Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Rest in peace

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by BAK, Jun 28, 2011.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Jun 28, 2011
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,103
    Likes Received: 9,810
    Trophy Points: 280
    By DORA TESHA, 27th June 2011 @ 16:00
    DAILY NEWS

    A COUPLE was found dead in their house at Boko Basihaya area in Kinondoni District on Sunday after allegedly committing suicide.

    The Kinondoni Regional Police Commander (RPC) Charles Kenyela, said in Dar es Salaam on Monday that the remains of the couple were discovered at around 6am in their room.

    The RPC named the deceased as Nicholaus Maleko (43), a businessman and Catherine George (25), a College of Business Education (CBE) student.

    Mr Kenyela said police were informed about the incident by Maleko's sons, Msanje (20) and Kwilime (21), who had to break the door after they heard a strange sound emanating from their parents' room.

    "According to the sons, the strange sound frightened them and when they entered the room, they found that their father was unconscious while their step mother had already died," the RPC said.

    He said Maleko died minutes after he was rushed to MICO Hospital in Tegeta area. A nail on a packet of rat poison and bottles of alcoholic drinks were recovered in their room.

    The RPC said the bodies were preserved at Mwananyamala Hospital, while police were conducting investigations to establish the cause of the couple's death.
     
  2. Maria Roza

    Maria Roza JF-Expert Member

    #2
    Jun 28, 2011
    Joined: Apr 1, 2009
    Messages: 6,750
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    RIP ila mdada bado mdogo jamni inasikitisha sana
     
  3. Kiroroma

    Kiroroma JF-Expert Member

    #3
    Jun 28, 2011
    Joined: Feb 6, 2009
    Messages: 341
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 35
    Kulikoni ? The story is hanging without communicating the details of the deceased ! Ni mambo ya maluv davi tuu au W.I.V.U wa mapenzi?
     
  4. Humphnicky

    Humphnicky JF-Expert Member

    #4
    Jun 28, 2011
    Joined: Dec 1, 2010
    Messages: 1,510
    Likes Received: 203
    Trophy Points: 160
    jamaa alioa mke aliye rika moja na wanae. Dah, halafu mwanao akikugongea uanze kulialia.
    Mungu awapumzishe kwa amani
     
  5. sigachuma

    sigachuma JF-Expert Member

    #5
    Jun 28, 2011
    Joined: Jun 8, 2011
    Messages: 244
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    jamani na huyo dent ilikuwaje akawa step mother na huku yupo cbe? ana shule 2 kumbe?
     
  6. Tusker Bariiiidi

    Tusker Bariiiidi JF-Expert Member

    #6
    Jun 28, 2011
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 4,588
    Likes Received: 37
    Trophy Points: 145
    Do Bwana Maleko alikuwa Stricker by the age 22 alishakuwa na watoto wawili...
     
  7. Mulhat Mpunga

    Mulhat Mpunga JF-Expert Member

    #7
    Jun 28, 2011
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 19,121
    Likes Received: 6,763
    Trophy Points: 280
    r.i.p both
     
  8. C

    Caroline Danzi JF-Expert Member

    #8
    Jun 28, 2011
    Joined: Dec 19, 2008
    Messages: 3,587
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    RIP both, ila vifo vya kujitakia hivyo. Hivi mapenzi yanaweza kukufanya uwe mpuuzi kiasi hicho? tusiendekeze ujinga sometimes, Mungu tupe uvumilivu.
     
  9. rosemarie

    rosemarie JF-Expert Member

    #9
    Jun 28, 2011
    Joined: Mar 22, 2011
    Messages: 6,679
    Likes Received: 277
    Trophy Points: 180
    i dont understand this
     
  10. CAMARADERIE

    CAMARADERIE JF-Expert Member

    #10
    Jun 28, 2011
    Joined: Mar 3, 2011
    Messages: 4,404
    Likes Received: 106
    Trophy Points: 160
    I dont trust Daily News.....hawakawii kukanusha
     
  11. Blaki Womani

    Blaki Womani JF-Expert Member

    #11
    Jun 28, 2011
    Joined: Feb 28, 2011
    Messages: 6,908
    Likes Received: 995
    Trophy Points: 280
    Hii itakuwa ni wivu mapenzi.............masikini watoto.........ujinga wa wazazi taabu kwa watoto
     
  12. Keren_Happuch

    Keren_Happuch JF-Expert Member

    #12
    Jun 28, 2011
    Joined: Jan 14, 2011
    Messages: 1,880
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Mmhhh!!! Pole kwa watoto.
     
