Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Utapeli utapeli, ogopa namba hii.....

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mwitongo, Oct 2, 2012.

  1. Mwitongo

    Mwitongo JF-Expert Member

    #1
    Oct 2, 2012
    Joined: Jan 30, 2009
    Messages: 311
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 0
    MOd, naleta uzi huu kwenye jukwaa hili la siasa kwa sababu wengi wanapita hapa. Hili jambo ni la dharura, linapaswa kusomwa na wengi ili kuwaokoa na utapeli huu. Naomba usiuondoe


    Ndugu zangu, kuna matapeli yamneibuka yanatapeli kweli kweli. Anatumia namba 0716494277 kutapeli. Anachofanya ni kukutajia jina la ndugu au rafiki yako wa karibu. Anasema yupo kwenye semina, hivyo muwasiliane kwa meseji tu. Anasema ana ndugu yake ana matatizo, hivyo asaidiwe kiasi fulani cha fedha (mimi kanitaka nitume sh 35,000), na kwamba baadaye atakurudishia. Anataka fedha hizo zitumwe kwenda namba 0719020710. Kuna watu wengi sana wameshalizwa. Ukikutana na aina hiyo ya ujumbe utambue kuwa unaibiwa!!! Hizi njaa sasa zimevuka mipaka.
     
  2. o

    obwato JF-Expert Member

    #2
    Oct 2, 2012
    Joined: Sep 7, 2012
    Messages: 1,191
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Ahsante kwa taarifa.
     
  3. PENDING'ULA

    PENDING'ULA JF-Expert Member

    #3
    Oct 2, 2012
    Joined: Mar 3, 2008
    Messages: 269
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Pamoja mtu wangu! Asante kwa taarifa hii yaweza kutuokoa wengi japo wanaweza kuzibadili hizo namba lakini ujumbe ukafanana, so better be careful to stay safe!
     
  4. E

    EL MAGNIFICAL JF-Expert Member

    #4
    Oct 2, 2012
    Joined: Jan 11, 2011
    Messages: 940
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    kamanda ivi ni kweli kuna watu wanaibiwa kirahisi namna hi mpaka leo ?
     
  5. A

    Anthony Lawrence JF-Expert Member

    #5
    Oct 2, 2012
    Joined: Jan 5, 2011
    Messages: 1,424
    Likes Received: 226
    Trophy Points: 160
    Taarifa nzuri. Jamani tuwe macho.
     
  6. Micha

    Micha JF-Expert Member

    #6
    Oct 2, 2012
    Joined: Sep 12, 2011
    Messages: 269
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Taarifa nzuri, lakini huo ni wizi wa kirahisi sana, kwa mtu makini lazima atashtuka tu.
    Hivi ule mpango wa kusajili namba za simu uliishia wapi?
     
  7. M

    Mwanaweja JF-Expert Member

    #7
    Oct 2, 2012
    Joined: Feb 8, 2011
    Messages: 3,577
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    kikubwa nikuwa makini chochote cha weza kutokea wala msiiupuuze
     
  8. Facilitator

    Facilitator JF-Expert Member

    #8
    Oct 2, 2012
    Joined: Oct 30, 2010
    Messages: 2,066
    Likes Received: 117
    Trophy Points: 160
    Mimi walishanijaribu nikamwambia yeye anitumie kwanza laki ndo nimpunguzie hiyo anayotaka yeye.
     
  9. U

    UZEE MVI Senior Member

    #9
    Oct 2, 2012
    Joined: Feb 6, 2011
    Messages: 183
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Mjini shule.:llama:
     
  10. wiseboy

    wiseboy JF-Expert Member

    #10
    Oct 2, 2012
    Joined: Mar 22, 2011
    Messages: 2,024
    Likes Received: 625
    Trophy Points: 280
    haya ndo yanasababishaga niwe na aleji na namba ngeni, nikiona namba ngeni full kuhamaki...alimanusura one day kukosa interview.
     
  11. magombe junior

    magombe junior JF-Expert Member

    #11
    Oct 2, 2012
    Joined: Sep 13, 2012
    Messages: 1,605
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    hii pia ni ya kisiasa kwel ee!!!
     
  12. J

    Jotum New Member

    #12
    Oct 2, 2012
    Joined: Nov 28, 2011
    Messages: 4
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Ni kweli, mwenye hiyo namba aliwahi kunitumia sms akijifanya kuwa ni mfanyakazi mwenzangu, tena kataja majina yote, eti yuko hospitali nimtumie hela (alitaka 40,000). Alichokosea ni kuwa huyo aliyemtaja, kwa cheo chake asingeweza kuniomba hela, alafu hela yenyewe 40,000. Nilipoenda idarani kwake nikamkuta buheri wa afya.
     
  13. kapotolo

    kapotolo JF-Expert Member

    #13
    Oct 2, 2012
    Joined: Sep 19, 2010
    Messages: 3,708
    Likes Received: 48
    Trophy Points: 145
    Tanzania hakuna kitu serious, siku hizi nenda kwa hawa mawakala wenye miavuli, hata bila kitambulisho unasajili namba tena kwa jina la kitapeli, hawajali and is non of their business.
     
  14. w

    winner forever JF-Expert Member

    #14
    Oct 2, 2012
    Joined: Mar 6, 2012
    Messages: 1,093
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Tuwe makini,
     
  15. M

    MALAGASHIMBA Member

    #15
    Oct 2, 2012
    Joined: Dec 7, 2011
    Messages: 71
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    Ni kweli jaman,kuna mfanyakazi mwenzangu nae katapeliwa 1.4m kwa wizi unaofanana na huo,tuwe makin.
     
