Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

When ‘Maasai warriors’ ran in London and got cheated

Discussion in 'International Forum' started by Namtih58, Apr 9, 2009.

  1. N

    Namtih58 JF-Expert Member

    #1
    Apr 9, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 235
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Nimeiona hii huko Daily Nation. Those who know about it changieni, ilikuwaje?


    No, politicians are not Africa’s worst enemies. We all are our own enemies.

    Remember the story of the famous ‘‘Masaai warriors’’ who ran in the London Marathon last year to raise money for a well in their remote village of Eluai, northern Tanzania?

    The six ‘‘warriors’’ made news partly because they ran the marathon in their traditional costume, wearing shoes made from used car-tyres and carrying sticks and shields.

    Their goal was to raise £60,000 (Sh7 million).

    However, because they captured the imagination of the British public, they raised nearly double that amount — £114,000 (Sh13.4 million).

    We might as well stop here, because we are sure you know where this story is going. Let’s tell it, all the same.

    Nearly a year later, Eluai still has no clean water.

    According to The Times, the British non-profit organisation, Greenforce, that took up the project, wasted part of the money.

    Despite the advice of experts that there was no ground water in the areas it was drilling, it continued throwing money down the hole.

    But the real killers were local contractors.

    The Times reports that after reading on the Internet that the warriors had raised more money than expected in London, they inflated their prices for working on the water search project.

    Remarkable, how our private lives often mirror the horror of our politics.


    Soma hapa
     
  2. Oloronyo

    Oloronyo Member

    #2
    Apr 11, 2009
    Joined: Mar 29, 2009
    Messages: 80
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    So sad what happen next?
     
  3. Kang

    Kang JF-Expert Member

    #3
    Apr 11, 2009
    Joined: Jun 24, 2008
    Messages: 4,698
    Likes Received: 204
    Trophy Points: 160
    Hiyo ndo daily mambo yanavyoenda bongo, lakini pia kuna uzembe fulani on the part of whoever controlled the money.
    Hizo figure in shillings zina makosa nadhani.
     
  4. M

    Mtu wa Kawaida JF-Expert Member

    #4
    Apr 11, 2009
    Joined: May 2, 2008
    Messages: 201
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Huyu mwandishi wa nchi jirani nadhani hajui kuweka maesabu yake vyema (exchange rate imemshinda).
    Je wakati wameenda kwenye hii mbio si walikuwa wanafahamu ni kiasi gani kinatakiwa ili waweze kupata maji ya uhakika au lengo la kukusanya $120,000.00 zilikuwa za nini??
    Na hii habari haijakaa sawa labda wanajf waliopo maeneo ya huko mnaweza kutuhabarisha zaidi??
    Manake kuna walakini hapa kwa hii taarifa
     
  5. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #5
    Apr 12, 2009
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Hii stori haieleweki, maana mwandishi wake alikuwa akinukuu taarifa ya chanzo kingine cha habari kwa kuongezea maono yake mwenyewe.

    All in all, huwezi kumlaumu mkandarasi kwa kuchimba kisima pahali pasipo na maji au kuongeza gharama zake wakati kuna mtu aliye juu yake, yaani mwenye mradi na timu yake ya ufundi, ambao walitakiwa wakague kilichokuwa kikiendelea.

    It is a sad stori in the end, nways.
     
Loading...