  13. K

    Kifulambute JF-Expert Member

    #13
    Jun 28, 2011
    Joined: May 8, 2011
    Messages: 2,502
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    R.I.P lakini kweli mapenzi yana run dunia
     
  14. Tusker Bariiiidi

    Tusker Bariiiidi JF-Expert Member

    #14
    Jun 28, 2011
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 4,588
    Likes Received: 37
    Trophy Points: 145
    [h=2]Bia yasababisha vifo vya wanandoa[/h]Monday, 27 June 2011 12:55 newsroom
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    NA WINFRIDA EMMANUEL
    MKAZI wa Boko Basihaya, Dar es Salaam, Nicholaus Maleko (43), amejiua kwa kunywa sumu baada kukuta mkewe amekufa chumbani. Kamanda wa Polisi mkoa wa Kinondoni, Charles Kenyela, alisema Maleko alifariki dunia jana katika Hospitali ya MICO, Tegeta alikopelekwa kwa matibabu. Inadaiwa kabla ya kujiua Maleko aliandika ujumbe akieleza kisa cha kufikia uamuzi huo. Alidai ameamua kujiua baada ya kukuta mkewe Catherine George (25), ambaye alikuwa mwanafunzi wa Chuo cha Elimu ya Biashara (CBE) amekufa, ikiwa ni miezi sita tu tangu wafunge ndoa. Kwa mujibu wa Kenyela, Maleko alipofika nyumbani kwake juzi usiku, alikuta mkewe amekufa chumbani kukiwa na chupa za bia (jina linahifadhiwa) ambayo aliinywa.
    Taarifa zinasema Catherine alikunywa bia hiyo huku akiendelea na tiba ya dawa ambayo haijafahamika. Kamanda Kenyela alisema jana saa 12.30 asubuhi, polisi kituo cha Wazo walipokea taarifa kwa njia ya simu kutoka kwa Msanja Maleko (20), ambaye ni mtoto wa Nicholaus kuhusu tukio hilo.
    Alimkariri Msanja akisema baba yake alikunywa sumu ya panya na kwamba alimpeleka hospitali ya MICO kwa matibabu. Kenyela alisema Msanja alieleza kuwa mama yake wa kambo Catherine alikufa akiwa chumbani baada ya kunywa bia. Alisema nyumbani kwa marehemu, walikuta chupa tatu za bia, mbili zikiwa zimetumika na moja haijafunguliwa. Pia kulikuwa na kopo la kinywaji cha Red Bull, kinachosadikiwa kutumiwa na Catherine.
    Kamanda Kenyela alisema matapishi ya Maleko yamechukuliwa kwa ajili ya kufanyiwa uchunguzi. Alisema Maleko ameacha watoto wanne Msanje, Ndesanjo, Mkunde na Kwirime, ambao alizaa na mkewe wa kwanza na maiti zimehifadhiwa Hospitali ya Taifa Muhimbili kwa ajili ya uchunguzi.
     
  15. Esperance

    Esperance JF-Expert Member

    #15
    Jun 28, 2011
    Joined: Jan 27, 2011
    Messages: 364
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mmhh, hatari polen wafiwa! Ila hawa mabinti!
     
  16. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #16
    Jun 29, 2011
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,103
    Likes Received: 9,810
    Trophy Points: 280
    MYSTERIOUS death of a couple at their home in Boko Basihaya in Dar es Salaam on Monday, was caused by misunderstandings between them and the man's threat to breakup the relationship, police and family sources said on Tuesday.

    The Kinondoni Regional Police Commander (RPC), Mr Charles Kenyela, on Tuesday named the deceased as Nicholaus Maleko (43), a businessman and Catherine George (25). The bodies of the couple were found in their room at around 6:00am.