  16. Numerator

    Numerator JF-Expert Member

    #16
    Oct 2, 2012
    Joined: Dec 21, 2011
    Messages: 404
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 45
    asante kwa taarfa na pia peleka taarfa hii polc wafany msako wa kumkamata hyu tapel...
     
  17. Mabreka

    Mabreka JF-Expert Member

    #17
    Oct 2, 2012
    Joined: Aug 29, 2012
    Messages: 709
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    0716494277 Imesajiliwa kama Zuhura kambangwa, na 0719020710 Daudi Frank.

    Inawezekana haya majina na yenyewe ya kitapeli ila toa taarifa polisi.
     
  18. S

    SEBM JF-Expert Member

    #18
    Oct 2, 2012
    Joined: Mar 7, 2012
    Messages: 495
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 35
    Mwingine huyu hapa,
    Facebook akaunti yake ina picha ya mdada aliyejifunika uso na anatumia jina la Sam Iyke

    Nilicheka kweli kweli; lakini nikasema dunia sasa imevamiwa..

    Here we go ...

    -------------------
    Love and confidence from Miss Brima
    -----------------------------------
    Hello My Dear!
    Thanks for your reply. How are you doing today? I believe you are doing well.
    i am very pleased reading from you and if I can speak openly, my literal aim of contacting you is triggered by the fact that i seek someone to trust and confide in.
    My names are Miss Brima Malikie. I am 23years old,5.3ft tall, and single never married before. I am from Liberia in West Africa and presently residing in the refugee camp here in Dakar Senegal as a result of the civil war that was fought in my country some years ago.
    I am the only child of late Engineer Barry Malikie who was the Chairman of Gray Construction Company Monrovia capital city of Liberia. Unfortunately my father was wickedly poisoned to death by his business associate on one of their outings to discuss a business deal in oversea. When I was about trying to come over this irreparable loss in my life, Satan was let loose again and civil war broke out in my country. Civilian massacre became uncontrollable and my dearest mother fall a victim of the civil war.
    Irrespective of my dilemma, I have always held out my utmost belief and values which I was brought up. I love harmony, children, mostly the disadvantaged, and to give back something to the world which I am a part of, I have bestowed it upon myself to give happiness to those that need it and share with those that have it. I love reading,jogging, music, moves, outing, but must of all, I love dealing with honest people
    Please listen to this,i have my late father's statement of account and death certificate here with me which i will send to you later because when he was alive he deposited some amount of money in a leading bank which he used my name as the next of kin,the amount in question is $7,500,000USD(Seven Million Five Hundred Thousand United States Dollars) So i will like you to help me transfer this money to your account and from it you can send some money for me to get my travailing documents and air ticket to come over and meet you in your country and continue my Education. Dear i will like you to know that you will be the one to help me in the area of investing the money in any good business of your choice which you know that will be giving us profit while i will continue with my studies in one of the good universities in your country because i want to become a medical doctor in future. I kept this secret to people in the camp here the only person that knows about it is the Reverend because he is like a father to me.

    I believe that you will not betray me due to your personality and from the responsible site i found you and i am giving you all this information because i believe that i can confide in you. I like sincere, kind, respectful, honest and understanding people, truthful and a man of vision, truth and hard working.
    Please i will need the below information's to write and submit a letter of nomination to the bank,introducing you as my nominated partner,for you to talk with the bank towards the release and transfer of my inherited money into your nominated account:

    1.Your Full Legal Names....
    2.Private And Personal Email Address......
    3.Phone Number................
    4.Contact Addresses...........
    5.Nationality.......................
    6.Age..................................

    Life is very difficult and boring due to the problematic situation which am passing through here In this Camp. We are not eligible to go out from the Camp unless we took permission. Its just like one staying in the prison But I believe by Gods grace i will extricate here soon.l don't have any relatives now whom l can go to all my relatives abscond in the middle of the war the only one l have now is Reverend Father Paul Christopher Adama who is the pastor of Christ The king Church here in the camp he has been very nice to me since i came here but i am not living with him rather i am leaving in the women Hostel due to the camp have two Hostels one for women & the other for men. Below s the Reverend father contact information,

    Christ The King Church
    Rev.Fr Paul Christopher Adama
    (+221-765434630)

    I will like you to call me so that we can discuses more on this issue. When you call,tell the Reverend father that you want to speak with me (BRIMA),then he will send for me in the female Hostel. As a refugee here i do not have any privilege to anything be it money or whatever because it is against the law of this country. I want to go back to my studies because i only attended my first year in the university before the tragic incident that lead to my being in this situation now took place.
    Regarding to the above i will like you to keep it confidential and do not tell it to anyone for i am afraid of loosing my life and the money if people gets to know about it. Thanks and God bless you, Looking forward to your urgent response & have a nice day. Attached here is my pictures and i wish to have yours.
    Yours In Sincerely
    Miss Brima Malikie.
     
  19. 2

    21DEC2012 Senior Member

    #19
    Oct 2, 2012
    Joined: Oct 25, 2011
    Messages: 116
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    huyo mwenye blue anajiita Daud Frank
     
  20. saragossa

    saragossa JF-Expert Member

    #20
    Oct 2, 2012
    Joined: Jan 3, 2011
    Messages: 2,093
    Likes Received: 70
    Trophy Points: 145
    Dah! Huu utapeli sasa umekuwa too much!
     
Loading...