Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

tiGO Hikes Airtime Tariff 'Silently'

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Shadow, Apr 23, 2010.

  1. Shadow

    Shadow JF-Expert Member

    #1
    Apr 23, 2010
    Joined: May 19, 2008
    Messages: 2,890
    Likes Received: 57
    Trophy Points: 145
    22 April 2010

    Dar Es Salaam — MIC Tanzania, a mobile phone operator trading as Tigo, has 'silently' hiked its airtime tariffs, a move that industry watchers describe as stealing from the unsuspecting customers.

    According to the cellular phone operator's website, Tigo subscribers actually pay, albeit unaware, 25 per cent over and above the tariff rates that the company is propagating. The tariff rate for the company's peak hours that start at 6pm through 10pm is 1/25 against the widely publicised 1/- per second.

    The tariff increase took effect soon after the firm announced its record lowest tariff of half a shilling per second after the first minute, the talk of the town currently.

    According to Industry sources, the 6-10pm are the most productive hours in which mobile phone companies generate over 50 per cent of their revenues. This is reportedly the time when majority people are through with work and have ample time to socialise with family members, relatives and friends.

    The four-hour hike in tariff by Tigo, informed sources say, enables the company to compensate for the lost revenues during the hours in which subscribers talk at the half shilling per minute.


    Interviewed people have criticised the company, saying even if the tariff hike sought to compensate for the lost revenues, the hike should have been communicated to the public through proper means, not the website whose access is limited to few people compared to those subscribing to the network.


    "Informing the public about a price hike through the website is merely stealing from the majority people who do not have access to the internet - we make calls not knowing exactly how much we are being charged," one irritated Tigo subscribers complained to the 'Daily News'.

    Amina Athuman a Dar es Salaam resident said that the company should have advertised the increase just as they do when they reduce tariff so that people should make choices on how and when to make calls.

    "When they reduce tariffs they don't just advertise on their website - they advertise in various media of communications - radios, newspapers and televisions - to reach majority of Tanzanians. But now they have increased tariffs, they opt to advertise on the web which only few people have access to," Ms Athuman charged.


    But, Tigo Public Relations manager Jackson Mbando denied claims of tariff increment, saying the company was always striving to reduce their prices to become the cheapest and widely affordable.


    He said that the company has no intention to increase tariffs, adding that the 1.25 per second tariff was tax inclusive. However, the announcement on the website has stated that the charges are tax exclusive.


    Source: http://allafrica.com/stories/201004220953.html
     
  2. bht

    bht JF-Expert Member

    #2
    Apr 23, 2010
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 10,171
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 135
    etiii?????
     
  3. Shadow

    Shadow JF-Expert Member

    #3
    Apr 23, 2010
    Joined: May 19, 2008
    Messages: 2,890
    Likes Received: 57
    Trophy Points: 145
    Habari ndiyo hiyo!
     
  4. Amoeba

    Amoeba JF-Expert Member

    #4
    Apr 23, 2010
    Joined: Aug 20, 2009
    Messages: 3,328
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 0
    Hii mitandao ya kibongo imekaa kiwiziwizi tu. Bora kuwaibia na wao.
     
  5. Dark City

    Dark City JF-Expert Member

    #5
    Apr 23, 2010
    Joined: Oct 18, 2008
    Messages: 16,275
    Likes Received: 115
    Trophy Points: 160
    Kweli hata mimi nilihisi kuibiwa kwani ukiangalia salio kabla na baada ya kutwanga simu huwa haviendani!
     
  6. K

    Kakalende JF-Expert Member

    #6
    Apr 23, 2010
    Joined: Dec 1, 2006
    Messages: 3,260
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Hiyo ni propaganda ya washindani wao, pamoja na habari hiyo tiGO bado wako chini kuliko mitandao mingine.
     
  7. Dark City

    Dark City JF-Expert Member

    #7
    Apr 23, 2010
    Joined: Oct 18, 2008
    Messages: 16,275
    Likes Received: 115
    Trophy Points: 160
    Sidhani kama kuna mtu anabisha kuhusu hilo. Ila hii habari kwamba bei tunayoijua siyo hiyo tunayolipishwa ni ya kweli?
     
  8. bht

    bht JF-Expert Member

    #8
    Apr 23, 2010
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 10,171
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 135
    aaaah Shadow bana...
    ngoja kuanzia sasa hivi kila nikilonga nacheki salio
     
  9. Dark City

    Dark City JF-Expert Member

    #9
    Apr 23, 2010
    Joined: Oct 18, 2008
    Messages: 16,275
    Likes Received: 115
    Trophy Points: 160
    Naona ulishaibiwa long time.

    Shida ni kuwa sina hakika kama ile theory ya Mkuu wetu inaweza kutumika hapa. Alisema kuwa ni lazima, uliwe ili na wewe uweze kula ("kula uliwe"). Sasa hawa jamaa wa TiGO wameshatula, tunaweza kuwala na sisi?
     
