Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania Business School - offering certificates in various areas

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by tbschooltz, Apr 27, 2012.

  1. t

    tbschooltz New Member

    #1
    Apr 27, 2012
    Joined: Apr 27, 2012
    Messages: 1
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hi all

    Tanzania Business School is now offering quality and high practical certificates. It offers certificate in Microsoft Offie, Certificate in Computer Support Technician, and many programs both executives and professional. To learn more visit Tanzania Business School

    thanks
     
  2. d

    dassm Member

    #2
    Mar 10, 2013
    Joined: Jan 2, 2013
    Messages: 6
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Be care my dear Tanzanians, TCU does recognize TBS and the announcement is still there -TCU web.
     
  3. a

    ambroce cypher Member

    #3
    Mar 10, 2013
    Joined: Mar 1, 2013
    Messages: 7
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    wat qualification u nid
     
  4. tindikalikali

    tindikalikali JF-Expert Member

    #4
    Mar 10, 2013
    Joined: Jan 14, 2011
    Messages: 4,887
    Likes Received: 63
    Trophy Points: 135
    Muda mwingine kama hamjui mambo si bora mkae kimya? certificate level (NTA level 4 na 5)+ordinary diploma (NTA level 6) zinasimamiwa na NACTE, msidhani kila kitu ni TCU
     
  5. s

    sojak Member

    #5
    Mar 12, 2013
    Joined: Jan 25, 2012
    Messages: 61
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    TBS haijasaliwa popote nchini Tanzania na kama unabisha weka ushahidi hapa.TBS iliwaomba watanzania radhi kwa kutangaza kozi kupitia chennel 10 wakati hawajasajiliwa,tangazo hilo walipost katika web yao ,zaidi ya hayo TBS ilitoa taarifa kwamba mpaka sept 2013 chuo kitakuwa kimesajiliwa ,kwa hiyo mleta uzi nakuomba udadavue hayo hapo juu niliyokuwekea bila kufanya hivyo nawataarifu Watanzania wenzangu jiungeni na chuo hicho baada ya kujiridhisha kuwa kipo kutoa kozi inazotangaza.
    Take my note.
     
Loading...