    Sources told the 'Daily News' on Tuesday that the couple lived together for six months since January, but were not married. They said the man had recently threatened to ditch the woman.

    One of Catherine's friends told the 'Daily News' that the man had threatened to leave her.
    "She also said that the man had refused to share part of his wealth with her and Catherine was heard telling people of plans to commit suicide," said one of Catherine's friends on condition of anonymity.

    Catherine worked with Salamanda Video Library along Samora Avenue between 2007 and December, last year as a shopkeeper.

    "She was a good girl but in her last days in office she developed a bad drinking habit and I decided to fire her," said the Library's owner, Mr Clarence Mponda.

    Mr Mponda further noted that in January, this year, Catherine phoned him, saying that a man has approached her, bought her a car, a house and that they were looking forward to get married.

    "It is just two weeks ago when Catherine met my wife at ChagaBite Bar in Kijitonyama area in Kinondoni District. Catherine told my wife that she was looking for an agent of M-Pesa. I was shocked this morning when I heard that she has died," he said.

    At the deceased's home in Boko Basihaya, Maleko's sons, Msanje (20) and Kwilime (21) said that they did not notice any signs of misunderstandings between their parents and that the incident came as a surprise to them.

    "We knew our step mother since January, this year, we cannot say much about her private life with our father but they lived well," said Kwilime.

    The son also said that in the deceased's house, they found a bottle of Serengeti beer, a can of energy drink-Red Bull, two glasses and packets of mice poison.

    We suspect one of them must have mixed the poison with the drinks," he said.

    According to Msanje, their father is survived by four sons namely, Mkunde (25), Kwilime (21), Msanje (20) and Ndesanjo (17). All the sons are said to have shared the father but were from different mothers.

    Meanwhile, officials at the College of Business Education (CBE) said they were not aware of the death.

    The college's Acting Principal Prof Ahmed Athuman and the CBE Student Organization's President, Mr Gango Kidera, said that they were not informed about the death of any of their students.

    "Many girls and boys feel proud to introduce themselves as CBE students, therefore it is difficult to prove that she was our student. If she was one of us the information must have reached us by now," he said.

    Mr Mponda, however, said that Catherine used to attend evening classes at CBE, but dropped out towards the end of last year.
     
  17. A

    Apta Kayla JF-Expert Member

    #17
    Jun 29, 2011
    Joined: Nov 18, 2010
    Messages: 326
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mh! Hizi source za chanzo cha kifo mbona zinatofautiana? Mabinti tuache tamaa ya fedha kwani kwa maelezo ya binti aliyefariki kwa Ex-employer wake ni dhahiri nyumba na gari ndio chanzo cha uhusiano wao. Baba nae mtata, 4sons kila mmoja na mama yake, the 1st one ni agemate wa mkewe na alimpata akiwa na miaka 18.
     
  18. King'asti

    King'asti JF-Expert Member

    #18
    Jun 29, 2011
    Joined: Nov 26, 2009
    Messages: 27,048
    Likes Received: 1,254
    Trophy Points: 280
    the gal is the looser! na magazeti yetu yalivyogeuka yote tabloid,basi hatutajua ukweli!hopefully jamaa alisomesha wanae,na huyo mkubwa hatakimbilia kuzaa na wanawake kama babake ili awasaidie wadogo zake wasimame!
     
  19. Babuu blessed

    Babuu blessed JF-Expert Member

    #19
    Jun 29, 2011
    Joined: Oct 14, 2010
    Messages: 1,240
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Wanawake wanakazi kwel.jamaa kazaa na wanawake 4 na huyu 5.mungu awasahidie wawe na uelewano katika kugawana mirathi
     
  20. Mamndenyi

    Mamndenyi JF-Expert Member

    #20
    Jun 29, 2011
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 27,249
    Likes Received: 1,917
    Trophy Points: 280
    Hivi nyie akina dada mnakwenda tu kuolewa na mibaba kama baba zenu ina maana vijana wenzenu hamuwaoni. Haya sasa. RIP all.
     
Loading...