Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

World's first solar powered laptop!!!!

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by Zasasule, Jun 6, 2011.

  1. Zasasule

    Zasasule JF-Expert Member

    #1
    Jun 6, 2011
    Joined: Aug 12, 2009
    Messages: 1,008
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    haya soon
    we will b having solar laptops!!!!hahahah,,
    imagine world free from tanesco kero for users watakaotumia this kind of laptop



    The worlds of computers and the environment usually do not mix, it's by inheritance given the power and materials needed to make modern day computers work as we want them to. Some have attempted to address environmental concerns before, such as laptops that were made out of wood instead of plastic, but how about a laptop that was powered solely by the sun?

    luce-side.jpg


    I7v69.jpg


    for more information soma hapa
    Neowin.net - The world's first solar powered laptop?
     
  2. Nanren

    Nanren JF-Expert Member

    #2
    Jun 6, 2011
    Joined: May 11, 2009
    Messages: 1,650
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 145
    Nadhani it will be sooner than we think.
    Jana tu nimenunua Charger ya simu inayotumia solar. Na ina umbo kama hiyo hapo juu.

    Wakati waafrika tunabishania mambo ya kipuuzi na kuwaza ngono kwa sana, wenzetu wanatengeneza vitu vya kutuuzia.
     
  3. SHAROBALO

    SHAROBALO JF-Expert Member

    #3
    Jun 6, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 761
    Likes Received: 79
    Trophy Points: 45
  4. Cestus

    Cestus JF-Expert Member

    #4
    Jun 6, 2011
    Joined: Jan 23, 2011
    Messages: 1,002
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    hivi utakua unaanika laptop juani?
     
  5. K

    Kicheruka JF-Expert Member

    #5
    Jun 6, 2011
    Joined: Feb 2, 2009
    Messages: 792
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Kwenye red mawazo ni personal issue sijui unajuaje wenzako wanawaza nini kwa wakati upi? Kama wewe unawaza sana ngono hayo ni mawazo yako personal na waafrika wote au wazungu wote,au waarabu wote au wahindi wote au wachina wote. Please acha kugeneralise mawazo ya watu
     
  6. Nanren

    Nanren JF-Expert Member

    #6
    Jun 6, 2011
    Joined: May 11, 2009
    Messages: 1,650
    Likes Received: 84
    Trophy Points: 145
    Mjomba, hapo sitaki kubishana. Kaa na mtazamo wako kwamba waafrika hawawazi ngono. Na mimi nakaa na msimamo wangu. Let us agree to disagree. For your information mpaka sasa nimeishi na ninaishi na jamii zote hizo ulizotaja. I have enough sample size to give statistical representations of the respective populations.
     
  7. Zasasule

    Zasasule JF-Expert Member

    #7
    Jun 6, 2011
    Joined: Aug 12, 2009
    Messages: 1,008
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
  8. Zasasule

    Zasasule JF-Expert Member

    #8
    Jun 6, 2011
    Joined: Aug 12, 2009
    Messages: 1,008
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    guys we arent here for fighting!!!!!
     
Loading...