Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Viongozi wa miaka nenda miaka rudi

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Modereta, Jun 16, 2010.

  1. Modereta

    Modereta Senior Member

    #1
    Jun 16, 2010
    Joined: Jul 24, 2008
    Messages: 163
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    45 years ago, Kibaki and Michuki were in Cabinet and Kennedy was running for Presidency. Obama was 1 year old.

    45 years later, Kibaki and Michuki are still in cabinet, and Obama is a candidate for the same seat Kennedy was running.

    In 45 years, Obamas father is dead, we have had Johnson, Carter, Nixon, Ford, Reagan, Clinton, Bush 1 and Bush 2 in USA in between as presidents but in Kenya the same guys in their 70's and 80's are still trying to tell Kenyans they can make development models that work?' Makes u think??


    Something is seriously wrong !!!!!
    It is time to change and we are the ones to bring these changes. WHAT CAN WE DO???????????????
     
  2. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #2
    Jun 16, 2010
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 105
    Trophy Points: 160
    Umasikini mbaya sana broda! Lakini pia, hao viongozi wa kiafrica uliowataja ni matajiri waliopindukia, na hivyo wanapata urahisi kuvuruga wapiga kura kwa senti zao chafu, na kutokana na njaa zetu tunapofuka macho na akili, na kuwaona wanafaa for all those decades!Kwa wenzetu si hivyo! Ni ngumu kum'bribe mtu bila kumletea maendeleo tarajiwa! Cha kufanya kwa sasa ni kukubali kwamba tuko nyuma kwa miongo mingi sana, hivyo tuanze kujifunza na kuelimika seriously, na ukombozi wa kifikra na akili ndio utakaotubadilisha!...period!
     
  3. Zak Malang

    Zak Malang JF-Expert Member

    #3
    Jun 16, 2010
    Joined: Dec 30, 2008
    Messages: 5,410
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    The correct chronological order should have been: Johnson, Nixon, Carter, Reagan, Bush 1, Clinton, and Bush 2. it is just angalizo, Mjomba.
     
Loading...