Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Waziri wa Mali Asili na Utalii Khamis Kagasheki na Naibu Wako Lazaro Nyalandu Je Mnalijua Hili?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Ndallo, May 11, 2012.

  1. Ndallo

    Ndallo JF-Expert Member

    #1
    May 11, 2012
    Joined: Oct 1, 2010
    Messages: 6,785
    Likes Received: 512
    Trophy Points: 280
    ""Huu ni ujumbe ulioshikwa kwa mtu mmoja anayejifanya ni muwekezaji!


    Dear Safari Outfitter,


    I have been informed that a certain gentleman of apparently Oriental decent as contacted several Phs and outfitters with the following request.

    "I will pay you $1000 per carcass of all the lions that you hunted. That is the bones alone"

    I am sure I do not need to tell you how damaging this could be to the hunting industry and particularly lion hunting should this person succeed in making a deal with anyone.

    Please let me know if you have received and email like this, if this is a real we need to take all steps to insure this person does NOT succeed in getting any bone at all.

    The best way of this not happening we request the PHs and the hunting outfitter to make sure that the remains of the carcass are burnt to ashes. I know this is extra work but it need to be done.

    Specially after hunting season there is also a demand of Lion Fat that is used as remedies by the locals and there is a high price for it .

    Once the season is over and the camp has to be brought down, the owners of the camp will have to be extra careful that the staff at the camp do not bring the bones and the fat to town . Some one has to be in charge of this in hunting camps .This is one way that it will get into the market.


    I hope to hear from you soon.

    Kind regards

    Secretary General
    Tanzania Professional Hunters Association

    Hii nimeipata kwenye mtandao wa Facebook kutoka kwa secretary General of Tanzania Professional Hunters Association, kwahiyo waziri mwenye dhamana na sekta hii kaeni chonjo msije pata kashfa kama ya akina Maige. God Bless Tanzania.
     
  2. K

    Kiumbo JF-Expert Member

    #2
    May 11, 2012
    Joined: Feb 4, 2012
    Messages: 561
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    haya tena vioja hivyoooo.
     
  3. Ndallo

    Ndallo JF-Expert Member

    #3
    May 11, 2012
    Joined: Oct 1, 2010
    Messages: 6,785
    Likes Received: 512
    Trophy Points: 280
    Jaribu kufikiri kwakina mtu yuko tayari kutoa dola za kimarekani 1000 kwa mfupa wa simba tu! Je ni simba wangapi watauwawa?
     
  4. Kwisimla

    Kwisimla Senior Member

    #4
    May 11, 2012
    Joined: Apr 15, 2011
    Messages: 118
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Jeez! si atamaliza simba wote huyu?!!!!!
     
  5. TaiJike

    TaiJike JF-Expert Member

    #5
    May 11, 2012
    Joined: Dec 14, 2011
    Messages: 1,462
    Likes Received: 168
    Trophy Points: 160
    Ndallo Mtu ni utu sio kitu.
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  6. Shomari

    Shomari JF-Expert Member

    #6
    May 11, 2012
    Joined: Mar 8, 2008
    Messages: 1,104
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Mkuu Ndalo kwanza pongezi kwa kuwamulika hawa jamaa. pili mamlaka husika yenye dhamana kama ipo tunawaomba muwafatilie hawa jamaa kwa ukaribu. nahisi huenda wakawa na ajenda ya siri ya kufutilia mbali wanyama wetu pamoja na maliasili nyingine. ukiangalia ndani ya chama chao wengi wao ni makaburu. na hawa watu kama inavyojulikana si wazuri ni hatari kwa nyara za taifa letu.

    tphunter.JPG
     
  7. Wambugani

    Wambugani JF-Expert Member

    #7
    May 11, 2012
    Joined: Dec 8, 2007
    Messages: 1,713
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Siamini kama Kagasheki na Nyalandu wataleta lolote jipya katika uozo uliopo
    Idara ya Wanyamapori hasa katika ugawaji wa vitalu uendeshaji wa jumuiya za hifadhi ya
    wanyamapori (WMAs).

    Wishing them all the best!
     
Loading...