viungo si kwa kuwasaidia kama masikini. Ni haki yao ya kimsingi.
    kama tunavyogombania haki nyingine zozote ambazo si lazima kila mtu azipate, mfano, wanawake, watoto, waalimu, nk.
    Mie huwa napinga viti maalum, hasa vya wanawake na walemavu.
     
  6. P

    Pierre Mbu New Member

    #6
    Nov 3, 2010
    Joined: Nov 3, 2010
    Messages: 1
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hongera sana Barwani
     
  7. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #7
    Nov 3, 2010
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    good news wamachinga... mmechagua chema kwenu
     
  8. N

    Nampula JF-Expert Member

    #8
    Nov 3, 2010
    Joined: Sep 26, 2007
    Messages: 254
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    hongera muheshimiwa........................mtwara mjifunze kutoka lindi tunataka mabadiliko.
     
Loading...