Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Waziri wetu mpya wa Fedha

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by mwanamasala, May 6, 2012.

  1. m

    mwanamasala JF-Expert Member

    #1
    May 6, 2012
    Joined: Jun 20, 2009
    Messages: 248
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kalenga MP Dr William Mgimwa said they wanted to be sure that the plan would have impact on the country’s economy, warning if the government failed to draw up a proper budget and control misappropriation of public funds, then the country would not reach far.Dr Mgimwa who is an economist called for improvement in revenue collection, noting: “We only collected 5.7trillion shillings against 10.2 trillion shillings which we spent,” he said

    Nimesoma ippmedia website ya tarehe 25/04/12 .Nimecopy hicho kipande na kukipaste hapa!Aliyeandika hiyo habari ni Patrick Kisembo!

    Kuna mambo mawili ambayo yanapotosha!
    1. Mgimwa sio economist,you can say ni banker wa Kitanzania(ex-NBC).


    2.Nimeangalia CV yake ,sijui hiyo Phd ni ya wapi,Mzumbe ? au ni za akina Makanga,Nchimbi?
     
  2. Somoche

    Somoche JF-Expert Member

    #2
    May 6, 2012
    Joined: Oct 6, 2010
    Messages: 3,224
    Likes Received: 364
    Trophy Points: 180
    Sasa kapewa nafasi, maana mtu akiwa huku nje inakua rahisi sana kupiga kelele now we want to see him performing...
     
Loading...