Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Chumong kuja bongo

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mbonea, Nov 11, 2009.

  1. Mbonea

    Mbonea JF-Expert Member

    #1
    Nov 11, 2009
    Joined: Jul 14, 2009
    Messages: 640
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Wadau, nimesikia tetesi kuwa ubalozi wa Korea ya Kusini unampango wa kumleta Chumong nchini na hii yote ni kua-preciate mwamko wa Watanzania dhidi ya filamu hiyo iliyoisha wiki iliyopita. Balozi huyo pia amekabidhi rasmi tamthilia nyengine ambayo huenda ikaanza kurushwa rasmi wiki hii, siku na muda uleule. Jamaa hawa ndyo waliowakabidhi ITV tamthilia za; WINTER SONATA, JEWEL IN THE PALACE, CHUMONG n hii mpya inayokujaÂ…
     
  2. Dr. Chapa Kiuno

    Dr. Chapa Kiuno JF-Expert Member

    #2
    Nov 11, 2009
    Joined: Sep 11, 2009
    Messages: 445
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    aje tumuone! Jamaa amecheza vyema ile tamthilia
     
  3. Z

    Zion Daughter JF-Expert Member

    #3
    Nov 11, 2009
    Joined: Jul 9, 2009
    Messages: 8,937
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Kazi kweli kweli! ila wito kwa ITV wabadilishe ratiba ya saa tano usiku jamani! waweke saa 3 usiku angalau,mtu unaangalia na mausingizi kibao!
     
  4. Dr. Chapa Kiuno

    Dr. Chapa Kiuno JF-Expert Member

    #4
    Nov 11, 2009
    Joined: Sep 11, 2009
    Messages: 445
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Uko ryt mkuu...Ule muda ni balaa ingawa kunakuwa na marudio j'mosi
     
  5. Z

    Zion Daughter JF-Expert Member

    #5
    Nov 11, 2009
    Joined: Jul 9, 2009
    Messages: 8,937
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Jumamosi haieleweki mara mgao na mara nyingine siku hizi jumamosi watu wanaenda kazini,si ya kukaa nyumbani.
     
  6. NGULI

    NGULI JF-Expert Member

    #6
    Nov 11, 2009
    Joined: Mar 31, 2008
    Messages: 4,819
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Ilikuwa inahusu nini hio tamthilia?
     
  7. Z

    Zion Daughter JF-Expert Member

    #7
    Nov 11, 2009
    Joined: Jul 9, 2009
    Messages: 8,937
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    dah basi ulipitwa sana kama hukuiona.inahusu mambo ya uongozi,ufisadi na mafunzo mengi ndani yake.kuna thread ya Jumong kwenye jukwaa la intateinment unaweza kuicheki watu wameijadili kidogo.
     
  8. NGULI

    NGULI JF-Expert Member

    #8
    Nov 11, 2009
    Joined: Mar 31, 2008
    Messages: 4,819
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135

    Thanks, nitaitafuta. Nilichoshwaga na kina babarita na lamujer demi vida
     
  9. Fidel80

    Fidel80 JF-Expert Member

    #9
    Nov 11, 2009
    Joined: May 3, 2008
    Messages: 21,983
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    Huyo Chumong ndo nani? Au ndo jina la tamthilia? Alafu nyie wamiliki wa TV station mnaboa sana kwa nn mnapendelea kuonyesha tamthilia za kizungu huku za wazawa mnaweka muda kiduchu? Haya ya kizungu utaona yanaonyeshwa kila siku na kwa muda mrefu sijui wanalipwa na hao akina Chumong? Huku za kibongo zikibaniwa.
     
  10. Mbonea

    Mbonea JF-Expert Member

    #10
    Nov 11, 2009
    Joined: Jul 14, 2009
    Messages: 640
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Zile zinatuyeyusha coz mapenzi ndy yametawala sana. Chumong ilitulia
     
  11. J

    Joyceline JF-Expert Member

    #11
    Nov 11, 2009
    Joined: Jan 9, 2009
    Messages: 1,012
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    na pia kama yupo dar, nimeona cd zake zinauzwa unaweza kununua ukaangalia
     
  12. NGULI

    NGULI JF-Expert Member

    #12
    Nov 11, 2009
    Joined: Mar 31, 2008
    Messages: 4,819
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135

    Hembu ni PM twende tukanunue,
     
  13. FirstLady1

    FirstLady1 JF-Expert Member

    #13
    Nov 11, 2009
    Joined: Jul 29, 2009
    Messages: 16,200
    Likes Received: 104
    Trophy Points: 160
    nilimuona mama Mhavile jana anakabidhiwa mikanda ..hiyo Chumong ndo ilikuwa inafundisha vitu gani
     
  14. Mbonea

    Mbonea JF-Expert Member

    #14
    Nov 11, 2009
    Joined: Jul 14, 2009
    Messages: 640
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Patriotism, kuukabili ufisadi, etc
     
  15. Rubi

    Rubi JF-Expert Member

    #15
    Nov 11, 2009
    Joined: Oct 5, 2009
    Messages: 1,609
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Ni kweli umepitwa na mengi yaan hata kukupa mhutasari ni ngumu maana hutaelewa. uhondo wa ngoma uingie ucheze.
     