  10. bona

    bona JF-Expert Member

    #10
    Apr 23, 2010
    Joined: Nov 6, 2009
    Messages: 3,670
    Likes Received: 63
    Trophy Points: 145
    si kweli zantel ndio wako chini kuliko wote kwani tigo kwenda mtandao mwingine ni sh.12 kwa sekunde wakati zantel ni sh.3 kwa sekunde kwenda mtandao mwingine, na wote tayari wana sh 1 kwa sekunde kwenda mtandao huo huo ila ili la kuongeza charge mda uo na kutoa matangazo kwa website ni blackmail. hakuna kitu kibaya katika biashara kama kutake advantege of your customer ignorance na tigo ndio wametumia mwanya uo.
     
  11. bht

    bht JF-Expert Member

    #11
    Apr 23, 2010
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 10,171
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 135
    nimeliwa tena nahisi sana tu..........

    naanza kuweka record na bill ikicha nalinganisha na record yangu, kama ni kweli sasa sijui ntafanyaje.....
    i will see
     
  12. m

    mageuzi1992 JF-Expert Member

    #12
    Apr 23, 2010
    Joined: Apr 9, 2010
    Messages: 2,513
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    My God! I used to think of this issue . Now i have proved i dont trust TIGO any more im going to SASATEL!
     
  13. Asprin

    Asprin JF-Expert Member

    #13
    Apr 23, 2010
    Joined: Mar 8, 2008
    Messages: 42,181
    Likes Received: 4,718
    Trophy Points: 280
    Mi nlishastuka siku nyiiingi. Nlikuwa na shs 140 kwa simu nikajua ntalonga zaidi ya dk 2.... Kudadadeki hazikufika hata dk 2 zenyewe. Baada ya makalkulesheni yangu nikagundua wanakula zaidi ya tshs 75 kwa dk! Lakini kwangu nikaona poa tu nikilinganisha na wengine..... Nikaendelea kujiexpress na ntaendelea till further notice.
     
  14. m

    mageuzi1992 JF-Expert Member

    #14
    Apr 23, 2010
    Joined: Apr 9, 2010
    Messages: 2,513
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Sasa nimeamini mafisadi wamebuni mbinu! Baada ya kushikikwa bango kwenye siasa.
     
  15. m

    mageuzi1992 JF-Expert Member

    #15
    Apr 23, 2010
    Joined: Apr 9, 2010
    Messages: 2,513
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Kama Tigo wanataka imani yetu Irudi wakokotoe hesabu /gharama zao hazarani
     
  16. RR

    RR JF-Expert Member

    #16
    Apr 23, 2010
    Joined: Mar 17, 2007
    Messages: 6,633
    Likes Received: 111
    Trophy Points: 160
    Makampuni yetu ya simu yanafanya wizi wa kisanii sana
    1. Unaambiwa bei, ila bila kodi. As if you are paying without tax
    2. unaambiwa "terms and conditions apply", hizo terms na conditions wanakua nazo wenyewe

    Own Network Tariffs (Tshs/Second)*

    Off Peak first Minute 1.0
    Off Peak after the first Minute 0.5
    Peak (6pm - 10pm) 1.25

    All rates VAT exclusive.

    Hizi nyingine zina kodi pia?? Hawa wanafanya kwamba akili zetu zipo kwenye visigino!
     
  17. Ngalikihinja

    Ngalikihinja JF-Expert Member

    #17
    Apr 23, 2010
    Joined: Sep 1, 2009
    Messages: 14,555
    Likes Received: 1,783
    Trophy Points: 280
    Kama wewe ni wa kucheki salio kabla na baada ya kupiga simu kila unapotaka kupiga simu, BASI UWEZO WA KUMILIKI SIMU BADO HUJAUFIKIA..............ila unalazimisha tu
     
  18. Dark City

    Dark City JF-Expert Member

    #18
    Apr 23, 2010
    Joined: Oct 18, 2008
    Messages: 16,275
    Likes Received: 115
    Trophy Points: 160
    Kwani uwezo wa kumiliki simu unaupimaje? Kama huo ndiyo mtazamo wako basi una haki hiyo.

    With all my respect to you, DC.
     
  19. drphone

    drphone JF-Expert Member

    #19
    Apr 23, 2010
    Joined: Sep 29, 2009
    Messages: 3,557
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    sijaona bado mtandao wa ukweli wote wamekaa kimasilai na kimatangazo zaidi ila inauma makampuni makubwa kutumia garama kubwa kwenye matangazo alafu ni ya kisanii kwa kwenda mbele
     
  20. b

    bonvize Senior Member

    #20
    Apr 24, 2010
    Joined: Feb 4, 2010
    Messages: 122
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 45
    ndivyo tulivyo hatureact tunavyoibia ndo mana haya mambo yanaendelea.
     
Loading...