  16. Mbonea

    Mbonea JF-Expert Member

    #16
    Nov 11, 2009
    Joined: Jul 14, 2009
    Messages: 640
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Nafikiri ubalozi wa Korea watakuwa na copy za kutosha.
     
  17. Mbonea

    Mbonea JF-Expert Member

    #17
    Nov 13, 2009
    Joined: Jul 14, 2009
    Messages: 640
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Chumong

    by Charles La Shure
    Founder of the Koguryeo kingdom in 37 BCE, he was the son of Haemosu and Yuhwa (eldest daughter of the water deity Habaek). Haemosu (a sun deity) impregnated Yuhwa (who was at that time in the household of King Keumwa of Puyeo), and she bore an egg from her left armpit. The king saw this as unnatural and tried to destroy the egg. First he placed it in a corral, but all the horses carefully avoided stepping on the egg. Then he brought it to the mountains, but all the animals protected it. Even on cloudy days, a ray of sunshine always shone on the egg. Finally, the king gave up and brought the egg back to Yuhwa.
    When the egg hatched a young boy, Chumong, emerged. After only one month he began to speak. He complained to his mother that he couldn't sleep because of the flies that were biting his eyes. He asked that she make him a bow and arrow, and she did so. Chumong took the bow, and with every arrow he shot he hit a fly.
    Chumong's skill improved as he became a young man. He often went hunting with the king's seven sons, and although they might catch one deer all together, Chumong would catch many. The eldest prince warned his father, "Chumong is a boy of supernatural powers--it would be best to take care of him quickly before he grows to be a man." So the king ordered Chumong to work as a stable boy, to see how he would react to being ordered to do such lowly work.
    Dissatisfied with such a lowly station, Chumong said to his mother: "I am the son of a god--this is no way for me to live. I will go to the south and found a nation of my own." His mother answered, "I, too, have worried about this day and night. Since you will be traveling such a long way, let me choose a good horse for you." His mother went to the corral and snapped a large whip, frightening all the horses. One of the horses leaped over a fence the height of two men. Chumong saw this and knew immediately that this was an exceptional horse. Secretly he stuck a needle in the horse's tongue so that he wouldn't be able to eat or drink.
    When the king saw that all the horses had become big and strong he was very happy, and he gave the thin, starving horse to Chumong. Chumong took the needle from the horse's tongue and fed him very well. When the horse was healthy he fled south until he came to a great river. The king's troops were fast on his heels, so he pointed his whip at heaven and shouted, "I am the son of Haemosu, the son-in-law of Habaek, and I have thus far escaped disaster. Now may the gods of heaven and earth have mercy on me and send a bridge." Then he struck the water with an arrow, and all the fish and turtles in the river came up to the surface and formed a bridge. Chumong quickly rode across, even as the king's troops were approaching. When he had reached the other side, the fish and turtles dove back into the water, and all the king's men that were on the bridge drowned.
    When he had parted with his mother she had given him many different seeds of grain, but somewhere along his journey he had lost the barley seed. As he was resting beneath a great tree, a pigeon came flying into view. He thought to himself, "Since I have lost the barley seed, my heavenly mother has sent me another." He shot an arrow and killed the pigeon, and when he opened up its throat he found a barley seed there. Then he put the pigeon into the water and it came to life and flew away again. He decided to found his nation at that place, and he gathered vassals around him and declared himself king.
    One day, when he was out hunting, he met Songyang, the original king of the land. When Songyang asked him who he was, Chumong answered, "I am a descendant of the god of heaven, and I am now king of this land." Songyang replied, "I have been king of this land for some time now, so don't you think it would be right for you to submit to me?" Chumong said to him, "You are no descendant of the gods, so if you do not submit to me heaven will surely strike you down."
    Songyang decided to try another tactic. "The mark of a great king is surely his skill in archery," he said. "Let us have a contest." He commanded one of his servants to draw a deer and place it at a hundred paces. Songyang took aim and fired, but he missed his target. Then Chumong commanded his servant to place a jade ring at a hundred paces, and he broke it with one arrow. Songyang was defeated, and Chumong commanded rain to fall from heaven. It rained for seven days, and Songyang's capital was swept away in a flood. With the help of heaven, Chumong erected his own palace in another seven days, and thus he founded the kingdom of Koguryeo.
     
  18. FirstLady1

    FirstLady1 JF-Expert Member

    #18
    Nov 13, 2009
    Joined: Jul 29, 2009
    Messages: 16,200
    Likes Received: 104
    Trophy Points: 160
    asante Mbonea ngoja nianze kucheki hiyo ilikabidhiwa juzi labda nitaipenda
     
  19. Kimbweka

    Kimbweka JF-Expert Member

    #19
    Nov 13, 2009
    Joined: Jul 16, 2009
    Messages: 8,610
    Likes Received: 31
    Trophy Points: 145
    Haji kwa mahusiano yeyote ya TVT? Maana wachina nao mmh
     
  20. Mbonea

    Mbonea JF-Expert Member

    #20
    Nov 13, 2009
    Joined: Jul 14, 2009
    Messages: 640
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Yah! inaitwa THE PAINTER OF WIND
     
Loading...